Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Vi kör igång omgång sex av Emma och Görans populära 12 månaders fotokurs
Fotosidan Akademi
Vi kör igång omgång sex av denna populära kurs. Missade du förra så har du nu chansen. Du älskar fotografi. Men nu behöver du en utmaning för att komma vidare. För dig har Emma Svensson och Göran Segeholm gjort en onlinekurs som går varje vecka under ett helt år (utom jul- och nyår). Totalt 50 kurstillfällen! Start 6 oktober 2026.
Läs mer...
Vi känner på Pgytech CreateMate Card Reader Case
Fotosidan provar
Plus
Fotografer som rör sig mellan olika miljöer, har flera kameratyper och fotograferar mycket kan tycka att det är en utmaning att hålla reda på alla minneskort. De är små och försvinner lätt, olika enheter har olika typer av kort, dessutom behöver de skyddas från damm och fukt. Pgytech har med sin CreateMate Card Reader Case kombinerat en robust förvaringslösning med ytterligare en produkt som behövs när man ska ta hand om bilder på språng: en högpresterande kortläsare med inbyggd kabel.
Läs mer...
1
Test: Fujifilm Instax Mini Evo Cinema – Tålamodsprövande tidsmaskin
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm har gjort det till sin grej att blanda ett gammalt filmarv med toppmodern teknik. De har med sin retroinspirerade designen också hittat en nisch där bildskapandet har möjlighet att kännas mindre som teknik och mer som ett kreativt hantverk. Kan hybridkameran Fujifilm Instax Mini Evo Cinema finna en plas i kameraväskan eller är det främst en dyr leksak?
Läs mer...
Joel Meyerowitz prisad för sitt livsverk vid Sony World Photography Awards
Fotografer
87-årige Joel Meyerowitz är mest känd för sina gatufoton där en hel scen spelar upp sig. Men han har också gjort stort avtryck inom porträtt, landskap och genom att dokumentera räddningsarbetet efter 9/11. Därför belönas han med priset "Outstanding Contribution to Photography".
Läs mer...
6















26 Kommentarer
Det ska bli intressant att se vad som händer mellan Lindahls och IMS/AGE.
Men kanse beror det på att det rör sig om ett annat land där bilden är tagen? Någon som är insatt?
"Näringsidkare får icke vid marknadsföring av vara, tjänst eller annan nyttighet använda framställning i vilken annans namn eller bild utnyttjas utan dennes samtycke."
https://lagen.nu/1978:800
En bild på en förpackning torde räknas som marknadsföring.
Du får fotografera vem du vill på stan. Du får till och med ta kränkande bilder, men då för privat bruk. Alla andra bilder som inte anses kränkande får du lägg upp på Internet till exempel men du får inte använda bilderna för kommersiellt bruk. Du får alltså inte tjäna pengar på bilderna.
Det finns såklart regler. Du får inte fota skyddsobjekt och där det står att det är kameraförbud och det är väl ganska rimligt. I affärer får du fota om det inte finns skylt som säger det. Om du börjar fota i affären och blir tillsagt måste du sluta men du har ingen skyldighet att visa vad du har fotat eller måste ta bort bilderna.
Man kan fota människor hur nära man vill så länge ingen fysisk kontakt uppstår eller att det uppgår till att du trakasserar dem.
//K
Det avser väl ägare till bilden, inte vem som är avbildad?
Du får t. o. m. ge ut en bok med fönstergluttar-bilder på svennar som springer nakna i sina hem om du vill
Däremot gäller annat för marknadsföring precis som Ulf skriver. Då måste du ha en signad modellrelease med modellen. Sådana skriver dem flesta professionella modeller och fotografer vid fototillfället. Den reglerar hur bilden får säljas och användas.
"konstnärliga" bilder behandlas speciellt, vad jag förstår - en konstnär anses inte vara näringsidkare som marknadsför en produkt, och de är i undantag vad gäller PUL.
(Dessutom räknas nog inte en utställning som en publicering i den meningen som avses i PUL, fotoboken är väl mer tveksam?)
det blir dock problem att marknadsföra de fotoböckerna, man får ju inte använda någon bild ur boken..? ;)
Ja, du är ung men det är ingen ursäkt för att vara historielös. Konfilkten mellan turkar och greker är oerhört gammal. Jag ska ge dig ett exempel:
Grekiska frihetskriget, det krig som mellan 1821 och 1829 utkämpades mellan grekiska upprorsmän och Osmanska riket (Turkiet), vilket då behärskade nuvarande Grekland. Efter långa strider erkändes Greklands självständighet vid Fördraget i Konstantinopel i juli 1832. Grekerna blev därmed först med att erkännas som självständig stat bland Osmanska rikets underlydande. Den 25 mars 1821, då Grekland utropade sig självständigt, är en nationell helgdag i Grekland. (Källa: Wikipedia)
Att bli kallad grek om man är turk eller att bli kallad turk om man är grek är definitivt kränkande.
Sen har jag aldrig fattat detta med paparazzin; Man får inte publicera bilder utan lov, framförallt inte kränkande bilder. Men hela paparazzi industrin bygger ju på skandalbilder. Jag blev så glad när jag läste om hur Colin Farrell hade slagit en paparazzi på käften då han hade poppat fram ur buskarna när Farell med famlij bara var ute och handlade mat.. Hur är detta lagligt?
Kanske skingrar sig röken till slut och sanningen ser annorlunda ut?
Man vet aldrig, men så fort krav på hysteriska summor dyker upp så ringer mina alarmklockor direkt.
Nu är ju iofs inte 1.7 mille någon hysterisk summa, men det första kravet var helt vansinnigt. Folk som suttit fängslade oskyldigt i åratal ser inga såna summor. Å andra sidan antar jag att det var ett sk bargain chip för att kunna göra upp utanför rättssalen, billigare så.
Mellan IMS/AGE och Lindahls Mejeri är nog där det kan bli intressant i alla fall?
@Perten: Jag skrattade högt åt din kommentar! Ajabaja, Fotosidan!
/Helena
"Att bli kallad grek om man är turk eller att bli kallad turk om man är grek är definitivt kränkande."
Tydligen får mejeriet fortsätta använda bilden. Kränkningen var alltså inte värre än att det gick att lösa med lite pengar. Egendomligt!!!