Gammal 2003-02-19, 20:03   #1
 
Medlem sedan: okt 2001
Inlägg: 904
Fundering angående leveransform av bild.
Tänkte ta en chans och skicka några bilder till kommunen i den stad där jag bor. Hoppas på att de skall nappa och vilja använda dem på hemsidan eller i någon turistinformation.

Hur gör jag lämpligast om de fastnar för idén? Skall jag skicka diaduplikat eller kan man skanna bilden och skicka på CD (50Mb fil)? Eller är det rentav troligt att de vill ha bilden färdigjusterad och i lämpliga storlekar för tryck resp. hemsida?

Jag vet att det är en trevare jämfört med den vanliga vägen genom en bildbyrå men skulle bli glad om någon vill ge lite råd.

Mvh Dan
Besvara med citat   
Gammal 2003-02-19, 20:43   #2
 
Medlem sedan: okt 2001
Inlägg: 762
Hade jag varit dig hade jag lämnat bilder på cd, hyffsat lågupplösta som en liten aptitretare så att dom får återkomma om dom skulle vara intresserade.

/Anders
Besvara med citat   
Gammal 2003-02-19, 21:01   #3
 
Medlem sedan: jan 2003
Inlägg: 91
Hej !!
Förmodligen har de en marknadsavdelning eller ett produktionsbolag som tillhandahåller all marknadsföring. Får du bara prata med dessa så talar de om hur de vill ha bilderna levererade.

// Johan //
Besvara med citat   
Svara

Bokmärken

Ämnesverktyg
Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:10.











Aifo AB - Elinchrom Ranger RX Quadra med ECO Ringblixt