|
|
#1 |
|
Medlem sedan: mar 2010
Inlägg: 6
|
Jag har en Nikon D5100 med standardobjektiv 18-55/3,5-5,6GII och jag vill nu uppgradera mig när det gäller objektiv. Det som jag mest använder denna kamera till är att fota konserter på amatörnivå och jag är därför ute efter ett objektiv som passar för detta. Har ni några tips?
|
| Besvara med citat |
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 1 095
|
Nikkor 35/1,8 eller Nikkor 50/1,8 eller Nikkor 85/1,8 (alla i AF-S) eller du kan ju också fundera på Sigma 50-150/2,8
|
| Besvara med citat |
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: mar 2010
Inlägg: 6
|
Har kollat lite på dem och jag undrar om inte Sigma 50-150/2,8 verkar vara mest intressant.
|
| Besvara med citat |
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 1 095
|
Om du funderar på Sigma så kolla alltid hur dessa sätter AF mot din kamera, vid köp. Det kan vara så att du måste skicka in kameran och objektivet för anpassning. 50-150 kommer snart? i en stabilserande version. Sigma 70-200 finns redan ute som OS. Du har också Tamron 70-200/2,8 som alternativ om du vill upp i bränvidd. Din kamera fungerar skapligt i högre ISO så kanske man hellre kör på stora öppningar och lite högre ISO än längre tider, gissar att motiven rör sig också så kanske stabiliseringar inte är så nödvändigt då du ändå inte kan använda långa tider
|
| Besvara med citat |
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: mar 2010
Inlägg: 6
|
Blir inte 70-200 onödigt stor och klumpig tror du? Oftast är jag väldigt långt framme vid scenen och vill ha något som är någorlunda lätt och hanterbart. Precis som du säger så är det oftast snabba motiv så högre ISO och stor öppning är det jag helst arbeta med.
Eller ska jag ta ett fast objektiv? Har förstått att de är ljusstarkare samtidigt som de ger mycket skarpare bilder. Egentligen är det ju precis det som jag är ute efter. "Om du funderar på Sigma så kolla alltid hur dessa sätter AF mot din kamera, vid köp." Hur kollar jag detta? |
| Besvara med citat |
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 1 095
|
Personligen hade jag valt fasta men det kan ju vara bökigt att skifta också. Vilken brännvidd brukar du ta med med ditt 18-55, det kan ju ge någon vägledning? Har du behov att "zooma"? detta kan ju ge en vägledning
Testa att skärpan sitter, gör man med något föremål, tex vanligt med ett 1,5V AA batteri som man ställer med kanske 5 cm mellanrum och med förskjutning i djupled med kanske 5mm i djupled. En fokuspunkt och största bländaren. Tanken är att den som du sätter fokus på ska vara skarpaste än den som står snett framför eller bakom. Detta är ett sett, man kan använda focus test sheet, du kan söka på nätet. Tror att batteritesten ger ett säkare test |
| Besvara med citat |
|
|
#7 |
|
Medlem sedan: feb 2010
Inlägg: 645
|
Om du inte behöver ha så lång brännvidd kanske omfånget 24-70mm funkar. Tamron 24-70/2.8 VC verkar bra utifrån de tester jag läst. Fördelen med denna jämfört många andra är att den har vibrationsreducering.
Beträffande Sigma 50-150/2.8 är det kanske bäst för dig att välja den utan vibrationsreducering eftersom den är mindre. Köper du ngt nytt Sigma är risken ganska stor att du behöver skicka in den för AF kalibrering. Men om objektivet är begagnat kanske du slipper... Men om justering behövs med nytt objektiv är den kostnadsfri, annars kostar det 1300kr hos Tura... |
| Besvara med citat |
|
|
#8 |
|
Medlem sedan: feb 2009
Inlägg: 7
|
Jag hade Nikons 17-55/2,8 när jag körde dx-format och ville aldrig ha något annat objektiv. Köp det begagnat för mellan 6000-8000. Enda nackdelen förutom priset är att det är stort och tungt (om det nu är en nackdel).
|
| Besvara med citat |
|
|
#9 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 1 095
|
17-55/2,8 är ju bra men jag är rädd att det ger obalans med en D5100 passar bätte till D300. 24-70/2,8 är nog inte så dumt, andra zoomar är ju Tamron 17-50/2,8 Sigma 18-50/2,8??
Något som man kanske ska fundera på hur bra kombon objektiv/kamera är att sätta AF i sämre ljus. Taskigt om objektivet bara sveper fram och tillbaka, för att få lite styr på det är att objektivet har slirkoppling mellan AF och Manuell inställning i AF läge, så att man själv kan ta över och sätta skärpan. Kolla detta innan köp, vad du än väljer |
| Besvara med citat |
|
|
#10 |
|
Medlem sedan: mar 2010
Inlägg: 6
|
Tack för alla era tips och råd! Nu har jag lite att sätta tänderna i innan jag slutligen bestämmer mig.
|
| Besvara med citat |
|
|
#11 |
|
Medlem sedan: mar 2010
Inlägg: 6
|
Köpt objektiv
Det blev ett Nikkor 50/1,8. Ska bli spännande att se vad jag tycker om ett fast objektiv. Lite motion skadar väl aldrig ;)
|
| Besvara med citat |
|
|
#12 |
|
Medlem sedan: aug 2010
Inlägg: 1 095
|
Det kommer att fungera utmärkt i sin brännvidd i alla fall. Hoppas att du köpte den nya AF-S (eftersom 50/1,8 har varit i AF, utan motor i alla år, så finns det många sådana ute)
|
| Besvara med citat |
|
|
#13 |
|
Medlem sedan: mar 2010
Inlägg: 6
|
Att det var AF-S kollade jag upp när jag beställde, men det är verkligen en djungel där ute att hitta rätt i. Är otroligt tacksam för att ni tar er tid att svara på mina frågor.
|
| Besvara med citat |
![]() |
| Bokmärken |
| Taggar |
| nikon, objektiv |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | |
| Betygsätt det här ämnet | |
|
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:50.
Sök i forum
Forumkategorier
- Fototeknik
- Intresse / Inriktning
- Bilden i fokus
- Efter exponeringen
- Handla
- Utrustningsfrågor
- Foto som jobb (eller vägen dit)
- Fotosidan.se
- Annat
- Grupper och Klubbar
Senaste nyheterna
- Sydsvenskan lägger ner sin bildredaktion
- Amerikansk fotopionjär på Kulturhuset
- Tala om bilder! - del 5 - Julia Peirone
- Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin
- Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder
- Tongivande gatufotografi visas i Stockholm
- Snygga hålkameror i trä
- Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013
- Markus finner lugnet i Hjo
- Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013















