|
|
#1 |
|
Medlem sedan: maj 2002
Inlägg: 1 146
|
bild i forumet
varför får man inte ha en egen bild ovanför sitt namn i forumet (avatar)? det blir ju roligare då eller?
|
| Besvara med citat |
|
|
#2 |
|
Forumvärd
Medlem sedan: dec 2001
Inlägg: 14 955
|
Nej.. bara oseriösare ;) och tungladdat för de stackars modemarna ;)
Klart.. en bild är ju inte oseriöst.. Men det vet man ju på förhand att det skulle inte alla hålla sig till.. |
| Besvara med citat |
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: aug 2003
Inlägg: 1 190
|
Kan vi inte få ha får lilla stjärna som anger medlemsstatus då?
|
| Besvara med citat |
|
|
#4 |
|
Forumvärd
Medlem sedan: dec 2001
Inlägg: 14 955
|
Det spelar väl knappast någon roll om man är betalande medlem eller inte...
Jaja.. jag ska inte vara bakåtsträvig.. bara min åsikt.. |
| Besvara med citat |
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: maj 2002
Inlägg: 1 146
|
det är i och för sig sant
|
| Besvara med citat |
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: maj 2003
Inlägg: 623
|
Oseriöst kan jag inte riktigt se hur det skulle vara? Och så modemarna.. Hur många av sidans besökare kan egentligen tänkas vara av det släktet idag? Jag vet själv att jag inte skulle orka surfa runt bland 200 kb jpegs med modem i vart fall. Och några små tumnaglar med folks nunor på är ju en droppe i havet i jämförelse..
Jag hänger inte med i ditt sista stycke? Vad menar du att folk inte skulle hålla sig till? Mvh. Adrian |
| Besvara med citat |
|
|
#7 |
|
Forumvärd
Medlem sedan: dec 2001
Inlägg: 14 955
|
Bilder på sig själv är väl iofs helt okej, men saker som avatars, den ena värre än den andra skulle ta ner forumet på en lägre nivå..
Lite otydlig där.. OM man skulle tillåta detta så skulle det nog ploppa upp en och annan obskyr bild/avatar.. Det är möjligt att det är lite av en generationsfråga också.. Fler än man tror.. faktiskt..och eftersom badbredd är något man betalar för så hade detta blivit ännu dyrare för de som betalar räkningen. Det är möjligt att detta går att lösa rent tekniskt med bandbredden, men det är fortfarande ganska onödig data som ska överföras. |
| Besvara med citat |
|
|
#8 |
|
Medlem sedan: maj 2003
Inlägg: 623
|
Ok. Då hänger jag med!
Men att avatars och bilder på både det ena med det tredje tillåts hänger jag inte med på. Borde inte en presentationsbild uteslutande vara ett foto på fotografen själv? Mvh. Adrian |
| Besvara med citat |
|
|
#9 |
|
Forumvärd
Medlem sedan: dec 2001
Inlägg: 14 955
|
Jo......borde....men det är mycket som borde.. ;)
|
| Besvara med citat |
|
|
#10 |
|
Medlem sedan: maj 2003
Inlägg: 623
|
Hehe.. Så sant som det var sagt! =)
|
| Besvara med citat |
|
|
#11 |
|
Medlem sedan: dec 2001
Inlägg: 6 323
|
Som Jeppe påpekade, fler än man tror...
Dock ej jag sen 2 veckor tillbaks, underbart! Larsa |
| Besvara med citat |
|
|
#12 |
|
Medlem sedan: maj 2003
Inlägg: 6 088
|
Det är lite av samma skäl som man inte bör visa antalet poster och ha olika ranker beroende på hur mycket folk har postat. Det säger ingenting om innehållet i posterna. Och det är väl ändå det som räknas... eller.... ;)
|
| Besvara med citat |
|
|
#13 |
|
Forumvärd
Medlem sedan: dec 2001
Inlägg: 14 955
|
Nä.. precis.. sen att jag ligger tvåa här på FS efter Jim i antalet skrivna inlägg betyder ju inte att jag någonting att säga.. Bara att jag sitter alldeles för mycket framför skärmen..
Det fanns en tid då Jag och Jim stod för 9% av alla inlägg.. Den siffran har tack och lov sjunkit till 6.5% ;) |
| Besvara med citat |
|
|
#14 |
|
Medlem sedan: aug 2003
Inlägg: 478
|
Varför inte ha samma bild som folk har på sin presentation? Det är ju redan implementerat i gästboken, och jag tycker det är riktigt trevligt.
Sen det där med bandbredden; bilderna läggs ju i webläsarens cache så det är ju egentligen bara första gången jag som användare läser ett inlägg av en okänd som deras bild laddas ner (och slöar ner min uppkoppling). Eller hur? |
| Besvara med citat |
|
|
#15 |
|
Kodsnickare
Medlem sedan: apr 2001
Inlägg: 4 445
|
Bandbreddsmässigt är det inga problem, en spott i havet jämfört med vad alla foton drar... Men vi tycker inte det passar designmässigt, och inte tycker vi det ser speciellt seriöst ut heller.
I mer sociala communityforum som vårt Fritt forum och Mosebacke-gängets kan det ju dock passa bättre. När nya forumversionen blir tillgänglig (december?) skall jag kika på det. |
| Besvara med citat |
![]() |
| Bokmärken |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | |
| Betygsätt det här ämnet | |
|
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:40.
Sök i forum
Forumkategorier
- Fototeknik
- Intresse / Inriktning
- Bilden i fokus
- Efter exponeringen
- Handla
- Utrustningsfrågor
- Foto som jobb (eller vägen dit)
- Fotosidan.se
- Annat
- Grupper och Klubbar
Senaste nyheterna
- Sydsvenskan lägger ner sin bildredaktion
- Amerikansk fotopionjär på Kulturhuset
- Tala om bilder! - del 5 - Julia Peirone
- Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin
- Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder
- Tongivande gatufotografi visas i Stockholm
- Snygga hålkameror i trä
- Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013
- Markus finner lugnet i Hjo
- Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013





















