Merläsning
Test: Apple Studio Display 27" – snygg men inget för den som jobbar med tryck och utskrifter
Proffsfoto testar
Plus
Det är inte alla fotografer som lägger lika stor vikt vid val av bildskärm som för fotografisk utrustning. Men för den som börjar inse begränsningarna med att arbeta på en laptop-skäm kan det ändå kännas lite smärtsamt att behöva lägga en bit över tio tusen kronor på en skärm. Men frågan är hur Apple kan sälja en åttabitars panel som inte går att hårdvarukalibrera för det dubbla. Vi har svaret.
Läs mer...
12
Test: FUJIFILM XF 56mm f/1,2 R WR – stilfull uppdatering
Fotosidan testar
Plus
FujiFilm XF 56mm f/1,2 R WR är en uppdaterad variant av en av Fujifilms mest ljusstarka objektiv Fujinon XF 56/1,2 R från 2014, ett kort tele för aps c-kameror som med sin ekvivalenta brännvidd på 85mm är ett perfekt porträttobjektiv. Den nya konstruktionen har kortare närgräns, utlovar snyggare bokeh och är som en välkommen bonus vädertätat.
Läs mer...
10 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Kanske ska vi vara tacksamma över att restriktionsområdet inte blev större?!
I övrigt kan jag förstå att i tätort kan reglering och restriktioner vara på sin plats.
All drönarflygning är förbjuden, man får inte ens lyfta från marken.
Men jag har full förståelse för kravet om säkerhet, i det området är det ofta utländska besök av regenter, politiker, militärer, kändisar, företagsledare mfl med stort säkerhetspådrag som de ibland försöker hålla så diskret som möjligt. Att stänga vid vissa tidpunkter skulle direkt visa att något kommer att hända just då.