<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<rss version="2.0" xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
                            xmlns:dc="http://dublincore.org/documents/dcmi-namespace/"
                            xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/">
<channel>
  <title>Fotosidan</title>
  <link>https://www.fotosidan.se</link>
  <description>Fotosidan - senaste kommentarer</description>
  <language>sv-se</language>
  <atom:link href="https://www.fotosidan.se/newsfeeds/comments.xml?refclass=Document&amp;refid=211180" rel="self" type="application/rss+xml" /><item>
    <title></title>
    <link>/blogs/picspix/mir-1b.htm</link>
    <description>Tack för kommentaren Gunnar.
Bilden är lite vridet ironisk med ljus från fel håll mm. Texten klarar sig utan bild. Kul att någon reagerar. :) 
Jag visste inte att svanbilderna kallades oljetryck. En fin teknik som kanske inte finns idag? Kan det ha varit ett sätt att skapa billiga bilder en gång i tiden? Jag bor i ett hus som delvis är original från 1957... Tapeter, kök mm. Kan inte få mig att renovera.
Ha de gott.
Jerry    </description>
    <pubDate>Thu, 19 May 2022 22:04:51 +0200    </pubDate>
    <guid>/blogs/picspix/mir-1b.htm</guid>
  </item><item>
    <title></title>
    <link>/blogs/picspix/mir-1b.htm</link>
    <description>Med viss självironi…Du serverar ett antal denotationer som tillsammans skapar det kontext jag som läsare förmodas se. Här finns dessutom ett antal konnotationer som gör det hela mycket enklare.  Dokumentär bild tänker jag och associerar väggklockan till nån bild av Sune Jonsson. Oljetrycken är väldigt fina. Svan på lugnt vatten liksom.
Ha det gott i vårgrönskan.
/Gunnar S    </description>
    <pubDate>Wed, 18 May 2022 11:53:27 +0200    </pubDate>
    <guid>/blogs/picspix/mir-1b.htm</guid>
  </item></channel>
</rss>