Merläsning
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1































13 Kommentarer
Erik Svanholm:
Blixtstyrka och blixtzoom skulle vara bra att ha i fjärrkontroll när blixtarna har placerats på mer eller mindre oåtkomliga ställen.
Känner du eller någon annan till någon som kan leverera detta?
Japp, Phottix Odin som sagt. http://www.thephoblographer.com/2011/11/06/review-phottix-odin-ttl-wireless-radio-triggers-for-canon-dslrs/
Säljs på Scandinavian, Kaffebrus m fl.
Jag kör med 4st Phottix atlas.
En av dem "fultriggar" dock ibland annars är de grymma.
Gillar stativfäste och blixtsko!
http://strobist.blogspot.com/2012/02/pocketwizard-plus-iiis-more-trigger.html
Länk till den och flera finns på PW-sidan http://plusiii.pocketwizard.com/#TheBuzz
Jämfört med hur PW sett ut tidigare så är detta ett designmässigt megalyft. De gamla såg ut som babysitters eller i bästa fall som walkie talkies från BR leksaker.
Ja visst. Men? Varför ska den vara 10 cm hög o vara överdrivet stor för? Det är ju år 2012, inte 1999.
jag har väl knäckt si så där 2-3 PW bara för möget är plast
trist att de inte kan göras i metall :(