Sydsvenskan säger upp fotografer

Stora förluster tvingar Sydsvenskan att minska redaktionen med cirka 40 personer. Nu tvistas om vilka fotografer som ska få gå.

Fackklubben har godkänt tidningens nya organisationsplan med omkring 40 färre tjänster än tidigare. Genom att erbjuda avgångsvederlag har 30 tjänster frigjorts på frivillig väg. Inga fotografer har tagit avgångsvederlag.

Enligt den nya organisationsplanen ska fotoavdelningen minskas med två fotograftjänster. Arbetsgivaren vill undanta vissa fotografer från turordningslistan. Den lokala förhandlingen med fackklubben har strandat på den här punkten och central förhandling ska ske.



Av Magnus Fröderberg 2012-01-14. Läst av 3692 besökare
2012-01-14 14:56   xandx
Ja det är väl utvecklingen idag, kommer ihåg när Arbetet lades ner då drog många till sydsvenskan och några fick jobb på alla gratis tidningar..
Forslund   2012-01-14 15:10
Turordningslista är det värsta jag vet. Dom som är bäst ska förstås ha jobbat. Sedan spelar det ingen roll om personen är 18 eller 60, man eller kvinna, svart eller vit.
Benganbus   2012-01-14 19:44
Vem är bäst Faidros?
B)
Forslund   2012-01-15 23:13
Den som levererar över förväntan varje dag. Den som gör något riktigt bra av det enklaste uppdraget. De son får läsarna att stanna upp varje gång man slår upp en sida med deras bilder. Det finns några riktigt unga sådana fotografer. Synd om de skulle få sluta för att någon 55+ som bara gör det den ska ligger högre upp på någon lista.. LAS och allt vad lagrummen heter har förstört så mycket på olika arbetsplatser. Rätt person på rätt plats..
Dubbelolle   2012-01-16 00:57
Ja du gör det enkelt för dig, "bäste" fotograf ska ha jobbet. Försök se saker lite mer nyanserat. Las har inte tillkommit genom en slump, man dumpar inte erfarna äldre medarbetare hur som helst.. Fackföreningsrörelsen i sverige har betytt oerhört mycket för nästan oss alla.
LO
Forslund   2012-01-16 10:43
Jag gör det enkelt för mig. På samma sätt som en arbetsgivare som använder en lista för att göra sig av med folk i en nedförsbacke, lågkonjuktur etc. Man kan inte se arbetsplatsen som en social inrättning där man behåller folk för att dom inte duger för något annat jobb. Ditt resonemang fungerar på en arbetslats där arbetsuppgifterna kan utföras av vem som helst. Det finns många sådana arbeten och de lagstiftningarna som fortfarande gäller vid uppsägningar kom till under tiden då vi hade mycket industrier med förhållandevis enkla, statiska arbetsuppgifter och ringa "knowhow".

Samhället utvecklas och det gör också kraven på arbetstagarna större. En vinstdrivande tidning måste behålla personal som levererar, varje dag och som gör att tidningen sticker ut. Det är därför folk köper tidningen. Ett konkret exempel så har jag DN, till stor del för att Paul Hansen jobbar där. Jag läser "hans" artiklar mer ordentligt och länge. Jag kan sitta länge och bara titta på hans bilder (lite hårddraget och raljerat). Det finns, skulle jag säga 4-5 sådana pressfotografer i sverige. Nu är dom inte purunga någon av dom så de kanske är dåliga exempel. Det finns en handfull sportforografer (orkar inte namnge dom, ni vet vilka de är) som sticker ut ordentligt i deras genre. Ska de bli av med jobbet för att något jobbat längre och blivit trött? Ett sådant resonemang skrämmer mig..
Bussmicke   2012-01-17 00:18
LAS är en trygghet att få behålla jobbet.
2012-01-14 15:17   pellepang
Tänk om journalister hade haft samma krav på sig som fotografer när det gäller att INTE manipulera originalmaterialet. Då hade de kanske sålt fler tidningar om man kunde lita på att få fakta istället för vinklade och censurerade "nyheter".

Trist att friställa personal istället för att se över sin roll som nyhetsförmedlare.
Svar från froderberg   2012-01-14 15:38
Fotografer och redigerare är också journalister. Jag antar att det är reportrarna du syftar på.

Alla nyheter måste vinklas. Den här är vinklad på att det är fotografer som sägs upp. Det är givetvis andra också men foto är ju Fotosidans vinkel. Det är först när en vinkel hårddras för långt som det blir fel.

Jag tvivlar på att Sydsvenskan skulle manipulera sin artiklar. Men visst kan de hittat på något som inte är sant i något fall under alla år. Däremot finns det naturligtvis artiklar av varierande kvalitet och med olika brister.
xandx   2012-01-14 16:44
Magnus man kan ibland ifrågasätta journalisternas objektivitet i dagspressen men kanske främst i kvällspressen, Det är svårt att vara Objektiv kanske tom omöjligt men ibland blir det bara löjligt och påtagligt när tidningar inom en viss "politisk" inriktning skall vara opartiska osv... Jag tror också att det största problemet inom journalistiken idag är konkurrensen som är stenhård i kombination med annonsförsäljning.

Det innebär att nyheterna blir mer eller mindre vinklade åt det hållet som "pengarna" går. Bara att läsa lite Noam Chomsky så förstår man hur det fungerar. En bra bok att läsa, Manufacturing Consen - The Political Economy of the Mass Media http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=0375714499
Svar från froderberg   2012-01-16 10:06
Jag reagerar på alla som lättvindigt drar alla journalister över en kam och ser alla som en karikatyr av en kvällstidningsjournalist. Sydvenskan med flera har många duktiga journalister.

Men visst brister kvaliteten ibland. Jag tror att du har rätt i att konkurrensen spelar in.
xandx   2012-01-17 08:59
Fast jag drar inte alla över en kam jag säger inte att alla är det och långt ifrån många.
2012-01-15 15:12   luminousoctaves
Snart kommer ytterst få svenska tidningsredaktioner ha olika tjänster för skrivande reportrar och fotografer. Rollerna bakas ihop, vilket redan pågår för fullt på landets alla landsorts-, läns- och lokaltidningar.

Även på DN:s nyhetssidor syns tendensen att utlandskorrar och frilansare titt som tätt levererar hela paketet själva.
Svar från froderberg   2012-01-16 10:03
Tyvärr har du rätt. Och det får till följd att det bara blir gubbar som tittar in i kameran på bild. Inget kvalificerat bildberättande, inga känslosamma bilder, inga händelser i bild. Då upplever läsarna en kvalitetsförsämring som leder till färre läsare och mindre pengar. Att sänka kvaliteten innebär ofta en nedåtgående spiral.
Chasid   2012-01-16 10:11
Om man bara kunde förmå reportrarna att fotografera under intervjun så skulle de stirrande "gubbarna" kunna undvikas. Jag har mediatränat folk i både Lettland och Ryssland och jag poängterar alltid vikten av att ta bilder med mycket närvaro och de bilderna får man bara om man tar bilder under själva intervjun.
//Chasid
luminousoctaves   2012-01-16 10:28
Multijournalister behöver inte vara fel. Ibland blir det bättre resultat då man ger journalisten en möjlighet att gå "all in" i reportaget, so to speak. Har själv haft min beskärda del erfarenheter av trötta fotografer som tar dötrista slentrianbilder eftersom de inte orkar/har tid att sätta sig in i sammanhanget. (Kanske säger mer om enskilda fotografer iofs).

Dessutom är det roligt att som journalist få arbeta med helhetsintrycket bild+text. Det är snabba puckar i dag, och det finns liksom knappt tid att lägga upp strategier och diskutera inför reportage etc.

Däremot, som ni nämnde, blir det ett problem när man ska ta bilder från ett skeende simultant som man ska intervjua. Ska man göra ett nedslag på ett politiskt möte till exempel är det i princip omöjligt att bevaka bild och text samtidigt.

Nya artiklar

Dagens lärdom: Håll koll på bakgrunden

Malmö FF:s fotograf fick lära sig en läxan om bakgrundens betydelse när bilden ovan publicerades i den egna tidningen Avspark. Läs mer... 3

Dags att uppdatera din Nikon D700

I sällsynta fall kan Nikon D700 ge underexponerade bilder av till synes oförklarliga skäl. Felet kan nu avhjälpas med ny mjukvara. Läs mer... 1

Fotosidan-veteran fotograferade 480 kyrkor

Efter 6.000 exponeringar och 1.500 mil är FS-veteranen Sture Björnsons mastodontverk Kyrkor i Skara stift klart. Läs mer... 19

Dövblinda lär sig fotografera

I projeketet "Taktil foto" får fyra personer med kraftig syn- och hörselnedsättning lära sig fotografera. Bilderna görs taktila (får konturer och ytstruktur) genom en kombination av olika utskriftstekniker. Läs mer...

Vädertätad: Pentax K-30

Pentax fortsätter att satsa på vädertätade kameror. K-30 är en ny lillebror till K-5 med samma sensor på 16 megapixel. Ett nytt 50mm-objektiv lanseras också. Läs mer... 9

Snart fotofestival i Mullsjö

Den 2 till 6 juni hålls det återigen fotofestival i Mullsjö. Bland utställarna finns Pieter ten Hoopen, Helene Schmitz, Carl Bengtsson, Peter Gerdehag med flera. Festivalen innehåller även workshops och föreläsningar. Läs mer... 2

Ljusstark normalzoom från Panasonic

UPPDATERAD. Panasonic Lumix G X Vario 12-35 mm f/2,8 Asph Power O.I.S är en ny normalzoom med ljusstyrka 2,8 och en bildvinkel motsvarande 24-70 mm i småbildsformatet. Läs mer... 4

Utan ersättning trots kameraförsäkring

Tjuven stal fotoutrustning värd 150.000 kronor ur Björn Lindgrens bil. Men försäkringsbolagen vägrade att betala ut ersättning. Läs mer... 29

Hasselblad dumpar priserna

För några år sedan sänkte Hasselblad sina priser och tvingade andra mellanformatstillverkare att också sänka. Nu genomförs ytterligare en kraftig prissänkning. Läs mer... 14

NevaBooks utökar med fotogalleri

Fotobokhandeln NevaBooks flyttar till större lokaler som även rymmer ett fotogalleri. Lördagen den 19 maj öppnas dörrarna för utställningen Falcköga. Läs mer... 6

Senaste artiklar och nyheter



Senaste blogginläggen


Gör någon glad och ge en
kommentar på deras bilder!

Alien

Love is in the air ...

Bröllop i femtiotalsstil

When something is behind you

mönster

Senaste kommentarerna














Aifo AB - Elinchrom D-Lite it