connyM | fotograf
Mitt inne i Linneyd
Mitt inne i det lilla småländska samhället Linneryd, hittade jag dessa vackra gamla träbyggnader.
Träbyggnaderna är alla målade i Falurött. Men jag tycker att de trots allt blir ännu vackrare i sv/v.
Mina morgonpromenader är en ständig positiv motiv-källa, för mej och "hunden". Det finns så mycket att fotografera, i den omedelbara närheten.
Gräv där du står - är ett uttryck som verkligen är att ta fasta på.
// Conny
PS Min och "hundens" (dvs min Fuji X100F ) naturliga hemvist är www.connym.se, där det finns mer foto att beskåda.
Å de kallar den Tess...
Jag gillar att plåta väl patinerade gamla bilar eller som denna, en veritabel skrothög.
En bakgård i lilla orten Linneryd, rymmer många liknande exemplar.
// Conny
PS Vill du ser av liknande "pärlor"- https://www.connym.se/nagra-lik-pa-en-tisdag/
Från blad till snaps - Del 2
Alla delar i en process, har sin början.
...alla delar i en process har oxå sitt slut!
Nu får detta koncentrat av pors, "mogna" i några månader i mitt mörka skafferi. För att inte förgås, utan för att ytterligare blomstra i mörkret, så har jag tillsatt två skedar socker i buteljen.
...den som väntar på något gott, väntar aldrig för länge...
//Conny
PS Naturligtvis så jobbar jag med framförhållning, jag har en flaska med färdig Pors i skåpet, oxå!
Vill du se mer av mina foto - www.connyM.se
Pallar inte mer...
Denna skönt patinerade gamla traktor, pallar inte mer!
Förevigad av "hunden" i Linneryd, Småland.
// Conny
PS En av alla de bilder som jag tog på mina morgonpromenader, under vår två veckors road-trip med husvagnen på kroken.
Vill du se mer av mina foto - www.connyM.se
Johannesört & Foto-utställning
Glad Midsommar på er alla!
Midsommarafton började fint - ett stort fång Johannesört, en fin liten bukett midsommar-blommor hade min fru varit ute och plockat. Jordgubbarna var sköljda och väntade på att bli snoppade. I bakgrunden till vänster skymtar porsen, som står och drar i två burkar.
Av hela detta stora fång av Johannesört, blev det en tredjedels full burk! Detta efter att allt utom blommor och knoppar klippts bort.
Varje burk blir ett koncentrat, som skall spädas med 3 delar brännvin.
Strax efter lunch blev det vernissage tillsammans med min kompis Nisse, på Galleri Vallkärratorn utanför Lund. Bengt Persson (högra bilden) och Björn Andersson visade bägge sina fantastiska Fotopolymergravyrer. Otto Widmark ställde sina fina stilleben i Glicee'-tryck.
En utställning som är väl värd ett besök. Dock är tiden knapp, bara två dagar kvar!
// Conny
PS Nu ska jag avnjuta en fin traditionell midsommar buffé med min fru - Så skål och Glad Midsommar på er alla!
Vill du se mer av mina foto - www.connyM.se