Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
1




















6 Kommentarer
Att de beställt undersökningen för att använda den i sin marknadsföring eller liknande är sannolikt. De har i alla fall inte gjort undersökningen för att vi skall få ett vetenskapligt svar.
Vi får väl se det som en pusselbit för att få fram sanningen.
Personligen stämmer väldigt lite in förutom att jag använder en kamera av något slag.
Ska man genomföra en enkät är det jättebra att ställa rätt frågor så att man inte får svar om något ovidkommande.
Personligen föredrar jag alltid systemkamera, man vill ju inte göra en dyr resa och sedan komma hem med skitbilder.
Det känns lite bortkastat att ta bilder med mobilen som har tekniska begränsningar, ifall man skulle ta ett riktigt pangskott. Men i brist på annat åker mobilen fram eller vad som finns till hands.
Det är tur att man inte är fejsbokslav. Tänk vad begränsande det skulle vara om man tvingades resa dit alla andra varit.
Hur jag fotar i sommar? Det blir gamla D2:an och ett par tre lämpliga gluggar. Hemmavid blir det lite makro i trädgården också. Förhoppningsvis kommer jag också att kunna testa mitt nyförvärvda undervattenshus och gamla coolpix i Medelhavet.
Bilderna kommer efter urval att användas till att plåga släkten med och eventuellt får jag till en egen websida så småningom. Arbete pågår. Någon neutral bild kanske rentav hamnar på fotosidan. Facebook? Nono.