Tre tips till ökad inkomst
Eli Powell är bröllopsfotograf i Colorado, USA. Förra året tjänade han i snitt 3,75 dollar, alltså ungefär 28 kronor, i timmen. I år räknar han med 17-24 dollar – 125-180 kronor – i timlön.
På sidan The Modern Tog delar Eli Powell med sig av sina tre bästa tips för att öka inkomsten som fotograf.
Tips 1: Högre pris
Att bara höja priset är farligt, särskilt när det finns väldigt många andra fotografer där ute. Eli Powell menar att om man istället minskar ner på innehållet lite, samtidigt som man höjer priset en aning, blir inkomsten per timme högre men priset för fotosessionen inte så mycket dyrare. Själv minskade han antalet timmar, tog bort andre-fotografen samt strök förlovningssessionen. Det gav en reell ökning på cirka 50 procent, men kunderna såg bara en marginell ökning på prislappen.
Tips 2: Minska utgifterna
Dra ner på sådant som kostar pengar. Kanske inte så konstigt, men nog så svårt ibland. Eli Powell drog ner på mängden hyrd utrustning. Man kanske fixar jobbet utan den där inhyrda linsen eller den extra blixten? Det kanske blir snyggare, men frågan är om det verkligen är nödvändigt.
Tips 3: Dra ner på antalet timmar
Alla vill jobba snabbare, men det är inte alltid det går. För att spara tid kan man göra en förinställd kameraprofil i sitt bildbehandlingsprogram. Då slipper man göra samma ändringar på alla bilder manuellt och kan fokusera på den verkliga efterbehandlingen. Att få bilderna så ”rätt” som möjligt direkt i kameran sparar också mycket tid.
Eli Powell tipsar också om att stänga av internet medan man redigerar och sätta upp rimliga deadlines. Ibland kanske man också kan nöja sig med en bra bild – alla behöver kanske inte vara perfekta till 150 procent.
Nya artiklar
Tala om bilder! - del 5 - Julia Peirone
Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin
Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder
Tongivande gatufotografi visas i Stockholm
Snygga hålkameror i trä
Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013
Markus finner lugnet i Hjo
Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013
Vi har provat Canon EF 200-400/4L IS
Scanpix vann första striden mot Google
Senaste artiklar och nyheter
- Tala om bilder! - del 5 - Julia Peirone
- Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin
- Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder
- Tongivande gatufotografi visas i Stockholm
- Snygga hålkameror i trä
- Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013
- Markus finner lugnet i Hjo
- Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013
- Vi har provat Canon EF 200-400/4L IS
- Scanpix vann första striden mot Google
Senaste blogginläggen
- Ibland e jag i min egna lilla värld!!
- Mariza Känslornas kväll i Uppsala
- Barncancerfonden - Book of Hope
- Folk och färg på stan
- Straight 2041 / De va ett dj-a tjat om nå'n komfortzon, eller va det kallas! ;)
- Jag är dålig på blommor...
- Grönt UFO
- #755. Slut med gympa-passen?? –vi går in för en rik protein diet??
- Livingston Island och blött om fötterna.
- Kamerafynd, en AGFA ISOLA1
































Att bara sänka målen och leverera en enklare produkt till lägre pris är nog inte särskilt roligt för yrkesstoltheten.
Är det lika usla villkor för fotografer i Sverige också? Då kan man man undra varför så många söker sig till fotoutbildningar mm. Det vimlar ju av såna. Känns inte som ett bra karriärval idag. Kanske är det titeln proffsfotograf folk vill åt. Gillar man att fotografera kan man göra det lika väl utan att ha det som sin primära inkomstkälla..