Ursäkta röran, vi bygger om. Kika gärna runt, men ni behöver ej felrapportera än - arbete pågår fortfarande. Läs mer om vad som händer och varför »

Alessandra Sanguinetti i samband med Norrlandsdagarna


Deltagare på Norrlandsdagarna, 12-14 februari, erbjuds på söndagen en VIP-visning av fotografen Alessandra Sanguinettis utställning. Missa inte chansen att se hennes bilder i Sverige.

Fotosidan har tidigare uppmärksammat utställningen när den visades på Kulturhuset i Stockholm.

Nu har utställningen vandrat vidare till Museum Anna Nordlander och är ett urval från den första större presentationen i Europa.
Utställningen omfattar ett tjugotal fotografier.

I utställningen har fotografen Alessandra Sanguinetti har skildrat kusinerna Guilles och Belindas under deras uppväxt på den argentinska landsbygden. I det diffusa gränslandet mellan fantasi och verklighet experimenterar de med genusgränser, byter identitet med varandra och förebådar sin framtid i lekar om äktenskap, föräldraskap och död.

Besökande till Norrlansdagarna bjuds in till en VIP-visning av Museum Anna Nordlander på söndagen. Runda av Norrlandsdagarna med fotoutställning, tio minuters promenad från Scandic!

Fotografen Alessandra Sanguinetti är född 1968 och bor och arbetar i New York och Buenos Aires.

Det är inte försent att anmäla sig till Norrlandsdagarna. Läs mer här!

Av Jessica Silversaga 2010-02-09. Läst 1507 ggr.











Fotosidans butik

Viljans väg - Mattias Klum



Ditt pris: 380 kr