Objektivet är som du redan gissat inte gjort för det. Objektivet har en närgräns som säger hur nära filmplanet du kan ha motivet.
Vill du fota macro så finns det 3 olika lösningar för dig.
1. Köpa ett macro objektiv, både nikon och sigma har mycket fina varianter. Detta är dock den dyraste lösningen. Ett macro objektiv funkar även för vanlig fotografering och brukar vara av mycket hör kvallite.
2. Köpa en mellan ring. Detta är en adapter som du placerar mellan objektive och kameran och gör så att närgränsen flyttas närmare kameran. Dock stjäl den ljus från objektivet.
3. Förstorings lins. Ett filter man placerar framför objektive och som också flyttar närgränsen närmare.
Både alternativ 2 & 3 kan användas på andra objektiv när du bestämt dig för att uppgradera. Dock är mellanringen flexiblare då den funkar på alla objektiv medans filtret bara funkar på objektiv med samma filtergänga. Filtrets fördel är att den inte stjäl något ljus. Bildkvallite skillnaden mellan filter och mellanring har debaterats livligt men jag tror inte du kommer märka någon enorm skillnad.
Hoppas detta hjälper dig lite på traven.