Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

crossprocessing, någon särskild lämpad film?

Produkter
(logga in för att koppla)

mange78

Aktiv medlem
Rekommenderas någon särskild film vid denna typ av bilder?

Är det bara att lämna in sin dia och säga att den ska köras som vanlig c-41?
 
Jag har erfarenhet av Fuji Sensia 100, 200 & 400 och Provia 100 och av Kodak Elitechrome 100, 100EC, 200 & 400. Slutresultatet är mycket varierande, mycket tycks bero på labbet och framförallt den som sköter kopieringsapparaten. Jag beställer uteslutande råkopior och det är alltid en överraskning då man hämtar resultatet. Först körde jag med ett lab i ett år och tyckte det var kul med de våldsamt gröna färger som Provia gav, men så bytte man personal och det gröna försvann, närmast. Sedan bytte jag både lab och favoritfilm och jag är nöjd igen.
Provian ger ett klart kallare resultat än Sensian som är mer pastellig i tonerna. Sannaste färgerna ger Kodak. Där föredrar jag Elitechrome 100EC (Extra Colour).
Det är inte så lätt att finna lab som tar vändframkallning om man inte bor där det finns proffslab som begriper vad man talar om. De tycker alltid att man är en suspekt figur.. ;o)
Men hittar Du ett så är det bara att lämna in. Begär okompenserade råkopior.
 
dum fråga

Varför vill man cross-processa, är det bara för att det är kul och oförutsägbart eller vinner man något mer på det?
 
jag har använt fuji sensia 200 och 100 iso. jag framkallar själv. 200 blev rätt bra med fina färger, men med 100 fick jag alldeles gröna negativ! rosa bilder, alltså. så en liten varning, testa en rulle först innan du köper på dig massor :)
 
Fuji Provia 100F har funkat bra för mig, eller rättare sagt så har jag inte sett någon anledning att leta efter andra alternativ.
 
Cross är väldigt oförutsägbart. Samma film kan ge våldsamt olika resultat beroende på
1) Exponering d v s över eller under exponering. Oftast tycker jag det funkar bäst med +1 till +2 steg. Detta eftersom kontrasten ökar och man vill inte ha hudtonerna mitt i kontrastkurvan, dels för färgerna är svårast att styra där, dels för att även baby-len hud kan komma att se ut som den var krigshärjad. Om man inte fotar så mycket hud/människor kan man kosta på sig mindre överexponering.
2) Vilken typ av ljus du fotar i, dagsljus, studioblixtar, sol skugga.....
3) Hur filmen framkallas, d v s tider, vätskor mm.
Sedan skiljer det mycket från film till film.

Bäst resultat får du nog om du kopierar bilderna själv efter du lämnat filmen till framkallning. Antingen att du skannar neggen eller kopierar manuellt. Då får du kontroll och kan ta fram fina kopior.

Jag gillar Kodak 100S som ofta går att få fina gultoner i hyn med och djupa svärtor med klarblåa detaljer. Kodak EPP 100 är en annan Crossklassiker. Den ger grovt korn och kraftig kontrast. Färgerna kan bli svåra att styra rätt men om man lyckas blir resultatet grymt. Sensia och Provia är relativt lätta att ha och göra med. Utomhus i solljus sticker färgerna dock ofta lite väl åt grönt vilket kan vara lite fult ibland. De blir sällan så konstiga färger att det inte går att justera. Agfa kan vara extremt svåra så de har jag hållit mig ifrån.
MVH, Niclas Vestman
 
ANNONS
Götaplatsens Foto