Annons
  #1  
Gammal 2012-05-04, 08:53
Guzzie
 
Medlem sedan: feb 2004
Inlägg: 9
Tidning har fotograferat min bild
Hur fungerar det? Jag har tagit ett antal bilder och tryckt i en fotobok som sedan överlämnats till några vänner till mig. AB har sedan i ett reportage fotograferat en av bilderna och publicerat den på nätet och angett att det är deras fotograf som tagit bilden. Har inga problem med att de använt bilden eftersom det är för en god sak men att de anger sig själva som fotograf stör mig. Hur ser lagen ut och vad kan jag göra?
  #2  
Gammal 2012-05-04, 08:59
ErlandH
 
Medlem sedan: jan 2008
Inlägg: 16 721
Fast det är ju deras fotograf som tagit bilden som publiceras, så givetvis måste det namnet anges.

Att ditt namn också borde anges kan jag hålla med om (och det menar nog lagen också). Ta kontakt med tidningen och berätta hur det ligger till.
  #3  
Gammal 2012-05-04, 09:31
atotowi
 
Medlem sedan: okt 2006
Inlägg: 2 544
Det beror ju på hur bilden de publicerat ser ut.
Det är inte tillåtet att fotografera ett verk i syfte att skapa en "kopia" av det.
Så om blden som fotografen tagit/tidningen publicerat bara förställer det avbildade verket så kan det räknas som exemplars framställning och vara ett upphovsrätts brott.
Finns bilden med i ett sammanhang så är det tillåtet.
  #4  
Gammal 2012-05-04, 11:58
cocuyo
Avslutat medlemskap
 
Medlem sedan: jun 2011
Inlägg: 1 802
Om det är en reproduktion av bilden, alltså att själva bilden visas, och den har fått en byline av tidningens fotograf, så är det mycket fult gjort, och alla inblandade är väl medvetna om vad som gäller. I så fall är det rimliga att helt enkelt fakturera för bilden och intrånget i upphovsrätten och begära att tidningen ska lägga in en rättelse.

Felet i byline kan anmälas till Pressombudsmannen, medan upphovsrättsintrånget i sin helhet kan behandlas som brott mot upphovsrättslagen, alltså allmänrättsligt. Eventuella ersättningar är civilrättsliga. Normalt skulle ett sådant här intrång kunna hanteras via förhandling, men tidigare erfarenhet av AB visar att det ofta är svårt att få en rimlig uppgörelse till stånd.

Dina vänner med fotoboken står helt utanför all rättslig hantering. De har inte begått något brott eller gjort intrång i din rätt, utan det är helt och hållet en fråga mellan AB och dig.
  #5  
Gammal 2012-05-04, 12:11
Anders Östberg
 
Medlem sedan: dec 2003
Inlägg: 7 297
Kan du ange en länk till reportaget? Det kan hjälpa för att bedöma om och vilket fel som gjorts.
  #6  
Gammal 2012-05-04, 12:26
Guzzie
 
Medlem sedan: feb 2004
Inlägg: 9
Artikeln är den här: http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14774140.ab och bilden är den från kyrkan med kistan. Den är fotad rakt av från deras fotobok men har rörelseoskärpa som orginalet inte har.
Föräldrarna ringde och frågade om jag kunde skicka bilden till dem eftersom AB ville ha den i deras reportage men jag var inte hemma så jag kunde inte hjälpa dem med det.
  #7  
Gammal 2012-05-04, 13:45
Martin F
 
Medlem sedan: jul 2003
Inlägg: 1 261
Där lär det ju inte vara nåt snack om saken. Finns ju inget som indikerar att det är en avfotograferad bild ur en fotobok. Ser ju helt klart ut som att det vore AB:s fotograf som tagit bilden. Fult gjort.
  #8  
Gammal 2012-05-04, 13:53
BeriJan
 
Medlem sedan: dec 2010
Inlägg: 732
AB ska ha ditt tillstånd för att publicera bilden.
Lite info här
http://www.copyrightsidan.se/upphovs...betar-med-bild
Kolla andra punkten under rubriken "Får jag lägga ut en bild av ett konstverk på min hemsida?"
  #9  
Gammal 2012-05-04, 15:09
Matte_J
 
Medlem sedan: apr 2003
Inlägg: 832
Jag håller med de föregående talarna. Det är ett tveklöst brott mot din upphovsrätt. Med vilken teknik de har digitaliserat/kopierat bilden är ju helt oväsentligt.
Aftonbladet vet ju hur sånt här fungerar, men de har helt enkelt valt att skita i dina rättigheter. Ett inte alls ovanligt agerande när det gäller Aftonbladet, tyvärr.
  #10  
Gammal 2012-05-04, 15:11
Nw2
 
Medlem sedan: jul 2001
Inlägg: 1 707
Förslag
Skriv ett vänligt mail till Aftonbladet och påtala felet.
Föreslå en donation till Barncancerfonden som ersättning.

Fördel dig: Du får vingar när du kommer till himlen.
Födel tidningen: Avdragsgillt.
  #11  
Gammal 2012-05-04, 15:52
Photosession
 
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 919
"Skåningen" skrev: Skriv ett vänligt mail till Aftonbladet och påtala felet.
Föreslå en donation till Barncancerfonden som ersättning.

Fördel dig: Du får vingar när du kommer till himlen.
Födel tidningen: Avdragsgillt.
Detta förutsätter dock att TS är religiös och tror på sådant nonsens.

Enligt min mening så är detta ett oskick som AB gör hela tiden och dessutom medvetet och därför är min åsikt den att AB bör betala ett skadestånd oavsett om TS varit villig att sända över en bild för gratis nyttjande.
  #12  
Gammal 2012-05-04, 16:02
ErlandH
 
Medlem sedan: jan 2008
Inlägg: 16 721
Photosession skrev: Enligt min mening så är detta ett oskick som AB gör hela tiden...
Att sätta ut fel byline, menar du? TS har ju inget emot att tidningen publicerade bilden.
  #13  
Gammal 2012-05-04, 17:13
Photosession
 
Medlem sedan: feb 2006
Inlägg: 919
ErlandH skrev: Att sätta ut fel byline, menar du? TS har ju inget emot att tidningen publicerade bilden.
I detta fallet var det bara en byline som saknades på den avfotograferade bilden.

Ursäkta mig Erland att jag inte var tydlig nog i mitt inlägg. Jag avsåg naturligtvis intrång i andras upphovsrätt när jag skrev det och nu är det förtydligat.

Kan vi inte sluta låtsas som att AB bara glömmer att sätta ut byline på bilder, vi kan väl också i ärlighetens namn vara ense om att AB använder bilder utan lov relativt ofta. Jag tror att det sker mer frekvent än vad någon vill tro.

Och just detta orättmätiga bildanvändande och intrång i andras upphovsrätt irriterar mig rätt ordentligt
  #14  
Gammal 2012-05-04, 17:13
petter.oj.norman
 
Medlem sedan: maj 2010
Inlägg: 3 005
atotowi skrev: Det beror ju på hur bilden de publicerat ser ut.
Det är inte tillåtet att fotografera ett verk i syfte att skapa en "kopia" av det.
Så om blden som fotografen tagit/tidningen publicerat bara förställer det avbildade verket så kan det räknas som exemplars framställning och vara ett upphovsrätts brott.
Finns bilden med i ett sammanhang så är det tillåtet.
Jo det är tillåtet att fotografera ett verk i syfte att skapa en kopia - för eget bruk. Det är publiceringen som är otillåten.
(rätt ska vara rätt, även om det inte var viktigt för frågan i tråden)

Petter ...
  #15  
Gammal 2012-05-04, 19:04
atotowi
 
Medlem sedan: okt 2006
Inlägg: 2 544
petter.oj.norman skrev: Jo det är tillåtet att fotografera ett verk i syfte att skapa en kopia - för eget bruk. Det är publiceringen som är otillåten.
(rätt ska vara rätt, även om det inte var viktigt för frågan i tråden)

Petter ...
Privatkopiering kan inte företag och organisationer hävda.
Besvara

Bokmärken

Ämnesverktyg
Betygsätt det här ämnet
Betygsätt det här ämnet:



Alla tider är GMT +1. Klockan är nu 10:39.



Tether Tools Air Direct Wireless Tethering System