Ett inkonsekvent potpurri signerat Sara och Ida Gust
Sara Gust och hennes syster Ida har varit aktiva på Fotosidan i flera år. Nu ställer de ut i Göteborg. Vi ringde upp Sara och frågade vad utställning "I don't wanna grow up" handlar om.
Hur länge har du fotograferat?
– Sedan 28 augusti 2002.
Hur fastnade du för just foto?
– Jag behövde en motvikt till skrivandet, som är min verkliga nerv och passion. Att jag sökte mig till fotografi berodde på att det inte är navelskådande i samma utsträckning som den rakt igenom ensamma sysslan att sitta och skapa någonting utifrån ett papper och en penna. Någon slags kommunikation – med en människa, en möbel, en skogsdunge, en katt- är nödvändig för att det överhuvudtaget ska bli ett foto.
Efter fyra års studier på Institut d’Estudis Fotogràfics de Catalunya i Barcelona har jag delat min tid mellan fotografi och skrivande. Människor och porträtt är det jag gör mest och helst, både för uppdragsgivare och i egna projekt.
Vad handlar utställningen om?
- I don´t wanna grow up kan ses som en del av min syster Idas och min pågående dagbok i fotografisk form. Vi varvar förvrängda självporträtt med landskapsbilder och iscensatta vardagsscenarier. En till synes brokig samling fotografier som i vårt tycke har skevheten såväl som utsattheten som gemensam nämnare.
Varför heter den I don't wanna grow up?
– Titeln kommer från en sång med samma namn av Tom Waits. Den är en påminnelse om värdet av att behålla ett lekfullt förhållningssätt till fotografi, och till livet i stort om man så vill. Vår relation till konst och fotografi är ostyrig, motsägelsefull och uppsluppen. Vi valde titel med magen.
Vem riktar sig utställningen till?
– Till de som vill se ett smakprov på vårt arbete, som i det här fallet bland annat är ett fotografi av en stackars kvinna inklämd i ett fotbollsmål, köttsliga synvillor, en halv kvinna och en hund på en strand, eller en sorgsen man som fastnat i ett staket med sex ballonger i handen. En inkonsekvent potpurri helt enkelt, för den som vill ha en smakbit av det vi gör.
Var kan man se den och hur länge?
– På Fotokompaniet på Ingenjörsgatan 3 (tvärgata till Kungsgatan) i Göteborg, 10-31 mars. Mer av våra bilder finns på www.saragust.com och wwww.idagust.portfoliobox.net.
Nya artiklar
Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin
Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder
Tongivande gatufotografi visas i Stockholm
Snygga hålkameror i trä
Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013
Markus finner lugnet i Hjo
Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013
Vi har provat Canon EF 200-400/4L IS
Scanpix vann första striden mot Google
Paul Hansen friad från misstanke om fusk med vinnarbild
Senaste artiklar och nyheter
- Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin
- Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder
- Tongivande gatufotografi visas i Stockholm
- Snygga hålkameror i trä
- Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013
- Markus finner lugnet i Hjo
- Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013
- Vi har provat Canon EF 200-400/4L IS
- Scanpix vann första striden mot Google
- Paul Hansen friad från misstanke om fusk med vinnarbild
Senaste blogginläggen
- Hokus Pokus
- Straight 2040 / Ellens fotografiska i dag på Tårtan kl 15.00!
- Galleri FS !
- Sex blad var
- #754. Får en asätare va så vacker?? –varför inte??
- ANTS AGAIN...
- Skyltdockor lever sitt eget liv..............
- Avbrott i kompaktkameraanvändandet och lite historia från Bromma
- bildvisning
- dåligt med uppdateringar....





































Jo, tyvärr skickade de ut mail härrom dagen och bekräftade att butiken kommer stänga senast 1 juli. Väldigt tråkigt. Vart ska man nu gå och köpa trevliga analoga fotoprodukter och ha givande fotosnack?
Gun-Inger