Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Fräscha upp en gammal Rolleiflex

Produkter
(logga in för att koppla)

Laphroaig

Avslutat medlemskap
Jag har en gammal Rolleiflex Automat som behöver en rengöring, och eftersom det i så fall blir av mig själv så antar jag att det här är det lämpligaste forumet.

1. Linserna är smutsiga, kanske rent av täckta med något fettliknande. Bilderna jag tar blir dassiga och saknar kontraster. Jag har försökt rengöra linserna med linsduk och liknande, utan att sett något märkbart resultat. Något som har en bra tips på hur det här kan tänkas lösas?

2. En hel damm ligger på spegeln innanför mattskivan och på sökarlinsen och jag undrar hur man smidigast (och säkrast) tar sig in här.

Det smidigaste hade givetvis varit att lämna in kameran men det är i det här fallet uteslutet. Kameran köptes för 600:- och den är sliten (men den fungerar felfritt bortsett från ovanstående punkter) och jag tänker inte slänga ut mer pengar på den.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto