Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
1




















17 Kommentarer
Silverllght finns för OS X med.
Det är väl knappast olagligt att skriva ut någon annans bild?
Inte ett dugg olagligt.
Exakt; jag var smått retorisk;-)
Man har alltid kunnat skriva ut och använda sig av dina facebookbilder, om du inte vill dela med dig till hela världen finns supersmidiga funktioner för att axempelvis begränsa behörigheten till vänner eller nära vänner. Annar bara högerklicka och spara ner och printa.
Vattenstämpel då alltså.
Man vill ju inte begränsa vem som kan se. Man (Jag) vill ju att så många som möjligt skall se.
En liten subtil vattenstämpel blir det nog.
Varför vill du försvåra för dina vänner att skriva ut dina bilder?
På min privata FB-sida gör jag inte det.
På min Officiella så lägger jag lite "bloggmässigt" upp bilder ifrån uppdrag, mm
Vill man verkligen ha kvalitet på utskrifter skriver man väl knappast ut från Facebook från första början. Appen heter ju "Print your days" och inte "Print your museum exhibition artwork". : )
Tack för att du förklarar för mig något jag redan visste.
Fast den är nog bara ämnad för 10x15 tryck, kan tänka mig att de lanserar någon 10x15 printer i samma veva?