Mobergskan

Användarnamn: Mobergskan
Ålder: 39 år
Bor: Torsås, Kalmar län (visa på kartan)
Kategori: Amatörfotograf
Började fotografera: 1996
Medlem sedan: 2003-10-02
Senast inloggad: 2013-05-10 15:12
Ålder: 39 år
Bor: Torsås, Kalmar län (visa på kartan)
Kategori: Amatörfotograf
Började fotografera: 1996
Medlem sedan: 2003-10-02
Senast inloggad: 2013-05-10 15:12
Kreativ tös med rötter i Sörmland. Bor sen 15 år tillbaka i Kalmar län. De senaste åren i en gammalt trähus, som förr var en lanthandel, strax söder om Torsås (mellan Kalmar och Karlskrona).
Jobbar med webbdesign och grafisk formgivning.
Frilansande: www.bildodesign.net
Mitt fotointresse tog fart när jag gick en fotokurs 1996 och fick låna min pappas gamla Contax. Senare så var foto en del av min utbildning på Ölands folkhögskola. Där fick jag grunderna i kamerateknik, bildkomposition och mörkrumsteknik. De senaste åren har den digitala tekniken tagit över allt mer. Mycket efter som datorn redan är ett naturligt arbetsredskap för mig.
Medlem i grupperna
Fotosidan Portfolio
http://www.mobergskan.fotosidan.seMin blogg på Fotosidan
Runt KnutenHemsida
http://www.bildodesign.seVem är jag?
Mina intressen:
Landskap, Gatufoto, Macro, Barn, Bröllop, Reportage / Situation, Studio, Svart-vitt, Vilda djur, Arkitektur, Digital efterbehandling, Porträtt, Husdjur / Tamdjur, Natur, Resefoto
Jag fotograferar helst med digitalkamera och då helst i färg. Jag hittar mina motiv mestadels ute, och motiven är oftast stilla. Motiven hittar jag med macro, och när jag exponerar så tar jag hjälp av histogram. När jag surfar på Fotosidan.se så gör jag det med Mac och jag tycker bilder är roligast.
Mitt bästa fotominne:
Var en rundresa på Öland med min kusin Cathrine som även hon är medlem på fotosidan.
Mitt sämsta fotominne:
En regnig dag på Kalmartravet - blev inget fotande alls :(
Min största inspiration:
Har ingen specifik jag beundrar. Bara härligt att titta på bilder av olika fotografer och av alla de slag. Fotosidan är väldigt inspirerande!
Jag fikar helst:
På Kullzénska i Kalmar med goda vänner - eller själv sittandes vid ett hörnbord med utsikt över gatan. Det är trevligt att betrakta människor :)
I kameraväskan har jag alltid:
Extra batterier och fiberduk till linserna.
Drömbilden är:
...något att eftersträva och som alltid kommer att förnya sig ju mer man utvecklas som fotograf.











