Ur Pieters prisbelönta utlandsreportage "Prostitution i Syrien". Foto: Pieter Ten Hoopen.

Pieter Ten Hoopen - en mästare på att berätta

Pieter Ten Hoopen tog hem hela fyra utmärkelser under Årets Bild 2010 och fick även den ärofyllda titeln Årets pressfotograf, för tredje gången. Fotosidan tog sig en pratstund med vinnaren.

Frilansfotografen Pieter Ten Hoopen tog en paus med att tävla i fotografi. Sist han var med i Årets Bild tog han hem segern som Årets pressfotograf, både 2005 och 2006.
I år kände han sig redo att vara med igen. Det slutade med totalt fem utmärkelser, varav guld i Årets bildreportage utland och Årets samtida reportage samt titeln Årets pressfotograf.

- Personligen är man ju alltid glad att man får priser för sina arbeten så klart. Det var mer än fyra år sedan jag tävlade i Årets Bild och så klart var det väldigt kul med sådan utdelning när man väl tävlar. Årets Pressfotograf är en fin titel som är ett bevis på att man i bredden gör bra grejer, ett krav när man ska få denna titel, säger Pieter till Fotosidan.

Juryns motivering till Årets Pressfotograf var:
"En fotograf som söker sina egna vägar och sitt eget uttryck. Genom sitt bildspråk och hans sätt att se, driver han bildjournalistikens berättarkraft framåt. Alla insända serier håller hög klass med bra redigerat material som håller i varje berättelse."

Just vikten av att välja ut sina bilder med omsorg är något Pieter betonar;
- Jag har inget vinnande koncept så vitt jag vet om, jag bara älskar det jag håller på med. Men jag lämnar enbart de jobben som jag anser vara viktiga eller bra. En riktigt bra editering av materialet är kanske nått som det flesta inte gör tillräckligt bra. Jag har själv suttit i en jury många gånger och det flesta åker ut på grund av en dålig editering av materialet.

- Samtidigt tävlar man alltid med tankten i bakhuvudet att man blir bedömd utifrån en personlig smak av en jury. Ibland vinner man, ibland inte - allt är en smaksak. Jag har kommit till den punkten numera att jag vet vad jag håller på med. Vinst eller ingen vinst - fotografi är viktigare än så för mig. Under dom åren jag inte tävlade hittade jag mera kärlek till mitt skapande, att tävla kan vara farligt. Man ska älska det man håller på med och inte bara låta sig styra av omdömet av en jury.

Förutom själva redigeringen är Pieters framgångsrecept vanligt hederligt slit - och ett stort genuint intresse för den man fotograferar.
- Att förmedla känslor i bild är inte något som bara kommer. Man måste vara insatt i det man håller på med. Man måste försöka förstå de man fotograferar. Om saker ska bli bra krävs det som vilket jobb eller sport som helst att man tränar. Jag försöker att förmedla för mina elever och studenter att om man vill bli bra krävs det enormt många timmar av arbete.

- Jag brukar ge ett exempel om piloter. Om du vill flyga långa interkontinentala flighter krävs det att man först har gjort sina inrikesflighter och kommer upp i timmar. För att få riktgt bra resultat krävs det enormt mycket träning och slit. Av alla fotografer jag känner som gör fantastiska jobb och jobbar på en hög nivå, jobbar alla som galningar och de älskar det de håller på med.

Pieter berättar att han blandar kameror och tillvägagångssätt när han är ute och jobbar. Det enda han håller noga fast vid är de fasta gluggarna.
- Numera jobbar jag med alla möjliga sortens kameror. Vanligt småbild, film och digitalt, mellanformat, panoramakamera. Ja, verkligen allt möjligt. Men objektiv använder jag bara fasta gluggar 28mm, 35mm, 55mm och that’s it, avslutar han.

Bilden ovan ingår i Pieters prisbelönta utlandsreportage "Prostitution i Syrien". Här kan du även se ett ljudbildspel med fler bilder ur serien.

Av Jessica Silversaga 2010-03-09. Läst av 5064 besökare
2010-03-09 23:28   Emanuel Dahlberg
Älskar hans bilder!
2010-03-10 05:18   StefanGustafsson
.. men alla bilder är suddiga och ofokuserade? som fotade genom en fruktpåse typ.
2010-03-10 06:54   Maverick
Faktum är att just denna serie är fotograferade genom en sjal.'

http://wwwc.svd.se/statiskt/multimedia/ljudbildspel/damaskus/index.html

/Maverick







Nya artiklar

Det säger folk till fotograferna

"Snygg bild - vilken bra kamera du har!" Känns kommentaren igen? Den och flera andra klassiker är nu förevigade i filmen "Shtuff People Say to Photographers". Läs mer...

Fotosidanprofilen som fångar hästar i månskenet

Ulrika Forsstedt delar flitigt med sig av sina bilder på Fotosidan och Facebook. När vintern känns lång bestämmer hon sig för att lära sig något nytt. Just nu fångar hon hästar i månskenet. Läs mer... 1

Moderskeppets guru spår framtiden i TV4

Anders Jensen på Moderskeppet tillhör världens bästa photoshoppare. TV4 Nyheterna gjorde en intervju med honom om framtidens fototekniker, som att göra oskarpa bilder skarpa. Läs mer... 34

Bröllopsmästaren nominerar de bästa bröllopsfotograferna

Fotografen Jonas Peterson jobbar just nu med att nominera bröllopsfotografer till American Photo Top Ten Wedding Photographers 2012. Han förklarar varför inga svenskbaserade fotografer finns med på prestigelistan. Läs mer...

Videoklipp: En kvart med William Klein

Exakt vad är det som skiljer fantastiska bilder från de som bara är okej? Mästerfotografen William Klein tar upp exempel från sina egna kontaktkartor och pekar pedagogiskt ut detaljerna som lyfter eller sänker fotografierna. Läs mer... 8

Fotograf avslöjade porrsurfande ministrar

När fotografen bevakade ett parlamentsmöte fångade han tre våldtäktssurfande ministrar på film. Läs mer... 21

Åtta nya objektiv till Sony Nex

På fotomässan CP+ nyligen avslöjade Sony sina närmsta planer för Nex-systets objektivprogram. Dessa åtta objektiv är på gång. Läs mer... 12

Ljusstark normalzoom med bildstabilisering från Tamron

Tamron SP 24-70mm f/2,8 Di VC USD har nästan identiska specifikationer som Canons nya proffszoom. Skillnaden är att Tamron har inbyggd bildstabilisering till priset av 20 extra gram. Läs mer... 7

Anders Petersen på Abecita

Anders Petersen är flerfaldigt prisbelönad runt om i världen och har ett stort antal utställningar bakom sig. Nu öppnar utställningen City Diary på Abecita corsettfabrik i Borås. Läs mer... 5

Hemligheten bakom bästa vintersportbilderna

Lars Dareberg är fotograf, tidigare bildchef på Sydsvenskan och en flitig bloggare. Just nu går han igenom några gamla rullar från OS 1998 och berättar om hemligheten till att ta bra vintersportbilder. Läs mer... 7

Senaste artiklar och nyheter



Senaste blogginläggen


Gör någon glad och ge en
kommentar på deras bilder!

Blå is

Vinter & kallt

Maria

Pinnhunn

frysna vågor

Senaste kommentarerna








Aifo AB - Elinchrom Ranger RX Quadra Batteriblixt







Fotosidans butik

Lowlands - Martin Bogren



Ditt pris: 199 kr