Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

bildskärmsprofil

Produkter
(logga in för att koppla)

Tobber

Aktiv medlem
Varför händer det inget när jag försöker att ändra bildskärmsprofil i windows XP via egenskaper för bildskärm-inställningar-avancerat-färgmatchning.Här har jag valt in två profiler som skiljer sig lite åt,men det kvitter vilken profil jag sätter som standard så ändrar sig inte bilden.Har det något med grafikkortet att göra,har ett Nvida Geforce 5500.Har skapat profilerna med adobe gamma.Bilden ändras när jag skiftar emellan profilerna i adobe gamma

Tack på förhand

Tobbe
 
Jag har installerat Microsoft Color Control Applet, och då fungerar det att byta mellan olika profiler (har ett gammalt GeForce 4200Ti). Vet ej om Windows Xp har denna funktionalitet om man inte installerar appleten.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto