|
|
#1 |
|
Medlem sedan: apr 2012
Inlägg: 3
|
Prissättning ?
Hej
Jag är ny här, så om jag ställer en dum eller för detta forum oppassande fråga så ber jag om ursäkt. Jag fotograferar inte proffesionellt men har på sista tiden gjort några jobb. Har INGEN aning om hur jag ska tänka när jag bestämmer arvode. Det aktuella scenariot är att en bekant till mig jobbar på ett företag som lanserar en hud/hälsoprodukt i Sverige. Jag har tagit bilder för reklam/testemony-annonser som publiceras i bl.a Hemmtets Journal, fackpress B2B mm. Fotosessionerna var 2 o tog ungefär 2 tim styck. Jag dök upp på platser som kunden valt och hade med mig blixtar/utrustning etc. Jag har inte redigerat bilderna utan levererat ca 10 RAW-bilder per session. Inga kontrakt är skrivna men dealen är nog att nu äger kunden bilderna att göra vad dom vill med och kan publicera utan restriktioner. GÅR det att säga något generellt om var jag borde ligga i pris på ett sånt jobb? Tacksam för all feedback! /Mattias |
| Besvara med citat |
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: nov 2005
Inlägg: 688
|
Kunden äger aldrig bilderna, utan det är du som upphovsman. den som håller i kameran äger bilden.
Beträffande prissättningen så har Fotosidan en underbar sökfunktion. Använd den. |
| Besvara med citat |
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: jan 2008
Inlägg: 12 416
|
Räkna ut hur många timmar du lagt ner på jobbet (inkl förberedelser, resa osv). Multiplicera med lämplig timlön (hur mycket det är har diskuterats i evighet här på FS och är givetvis individuellt, men kanske nånstans 500-1000 kr).
|
| Besvara med citat |
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: apr 2012
Inlägg: 3
|
Tack för svar Andreas! Ska testa sökfunktionen!
När du säger att kunden aldrig äger bilderna så menar du då egentligen att man borde upprätta ett kontrakt som detaljerat beskriver till vilken utsträckning dom får använda bilderna? Jag fotade ett skivomslag för ett av Sveriges största skivbolag o i deras 5-sidiga standardkontrakt avsa jag mig all rätt till att bestämma över bilderna när dom väl köpt dem. Hade jag inte skrivit på hade dom tagit en annan fotograf... Får nog kolla upp mina rättigheter noggrannare och snabbt skaffa lite mer skinn på näsan... Tack för feedback! /M |
| Besvara med citat |
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: apr 2012
Inlägg: 3
|
Tack för svar Erland!
|
| Besvara med citat |
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: jan 2008
Inlägg: 12 416
|
Det är nog ganska normalt att beställaren vill ha fullständiga och exklusiva rättigheter till bilderna vid den här typen av uppdrag. Ni bör givetvis skriva ett avtal som reglerar saken.
|
| Besvara med citat |
![]() |
| Bokmärken |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | |
| Betygsätt det här ämnet | |
|
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:15.
Sök i forum
Forumkategorier
- Fototeknik
- Intresse / Inriktning
- Bilden i fokus
- Efter exponeringen
- Handla
- Utrustningsfrågor
- Foto som jobb (eller vägen dit)
- Fotosidan.se
- Annat
- Grupper och Klubbar
Senaste nyheterna
- Tala om bilder! - del 5 - NYT
- Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin
- Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder
- Tongivande gatufotografi visas i Stockholm
- Snygga hålkameror i trä
- Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013
- Markus finner lugnet i Hjo
- Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013
- Vi har provat Canon EF 200-400/4L IS
- Scanpix vann första striden mot Google






















