Canon Eos 7D

Canon lyssnar på kunderna

Canon Eos 7D känns som kameran som väldigt många Canon-kunder väntat länge på. En inte allt för dyr kamera snyggt placerad precis i skärningspunkten mellan proffskamerorna i Eos 1-klassen och de enklare modellerna. En kamera som både fungerar för ambitiösa entusiaster och som backup för en yrkesfotograf.

En vädertätad semiproffskamera med crop-sensor, autofokus i proffsklass, snabb serietagning och bra egenskaper i svagt ljus. Den inbyggda blixten kan styra externa blixtar. Trevliga finesser som 100 procent sökarteckning, rutnät i sökaren, videofilmning och inbyggt vattenpass plus spännande tillbehör som en enhet för trådlöst nätverk. Kan köpas i paket till rimligt pris med en zoom som motsvarar 24-120 mm i klassiskt småbildsformat.

Aha, en Nikon D300s med deras AF-S 16-85? Nej, det är nya Canon Eos 7D med nya EF-S 15-85/3,5-5,6 IS USM som vi beskrev. Parallellen går liksom inte att undvika, det är så mycket som är likt. Canon själva säger ingenting om konkurrerande kameror, men Nikons framgångar med D200 och D300 lär inte gått dem förbi.

En viktig marknad

Just segmentet avancerade entusiastkameror eller semiproffsmodeller är sannolikt ekonomiskt viktigt. Sådana här kameror säljer i stora serier och är tillräckligt dyra för att ge utrymme för hyfsad marginal. Plus att de kunder som köper dem troligen köper mycket objektiv och andra tillbehör. Kort sagt, ett viktigt marknadssegment. Redan för två år sedan när Canon introducerade Eos 40D nämnde de i förbigående att de inte riktigt var nöjda med försäljningen i det segmentet. Nu under presentationen av Eos 7D pratades det en hel del om "projekt mellansegment". Det är ingen tvekan om att Canon satsat mycket ambitiöst på Eos 7D.

Så har nu Canon imiterat Nikon? Nej, som de själva poängterade gång på gång under pressvisningen, de har helt enkelt lyssnat på sina kunder. De har gjort omfattande undersökningar med hjälp av 5000 fotografer av alla kategorier från hela världen. Från kunderna kan de lära sig exakt vilka funktioner och finesser som är önskvärda. För Canon är det helt enkelt mer intressant att få veta hur deras kunder uppfattar andra märkens kameror än hur Canon själva uppfattar dem.

Intressant nog tog Canon under presentationen upp hur viktigt det är med saker som att kameran känns och låter rätt. Den skall inte bara vara proffsig, den skall kännas proffsig också. Man har gjort knappar större, man har förbättrat sökaren, avtrycket är tydligare, ja man har till och med försökt få kameran att låta bra.

Eos 7D är alltså en helt nyutformad kamera, det är inte en upphottad variant 40D/50D-serien. Den skall vara rejält vädertätad, den har en helt ny autofokussensor och ett enklare sätt att byta fokuspunkt. Sökaren är ny ger 100 procent täckning och en förstoring på 1,0x. Videofunktionen har byggts ut ytterligare och man har försökt göra menysystemet ännu tydligare och enklare att använda.

Det finns en lång lista med tekniska nyheter i Eos 7D, här räknar vi bara kort upp några som känns extra intressanta.

[h2]18 megapixel - 8 bilder/sekundNu lär de eviga diskussionerna om pixelstorlek få ny fart. Canon har förmodligen oavsiktligt själva gett debatten nytt färskt bränsle: När de visade upp kompaktkameror menade de att Powershot G11 och S90 fick bättre bildegenskaper tack vare färre pixlar. Mindre än två veckor senare menar de att Eos 7D får bättre bildegenskaper tack vare fler pixlar.

Sensorn har måtten 22,3 x 14,9 mm vilket ger en crop-faktor på 1,6x. Känslighetsområdet är 100 - 6400 iso med ett extra högläge på 12800. Sensorn har förstås dammskak.

Kameran har dubbla processorer och skall imponerande nog klara att skyffla undan sina 14-bitars 18 megapixel-filer med 8 bilder per sekund. Kör du enbart råfiler skall du kunna få ut 15 bilder i en serie, med jpg skall du komma upp i serier på ett hundratal bilder.

Sökare med 100 procent täckning

Canon säger själva att de nu för första gången i Eos-systemet verkligen har 100 procent täckning i sökaren. Förstoringen ligger på 1,0x och utformningen med antireflexbehandling och okularlinser som i Eos 1-serien.

Det går inte att byta fokuseringsskivor, istället har sökaren en genomskinlig lcd-skärm. Med hjälp av den kan du aktivera hjälplinjer i sökaren för att underlätta komposition.

Förbättrad AF - 19 korspunkter

Den nya autofokussensorn har nu 19 korspunkter när objektiven har bländare 5,6 eller bättre. AF-systemet skall vara mycket mer anpassningsbart än hos 40D/50D med en rad olika inställningar. Eos 7D har AF-läget AI Servo II som skall ge bättre följande fokusering. Du har även en Spot AF där fokuseringen sker med med en mindre yta och Zone AF där du begränsar systemet till en av fem zoner.

En annan intressant finess är att du kan ställa in systemet att anpassa sig om du vrider upp kameran i höjdformat. Jobbar du till exempel med fokuspunkter till höger i bild och vrider kameran så har du fortfarande punkter till höger och inte upptill.

[h2]Video i 24, 25, 30, 50 eller 60 bilder/sekEos 7D kan filma med 1080p i 24, 25 eller 30 bilder/sekund och med 720p i 50 eller 60 bilder/sekund. Exponeringen kan styras helt manuellt, både vad gäller slutartid och bländare. Du kan ställa känsligheten manuellt eller låta den arbeta automatiskt i hela känslighetsomfånget upp till 12800 iso.

Många av inställningarna för vidofilmning kan nu nås direkt via knappar och inte bara genom menysystemet. Du kan ansluta stereomikrofon.

[h2]Smått och gott- Avtryckfördröjningen är 59 millisekunder, kameran startar på 0,1 sekund och såegelblackouten ligger på 100 millisekunder. De här värdena är samma som hos 50D.
- Slutaren skall klara 150000 cykler
- Den inbyggda blixten lyser ut för bildvinkeln hos 15 mm brännvidd och laddar om på 3 sekunder
- Du har ett inbyggt vattenpass som både visar lutning i sidled och om kameran pekar uppåt/nedåt
- Knapparna är mer anpassningsbara än hos tidigare modeller
- Med hjälp av den trådlösa sändaren WFT-E5/E5A kan förstås skicka bildfiler, men även fjärrutlösa andra kameror

[h2]Pris och tillgänglighetSom vanligt gäller att priserna i handeln i allmänhet hamnar lägre än tillverkarnas cirkapriser.

Eos 7D skall kosta 19000 kronor.

Eos 7D + EF-S 18-135/3,5-5,6 IS skall kosta 23000 kronor.

Eos 7D + EF-S 15-85/3,5-5,6 IS USM skall kosta 26500 kronor.

Kamerahuset och de nya objektiven skall finnas tillgängliga under oktober.


[h2]SammanfattningDet är alltid lite farligt att säga för mycket om en kamera enbart utifrån specifikationer, snygga pressbilder och vackra ord under en pressvisning. Men håller den här kameran vad den lovar har den mycket goda chanser att bli en storsäljare. Alla kameratillverkare säger - förstås - att de lyssnar noga på vad deras kunder vill ha. Men när man läser listan med funktioner och finesser hos 7D verkar det faktiskt som Canon verkligen har lyssnat och lyssnat noga. Det är roligt.

Av Martin Agfors 2009-09-02. Läst av 17419 besökare
2009-09-02 07:01   xandx
Spännande och kul att Canon nu går i Nikons fotspår :-)
2009-09-02 07:55   Johan.D
Funderat på att gå från 40D till något nytt till våren, blev ju inte direkt lättare att sitta på pengarna....
2009-09-02 07:59   Lachlan
Dyrt! Man köper 5D fullformat i bra skick för 10 000 kr.

18 Mpix... Varför?
Mkt hellre 10 Mpix med bra ISO-prestanda.

Eos 7D - baksidan
Skärmen är precis som förut på 3 tum, men den svarta ramen runt själva bildytan är borta vilket ger plats för en rad nya knappar längs skärmen.

Eos 7D - blixt
Den inbyggda blixten har fått en vidare spridningsvinkel och kan ny lysa ut för 15 mm. Dessutom kan du nu styra Speedlite-blixtar från kameran, via den inbyggda blixten.

Eos 7D - menyer
Menysystemet känns bekant från de senaste årens Canon-kameror, men har fått lite snyggare grafisk form. Här visas den praktiska samlingssidan för att definiera funktioner hos kamerans knappar.

Eos 7D - vattenpass
Eos 7D har en hel rad funktioner och finesser. Här det inbyggda vattenpasset.

Eos 7D - vädertätningar
Vädertätningarna är mer omfattande än hos 40D/50D och skall enligt Canon vara likvärdiga med de hos den gamla Eos 1N.

EF-S 15-85/3,5-5,6 IS USM
Ett påkostat kitobjektiv med stabilisering, inte direkt billigt, men skall enligt Canon vara riktigt skarpt och trevligt.

Nya artiklar

Anders Petersen på Abecita

Anders Petersen är flerfaldigt prisbelönad runt om i världen och har ett stort antal utställningar bakom sig. Nu öppnar utställningen City Diary på Abecita corsettfabrik i Borås. Läs mer...

Hemligheten bakom bästa vintersportbilderna

Lars Dareberg är fotograf, tidigare bildchef på Sydsvenskan och en flitig bloggare. Just nu går han igenom några gamla rullar från OS 1998 och berättar om hemligheten till att ta bra vintersportbilder. Läs mer... 4

Olympus OM-serie blir digital

Den legendariska OM-serien får nytt liv. Analoga Olympus OM-4Ti efterträds av digitala Olympus E-M5 (OM-D) efter ett uppehåll på 10 år. Läs mer... 33

Webb-TV om Nikon D800

Vi har ställt några kompletterande frågor om Nikon D800 till Nikons produktspecialist Matte Haglund. Läs mer... 28

Bilderna som får dig avskedad

Glöm den privata sfären på sociala media. Och titta igenom dina fotoalbum på Facebook med kritiska ögon. Bilderna kan få dig avskedad. Läs mer... 18

Nikon D800 ger mellanformat en match

Nikon slår på stort, men i litet paket. Deras nya D800 är trots namnet inte en direkt uppföljare till D700, snarare en uppgraderad korsning mellan D700 och D3x. Läs mer... 122

Lättare proffszoom från Canon

Canon gör om sin normalzoom EF 24-70 mm f/2,8L USM. Den blir 145 gram lättare, skarpare och blir tåligare mot smuts. Läs mer... 38

Fasta vidvinklar med bildstabilisering

Naturkatastrofen i Japan förstörde Canons lager av gamla komponenter. Därför ersätts 24 mm f/2,8 och 28 mm f/2,8 av nya verisoner med inbyggd bildstabilisering. Läs mer... 15

Trådlös anslutning med nya Ixus:ar

Canon Ixus 240 HS och 510 HS har båda inbyggd wifi-funktion. Du kan direkt bläddra bland bilderna på din smartphone eller surfplatta. Totalt släpper Canon 11 nya kameror. Läs mer... 5

Äkta panorama i Holga 135 Pan

Dagens digitala kameror fuskar gärna när de tar panorama bilder. Det gör inte Holga 135 Pan som har negativformatet 24x72 mm. Kameran levereras med två objektiv. Läs mer... 6

Aifo AB - Elinchrom Ranger RX Quadra Batteriblixt