Annons

Ixus 40 - dålig autofokus

Produkter
(logga in för att koppla)

stenkarn

Medlem
Jag undrar om det är fler än jag som upplever att autofokusen på Ixus 40 beter sig underligt? Problemet är att den ibland har väldigt svårt att ge skarpa bilder, speciellt när man tar porträttfoto och inte är i vidvinkelläge.

När jag låter kameran sköta autofokusen helt automatiskt (har på automatiskt läge) så ger den ibland bra skärpa, men oftast inte.

Har provat att använda mig av den centrerade fokuseringen på ansikten och sedan vrida kameran (medan jag håller fortfarande håller avtryckaren halvt nedtryckt) för att få önskad vy. Ofta blir resultatet att fokus ändå ligger i bakgrunden.

Jag börjar undra om det är fel på min kamera eller om jag missat viktiga detaljer i hur man förfinar fokusering.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto