Gammal 2009-04-11, 22:41   #1
 
Medlem sedan: okt 2008
Inlägg: 3
Hur får jag bäst skärpa i rörelse?
Jag har en Sony A300 & vill få fram bästa möjliga skärpa när jag fotar rörelsebilder som exempelvis min hund när han springer. Har aldrig gått in & ändrat något i kameran eftersom jag inte vet hur man gör men så tänkte jag att det kanske finns någon här dom är duktig på att fixa med dom manuella inställningarna i Sonys systemkameror som kanske hjälpa mig. Skulle även vilja få kameran att ta in ljuset bättre i bilderna vilket man kanske också kan få till genom att pilla med inställningar i kamerna... Eller vad tror ni?
Mvh Maria
Besvara med citat   
Gammal 2009-04-11, 22:50   #2
 
Medlem sedan: dec 2005
Inlägg: 9 012
Mariarocky skrev: Jag har en Sony A300 & vill få fram bästa möjliga skärpa när jag fotar rörelsebilder som exempelvis min hund när han springer. Har aldrig gått in & ändrat något i kameran eftersom jag inte vet hur man gör men så tänkte jag att det kanske finns någon här dom är duktig på att fixa med dom manuella inställningarna i Sonys systemkameror som kanske hjälpa mig. Skulle även vilja få kameran att ta in ljuset bättre i bilderna vilket man kanske också kan få till genom att pilla med inställningar i kamerna... Eller vad tror ni?
Mvh Maria
Du får köra med tidsprioritet och ställa in på så kort slutartid det går för dom ljusförhållandena du har.
En hund som springer skulle jag tippa på behöver 1/250sek eller snabbare för att inte bli oskarp.

/Karl
Besvara med citat   
Gammal 2009-04-11, 23:17   #3
 
Medlem sedan: apr 2005
Inlägg: 1 542
Fotosidans Fotoskola
Om du som du uttrycker det "aldrig ändrat något i kameran" så kör du antagligen på helautomatik eller vad det kan heta på Sonyspråk.
Jag rekommenderar att du läser lite grundläggande foto/kamerateknik.
T ex här
http://www.fotosidan.se/articles.htm...&ID=&_toplist=

Scrolla ner lite och läs Fototeknik 1-5

Jag tror det blir lättare att ta till sig tips om man också läser litet av detta

mvh
Pa
Besvara med citat   
Gammal 2009-04-12, 01:48   #4
 
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 1 911
På ovansidan av kameran till vänster finns det en ratt med en rad symboler på.
En av dem föreställer en springande person (mellan blomman och solnedgången). Vrid ratten så att spring-symbolen står längst till höger (vid den lilla vita pricken).
Det här läget brukar kallas sport-läge.

Automatiken kommer nu prioritera korta slutartider och har du bara tillräckligt med ljus kommer dina bilder bli skarpa så länge du får fokus rätt.


Alternativt kan du läsa på om hur bländaröppning och slutartid påverkar dina bilder och sedan använda P/A/S/M-lägena.
Besvara med citat   
Svara

Bokmärken

Ämnesverktyg
Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:24.





Aifo AB - Elinchrom Ranger RX Quadra med ECO Ringblixt















Alltid bra priser på Elinchrom