Krigsfotografen vid frontlinjerna

Vanligtvis väljer pressen i Sverige att inte visa alltför laddade bilder av människor som är allvarligt skadade eller döda. Men ibland gör redaktionerna ett undantag, och just ett sådant har gjorts för fotojournalisten Niklas Meltios reportageserie från Syrien.

– Det var andra gången jag var i Syrien i år. Första gången var jag där i februari och mars och jobbade i tre veckor, berättar Niklas.

Han fokuserar på rebeller, på de civila som slåss mot regimen, och har tagit det som ett slags tema i sitt fotograferande. Infallsvinkeln är intressant och visar tydligt civilbefolkningens vardag vid frontlinjen som vi i västvärlden till största delen av tiden är lyckligt ovetande om. Till bildreportaget i Dagens nyheter skriver Åsa Tillberg i sin text att svenska medier inte är på plats där det är som värst eftersom situationen medför en akut livsfara.
– Det är när media inte längre är välkomna som man vet att det finns något att berätta. Om ingen annan åker dit är det just dit jag tänker åka.

Ett underordnat problem är en följd av att regimerna föredrar att omvärlden inte ser och rapporterar om vad som händer. Så hur kommer Niklas egentligen ut till frontlinjen?

– Regeringen i Syrien vill ha bort media, så för tillfället kan jag inte kommentera det. Men jag kan ju säga att jag inte skulle bli insläppt på visum.

Vi lämnar det. I stället pratar vi om känslor som väl är naturliga att känna när man befinner sig en hårsmån från döden. Rädsla och ångest.

– Hm … Jag trivs med att jobba i krisområden. Kanske är det genetiskt, att man antingen blir rädd eller inte? Jag har en aktivistbakgrund och jag ville ta det vidare, att visa och vara med att påverka, och det var därför jag sökte mig till journalistiken och sedan konfliktområdena. Och så länge man överlever i början så går det ju bra. Det var egentligen aldrig något val för mig utan något som skedde naturligt.

Niklas beskriver hur han i början tänkte att det var kört när han hörde skottlossning de första gångerna. Men hur han successivt vande sig och lärde sig att höra på vilket avstånd skotten avfyrades och från vilket håll. Det är själva nyckeln till överlevnad enligt Niklas, att hålla huvudet kallt, att hela tiden tänka och att vara alert. Att inte tappa huvudet och blint rusa iväg. Att hantera situationen.

– Men visst har jag tänkt i efterhand att ”det där var fan inte bra”. Som när rebellgruppen jag var ute med blev attackerade av två helikoptrar. De cirkulerade över oss och lät kulorna regna ner medan vi kröp ihop under ett träd. Fast det var inte förrän rebelledaren slöt ögonen och började be som jag insåg att det var kört. Ofta kan man påverka situationen så att man inte kommer till skada, men mot helikoptrar har man inte en chans. I efterhand tycker jag att erfarenheten var lärorik. Det är trots att en situation som många civila råkar ut för i krig.

Självklart är det inte bara att knalla ut i ett krig med en kamera i handen och komma hem med bilder som visar en verklighet och som känns äkta. Bakom Niklas arbete ligger åtskilliga timmar investerade i att bara hänga med och lära känna nyckelpersoner. Förtjänar han inte sitt sällskaps förtroende kan han inte komma tillräckligt nära för att visa ärliga bilder från insidan.

– Jag är inte religiös, jag är journalist. Men för att förstå och kunna snacka med människorna har jag läst Koranen och satt mig in i islam. För mig är det en självklarhet att göra noggrann research.

Att Niklas själv inte delar den rådande religiösa övertygelsen leder ofta till att han får hitta på egna reservplaner.
– Rebellerna är ofta inte militärer och har kanske ingen som helst militär träning. Ibland kan situationen se så mörk ut att de säger ”vi far ut nu, och vi planerar inte att komma tillbaka”. De dör hellre vid fronten och blir martyrer, speciellt då de inte har något att gå tillbaka till. Då måste jag antingen avstå från att följa med, eller på egen hand planera för hur jag ska ta mig levande därifrån om det värsta skulle hända.

Sista gången Niklas var i Syrien levde han uppe i bergen med en rebellgrupp i nästan två veckor. Familjen – frun och den 4-åriga sonen – hade han ingen kontakt med alls under den tiden. Rebelgruppen bodde i små gårdar och i lerhyddor, och sov på mattor direkt på marken. I början var Niklas försiktig med kameran fram till tidpunkten då han var så självklar i gruppen att ingen längre brydde sig om honom. När han byter grupp, eller måste röra sig i riskfyllda områden, har han också god hjälp av att han på förhand lärt känna rätt människor som kan gå i god för att Niklas är den han utger sig för att vara.

– Innan man åker till en frontlinje vet man att man måste avstå från bekvämligheten hemma, så det är sällan några problem att ställa om sig. Men det är värre när jag kommer hem igen. Det är så stora kontraster, och jag vill åka tillbaka så snart som möjligt för att fortsätta att jobba för en förändring.



Av Amy Lagerman 2012-06-17. Läst av 7173 besökare
2012-06-17 09:58   Team Member
Det är bra att det fortfarande finns folk som frivilligt ger sig iväg och dokumenterar verkligheten utanför skyddsnäten.
2012-06-17 11:18   Vinski
De som har vägarna förbi Vasa i Finland i sommar kan ta del av hans utställning med bilder från Libyen 2011
http://www.galleryibis.com/sv/
2012-06-17 14:37   Shogun
Åsa och Niklas bör tänka sig för eftersom krigsrapportering kan vara en drog, som blir svår att avstå från. Kom också ihåg att ingen - absolut ingen - överlever ett krig helt oskadd. Fysiska skador läks men djupa ärr i själen blir bestående och kan vara besvärande även för dem som står en nära.

Faktaruta om Niklas Melito
Ålder: 33 år
Familj: Fru och 4-årig son
Bor: Helsingfors
Kamerautrustning: – Vanligtvis har jag en bakut, men i Syrien var jag tvungen att skala ner för att kunna röra mig snabbt och lätt. Jag använder i 99 procent av fallen Canon Eos 1D Mk IV och ett 24mm-objektiv. Ibland använde jag även en Leica M6. För att backa upp bilderna har jag dessutom med mig en 11 tums Macbook Air och två externa hårddiskar.
Webbsida: niklasmeltio.org/blog

Foto: Niklas Melito

 


Nya artiklar

Tala om bilder! - del 5 - NYT

I omgång fem så talar Bo Bergström och Stefan Ohlsson om en omslagsbild för New York Times. Numret handlar om kränkande behandling, sexuellt utnyttjande och andra mörka saker. Läs mer...

Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin

Till nummer 4/2013 av Fotosidan Magasin vill vi gärna se dina bästa bilder inom följande områden: HDR, bröllop och friluftsliv. Professionella fotografer inom respektive område ger feedback på de publicerade bilderna. Du har fram till söndag på dig att skicka in bilder. Läs mer...

Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder

Suddiga bilder är en stor skräck. En av de vanligaste frågorna gäller hur man undviker suddiga bilder. Och kan man göra en skarp bild ännu skarpare? Här får du de bästa tipsen för att maxa skärpan. Läs mer... 8

Tongivande gatufotografi visas i Stockholm

Fotokollektivet In-Public bildades år 2000 och är idag en referens för gatufotografer runt om i världen. Nu ställer 22 fotografer från In-public ut på Snickarbacken 7 i Stockholm tillsammans med fem stockholmsbaserade gatufotografer. Läs mer... 10

Snygga hålkameror i trä

Ondu är ett kickstarter-projekt för att starta hantverksmässig tillverkning av hålkameror i trä. Kamerorna finns för olika filmstorlekar: 135, 120 och bladfilm. Det finns också panoramamodeller. Läs mer... 6

Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013

Nu är den fjärde omgången av Fotosidan Masters avgjord och alla bilder som placerat sig på plats ett till fem under de fyra omgångarna deltar i omröstningen till Årets Mästarbild 2013. Läs mer...

Markus finner lugnet i Hjo

Markus Jenemark ställer ut sina poetiska bilder Grebbans kvarn i Hjo. Bilderna är tagna på hemmaplan i Hjo-trakten. Läs mer... 15

Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013

I det nya numret testar vi Nikon D7100 och normalzoomar för fullformat. Vi lär oss ta bättre makro-, sommar- semester- och motorbilder. Vinnarna i Fotosidan Masters koras och mycket mer. Nummer 3 är ute i butik nu. Läs mer...

Vi har provat Canon EF 200-400/4L IS

Fotosidan/Proffsfoto fick chansen att lite kort testköra nya Canon EF 200-400mm f/4L IS USM. Vi har gjort några iakttagelser när det gäller handhavande och optiska prestanda. Läs mer... 7

Scanpix vann första striden mot Google

För ett år sedan stämdes Google av Scanpix för att deras bilder publicerats på Google News. Nu har Scanpix vunnit den första striden i en långdragen juridisk kamp. Läs mer... 8

Senaste artiklar och nyheter



Senaste blogginläggen

Senaste kommentarerna










Aifo AB - Elinchrom Ranger RX Quadra med ECO Ringblixt