Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.
Plusmedlemskap kostar 379 kr per år
Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
1




















12 Kommentarer
/Janne K
Från en balkong...
"– Bildredaktören ringde runt och ordnade så att vi fick låna en lägenhet på Bryggargatan. Jag stod femton meter över gatan och fotograferade med teleobjektiv. När jag hade tagit bilderna stod jag kvar på balkongen i fem timmar i 18 minusgrader. Polisen skar kläderna av honom och samlade ihop odetonerade bomber med hjälp av en robot, säger fotograf Wixtröm om den redan klassiska bilden som nu är nominerad i tävlingen Årets bild."
Källa: http://mobil.aftonbladet.se/nyheter/article8494791.ab
Bilden har så många budskap till oss alla som inte trodde detta blev verklighet hos oss också.
Grattis till dig Peter W som tog billden.
Peter Wixtröm på Aftonbladet var snabbt på plats vid bombdramat på Drottninggatan i Stockholm i december förra året. Han hann fånga bombmannen innan denne täcktes över. "
Missminner jag mig eller var det inte så att det dröjde bra länge innan han täcktes över? All heder åt Wixtröm, jag blev bara nyfiken på om det är en skrivbordsingress eller om den har täckning? Har nämligen pratat med en boende i huset o på denna lät det som att det var rätt långt dealande från AB innan de fick access till balkong o sedermera denna vinkel. Jag reserverar mig fullständigt för att jag kan ha fel i detta,
Det är den onaturliga skärpan i hela bilden.
Ta en titt på fotspåren runt omkring. Så skarpt ser inte vi människor
men blotta ögat. Dessutom tycker jag färgerna inte stämmer överens
med hur det ser ut i verkligheten. Ligger han på en sandstrand??