Ny grupp Dogma 07 och DHS byter namn till Uttryck

Igår skapades ett nytt bildsällskap "Dogma 07" och DHS bytte namn till "Bildsällskapet Uttryck".

Bildsällskapet Dogma 07

Johan Ericson och Bengt Björkbom lanserade igår bildsällskapet Dogma 07. Sällskapet har devisen - En kamera, ett objektiv, en film. Sällskapets idé beskrivs så här:

Inspirerade av fotografins pionjärer söker vi fotografins rötter. Genom att avsäga oss all onödig teknisk barlast vill vi nå fram till motivet – bilden – fotografiet. Vårt fokus är på bilden – inte tekniken. När vi minskar antalet tekniska valmöjligheter inför motivet genom att låsa oss vid en brännvidd och en film/kamerainställning vill vi frigöra kreativiteten och seendet till att upptäcka motivet.

Medlemskapet i sällskapet är fritt för alla som vill vara med, enda kravet är att de bilder man laddar upp i poolen är tagna i enlighet med vårt ”kyskhetslöfte”. Det ställs inga krav på förkunskaper, ambition, ”nivå” eller tillgång till viss typ av utrustning. Alla, nybörjare såväl som proffs, digitala som analoga, färg som S/V är välkomna i sällskapet.


Det kompletta Dogma 07 deklarationen hittar du här. Johan Ericson bloggar lite om Dogma 07.

Bildsällskapet Uttryck är det nya namnet på DHS

DHS byter nu namn till Bildsällskapet Uttryck, fortfarande med Ulf Börjesson som värd. En annan skillnad är att det nu är möjligt att ansöka om medlemskap i gruppen. Dessutom kan de medlemmar som är med i gruppen tipsa andra medlemmar om att ansöka. Värden Ulf är den som tar beslut om de som ansökt kommer med eller inte, och kan även bjuda in medlemmar direkt. Ulf beskriver gruppens inriktning så här:

I det här sällskapet har medlemmarna ett utvecklat bildseende och personligt uttryck. Alla genrer och stilar är välkomna. Målet är att sällskapet ska vara brett och hyggligt representativt för fotosidans olika inriktningar. Men det är även en plats där man kan visa upp sina experimentella bilder. Inte nödvändigtvis de snyggaste eller mest tänkvärda utan också sådana som flyttar fram positionerna inom fotografering.

Anledningen till namnbytet är att gruppens namn DHS (Den Högre Skolan) gjorde att det blev mer fokus på gruppens namn än på bilderna i gruppen.

Uppdelning på Intressegruppsidan för bättre överblick

Vi har gjort så att Intressegruppssidan har flikar för en enklare överblick och uppdelning.

Vill du driva ett sällskap?

Ovanstående grupper är två sällskap som tillkommit genom initiativ av medlemmar, som velat ta på sig arbetet med att driva ett sådant. Ett bildsällskap är ungefär som en fotoklubb men mindre organiserat, och existerar bara via Fotosidan.se.

Har du någon idé om ett nytt sällskap!? Om du har en konkret och hyfsat genomtänkt idé så hör av dig till redaktionen så kan vi diskutera om din idé passar som ett nytt bildsällskap.

Har du redan en fotoklubb/förening (som t.ex BioFoto) så går det bra att höra av dig så kan vi hjälpa dig att lägga upp den.

Av David Elmfeldt 2007-12-29. Läst av 4482 besökare
2007-12-29 11:20   Nikonetha
Fast uppdelningen/flikarna funkar inte så bra märker jag. Sedan har jag en fråga till, gäller fortfarande att man bara kan vara med i tot 5 grupper/pooler/intressegrupper, eller har antalet ökats?
2007-12-29 11:29   Christer Lindh
Agneta: vad är det som inte fungerar med uppdelning/flikarna?
2007-12-29 11:34   Nikonetha
Christer, nu funkar det :-)

Nya artiklar

En dryg vecka kvar på första uppladdningen!

En dryg vecka kvar på första uppladdningen! Missa inte chansen att delta! Tillsammans med Fujifilm så kommer vi utmana er i en fototävling som löper under juni, juli och aug. Det är tre deltävlingar och det är fina priser från Fujifilm. Läs mer...

FS-profilen: Bloggen föder Majas fotointresse

Hon är den 15-åriga fotografen som brinner för fotografi, älskar att inspirera andra och att själv bli inspirerad. Bloggen Fotogeniquee har utvecklat Maja Sörensens fotointresse till någonting mer än en hobby. Läs mer... 2

Vår drömfotoresa till Namibia - kort reserapport

I maj ordnade resebyrån Afro-Caribbean Travel och Fotosidan en fotoresa till Namibia. Det blev åtta lindrigt sagt intensiva dygn, inte mycket sömn, men tusentals bilder och ännu fler intryck. Läs mer... 4

Nya objektiv från Samyang

Samyang fortsätter att satsa på objektiv till kameror från en lång rad tillverkare. Nu kommer en ljusstark vidvinkel och ett kompakt spegeltele. Läs mer... 1

Från dröm till dödlig diagnos

Rockfotografen Emma Svensson har fotograferat sin vän Kristian Gidlund i Sugarplum Fairy under 10 år. Kristian drabbats av obotlig cancer. Bilderna handlar inte längre om en ung rockartist med stora drömmar. Läs mer... 3

Koppla Lightroom till Fotosidan - Säg hejdå till krånglig bilduppladdning!

Med Adobe Lightroom blir det barnsligt enkelt att ladda upp bilder på Fotosidan. Mattias på Moderskeppet har hjälpt oss med en tydlig instruktionsvideo för hur du kommer igång! Läs mer...

Ny bildvisningssida för förstorad bild

Visa dina bilder med 2880 x 1800 pixlar i ett sobert gränssnitt. Dina bilder kommer bli ännu mäktigare! Läs mer...

Pentax Q7 – kvalitetskompakt med utbytbara objektiv

Pentax Q-serie får nu samma typ av sensor som en lång rad kvalitetskompakter, som Canon G17, Nikon P7700, Samsung EX2F, Panasonic LX7 med flera. Skillnaden är att Pentax Q7 kan byta objektiv. Läs mer... 20

Pentax K-50 och K-500 – med eller utan vädertätning

Pentax K-50 är en uppdatering av K-30 med möjlighet till högre ISO. K-500 är i stort sett en K-50 utan vädertätning och fungerar som billig instegsmodell. Läs mer... 8

Test: Tre kvalitetskompakter med hög ljusstyrka

Råformat, manuella reglage, blixtsko och hög ljusstyrka är några saker som förenar dessa avancerade kompaktkameror. Alla har även väldigt lika sensorer. Läs mer... 12

Senaste artiklar och nyheter



Senaste blogginläggen

Senaste kommentarerna












Aifo AB - Portabla batterier för studioblixtar