|
|
#1 |
|
Medlem sedan: nov 2010
Inlägg: 45
|
Sv/v arbetsflöde
Hej,
Jag är mycket imponerad av en resefotograf vid namn Larry Louie. Hans bilder är i princip alltid sv/v och han har vid ett par tillfällen sagt att han knappt efterredigerar sina bilder. Det enda han gör är att konvertera bilderna till sv/v och använder burn/dodge tools. Jag tycker dock att Larry's bilder är väldigt speciella, och detaljrikedomen är extremt bra. Jag har dock svårt att identifiera vad det är som ger bilderna den karaktär de har. De känns medvetet "underexponerade" men utan att förlora några detaljer. Är det någon som skulle kunna berätta hur ett sådant arbetsflöde hade kunnat se ut, och hur ni konverterar era bilder till sv/v. Själv använder jag oftast grayscale i CameraRaw. http://www.larrylouie.com/gallery.php Tacksam för svar Mvh Peter |
| Besvara med citat |
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: jul 2008
Inlägg: 1 186
|
Jag tycker det ser ut som du beskriver, att han använt dodge and burn. Hur bilderna blev svartvita är kanske inte det viktigaste, men sen är nog klurig användning av dodge and burn tex sätta procenten till 2-5% och darkest och försiktigt mörka de mörkaste partierna och tvärtom, samt mixtra med olika sättings. Tidskrävande men väldigt underhållande, nästan meditiativt arbete att måla fram nyanserna. Om, det överensstämmer med verkligheten kan jag dock inte ta gift på. Finns säkert fler metoder som är lika bra.
|
| Besvara med citat |
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: jun 2008
Inlägg: 2 225
|
bilderna från kina upplever jag som (riktigt) svartvita bilder bra svärta etc däremot så tycker jag att bilderna från A working day in Dhaka ser ut som en mix av hdr. Ingen svärta vissa bilder är total grå. Inte snyggt tycker jag i alla fall. Absolut inget fel på fotona men hur man ställer bilden är mycket tycke o smak o vad man vill uppnå. Jag själv tycker att riktig svärta i svartvitt är snyggt.
|
| Besvara med citat |
![]() |
| Bokmärken |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | |
| Betygsätt det här ämnet | |
|
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:45.
Sök i forum
Forumkategorier
- Fototeknik
- Intresse / Inriktning
- Bilden i fokus
- Efter exponeringen
- Handla
- Utrustningsfrågor
- Foto som jobb (eller vägen dit)
- Fotosidan.se
- Annat
- Grupper och Klubbar
Senaste nyheterna
- Europas natur visas i Stockholm under sommaren
- En dryg vecka kvar på första uppladdningen!
- FS-profilen: Bloggen föder Majas fotointresse
- Vår drömfotoresa till Namibia - kort reserapport
- Nya objektiv från Samyang
- Från dröm till dödlig diagnos
- Koppla Lightroom till Fotosidan - Säg hejdå till krånglig bilduppladdning!
- Ny bildvisningssida för förstorad bild
- Pentax Q7 – kvalitetskompakt med utbytbara objektiv
- Pentax K-50 och K-500 – med eller utan vädertätning




















