|
|
#1 |
|
Medlem sedan: jan 2009
Inlägg: 22
|
TZ10 Justera exponering under filmning?
Hej.
Är det någon som vet hur/om man kan justera exponeringen under pågående filmning med en Panasonic Tz10? Stefan |
| Besvara med citat |
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: feb 2008
Inlägg: 873
|
Kollat i instruktionsboken?
|
| Besvara med citat |
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: jan 2009
Inlägg: 22
|
Yepp, men kan inte riktigt tolka innehållet.
Stefan |
| Besvara med citat |
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 424
|
Har både TZ-7 och TZ-20 och på dem har jag inte lyckats komma på att det går under själva filmningen, blir att ställa in i förväg tyvärr.
|
| Besvara med citat |
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: jun 2008
Inlägg: 492
|
Rent allmänt kan man väl säg att Panasonics instruktionsböcker och menyer är riktigt skitdåliga. Konstiga symboler och uttryck som bara förvirrar.
"Int. upplösning". Vad kan det vara (för övrigt så står inte Int. fullt uskrivet någonstans i manualen, betyder intelligen kanske)? Jo "Superupplösande teknik kan användas för att ta stillbilder med skarpare konturer och tydligare upplösning." Frågan är ju då varför man kan ställa in det menyalternativet till nej? Så håller det på. Men justerar inte TZ10 exponeringen automatiskt uner filmning? Jag har en sådan och ar inte noterat att den börjar över- eller underexponera bara för att omgivande ljus ändras. |
| Besvara med citat |
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 424
|
Jo de ändrar sig automatiskt men ibland vill man korrigera med under eller överexponering vid tex konserter.
Exempel; du har en mörk bakgrund på en konsert och en strålkastare i ansiktet på artisten då blir lätt ansiktet överexponerat om du inte zoomar in så att bara ansiktet är i bild. |
| Besvara med citat |
|
|
#7 |
|
Medlem sedan: jun 2008
Inlägg: 492
|
Jaha du menar så.
|
| Besvara med citat |
|
|
#8 |
|
Medlem sedan: jan 2009
Inlägg: 22
|
Jag har provat med att ändra exponeringen innan jag börjar filma, men det verkar som den förändringen inte tas med när jag startar filminspelningen. Ska man göra på något speciellt sätt?
Stefan |
| Besvara med citat |
![]() |
| Bokmärken |
| Taggar |
| dmc-tz10 |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | |
| Betygsätt det här ämnet | |
|
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:32.
Sök i forum
Forumkategorier
- Fototeknik
- Intresse / Inriktning
- Bilden i fokus
- Efter exponeringen
- Handla
- Utrustningsfrågor
- Foto som jobb (eller vägen dit)
- Fotosidan.se
- Annat
- Grupper och Klubbar
Senaste nyheterna
- Tala om bilder! - del 5 - NYT
- Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin
- Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder
- Tongivande gatufotografi visas i Stockholm
- Snygga hålkameror i trä
- Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013
- Markus finner lugnet i Hjo
- Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013
- Vi har provat Canon EF 200-400/4L IS
- Scanpix vann första striden mot Google























