Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Koppla sina bilder till sin blogg

Produkter
(logga in för att koppla)

Orcus

Aktiv medlem
Jag skapade mig en blogg här på sidan för att kunna skriva litegrann samt skriva lite om de bilder jag laddat upp, men upptäcker då att det inte finns någon koppling mellan bloggen och sina bilder, utan ska jag ha med en bild i bloggen så måste jag ladda upp den igen vilket känns lite skumt.

Skulle det gå att få till så man bara kan länka direkt i bloggen till sina bilder som finns här på fotosidan?
 
Håller med om att det är lite galet att vi inte har det. Vi har faktiskt en todo i tododatabasen om just den kopplingen. Kan inte lova när vi får till det.
 
Men länka till bilderna går ju bra även idag. Har inga problen med det. Men däremot kunde det vara kul med att kunna länka till en större variant av den mindre bild man laddar upp i bloggen genom att man klickar på bilden.
 
Tanken är att det skall vara en "snyggare", dvs att man vi ngn lista kan peka ut vilken bild man vill ha in. Och sen blir det en klickbar bild som tar besökaren direkt till bilden.
 
Ja hur fixar man klickbara bilder som leder till förstoringar i bloggen, som t.ex Bernts och nu har jag även sett Affe ha samma i sin blogg?
 
Gluttade lite på hur Bernt hade gjort och testade detta i min blogg.
Ladda upp den bild du vill ha som vanligt. Jag valde en bild i storleken 960 x 640 pixel. Tryck på knappen HTML och leta rätt på var bilden ligger. Lägg in denna htmlkod runt bilden:
<p><a href="/cldocpart/66903.jpg" rel="lightbox" title="Utsikt från stuga i Ramsvik"><img src="/cldocpart/66903.jpg?m=1" border="0" /></a></p>
Det är det i fet stil som jag lade till. Bildnamnet ser du när du tryckt på "Ladda upp" och valt bildstorlek.
/Lars
 
Ja det där är pinsamt att det är så dolt. Det inte meningen att dölja. Vi får ta och lyfta fram det där bättre.
 
Det enkla sättet fungerar inte för mig, funktionen skapa länkar är blockerad, så jag kommer inte längre än dit. Är det jag som är dum eller är det något fel i blogg-programmet/datorn?
 
Prova att markera bilden. Då tänds symbolen för att skapa länken.
Det var inte helt enkelt att göra det. Fick göra det flera gånger innan jag lyckades få upp rätt dialogbox.
/Lars
 
ANNONS
Götaplatsens Foto