froderberg

Användarnamn: froderberg
Ålder: 38 år
Bor: Hässelby, Stockholms län (visa på kartan)
Kategori: Yrkesfotograf
Började fotografera: 1988
Medlem sedan: 2001-09-05
Senast inloggad: 2013-06-20 08:55
Ålder: 38 år
Bor: Hässelby, Stockholms län (visa på kartan)
Kategori: Yrkesfotograf
Började fotografera: 1988
Medlem sedan: 2001-09-05
Senast inloggad: 2013-06-20 08:55
Chefredaktör för Fotosidan.se samt tidningarna Fotosidan Magasin och Proffsfoto.
Närmast kommer jag från ett jobb som chefredaktör på Kamera & Bild och Fotoguiden.se. Dessförinnan har jag jobbat som pressfotograf.
Gick med i Malmö Fotoklubb 1988 och har varit aktiv i fotoklubbsrörelsen sedan dess. Är nu med i Enskede Fotoklubb sedan 1999.
Medlem i grupperna
Fotosidan Portfolio
http://www.froderberg.fotosidan.seMin blogg på Fotosidan
Redaktör'nHemsida
http://www.froderberg.comVem är jag?
Mina intressen:
Gatufoto, Reportage / Situation, Svart-vitt, Action / Äventyr, Sport / Motorsport, Arkitektur, Porträtt
Jag fotograferar helst med digitalkamera och då helst i svartvitt. Jag hittar mina motiv mestadels ute, och motiven är oftast rörliga. Motiven hittar jag med vidvinkel, och när jag exponerar så tar jag hjälp av erfarenhet. När jag surfar på Fotosidan.se så gör jag det med Mac och jag tycker bilder är roligast.
Mitt bästa fotominne:
Många minnen blir det... Men det var lite kul när statminister Göran Persson bad att få låna min kamera för att titta på bilderna jag tagit av honom mitt under en presskonferens på Island.
Mitt sämsta fotominne:
En av de gånger jag öppnade fel kamera efter att tagit slut en rulle och förstörde filmen. Lärdom, vänta inte med att ta ut filmen.
Min största inspiration:
Bra ögonblicksbilder, exmpelvis av Magnums fotografer.
Jag fikar helst:
Tillsammans med andra.
I kameraväskan har jag alltid:
Minst en kamera och minst en vidvinkel
Drömbilden är:
Drömbilden kan vara vad som helst. Det gäller att ha ett öppet sinne.






































