Denna annons syns inte för plusmedlemmar (som är inloggade).
Annons
North Korea 2005. (Årets bild 2005) Foto; Åke Ericsson (f.1962)

Mer fotografi på auktion

Liksom Bukowskis håller Stockholms auktionsverk just nu en auktion med modern konst. På auktionen finns många fina bilder, bland annat Årets Bild 2005 tagen av Åke Ericsson i Nordkorea.

Utställningen kallas "Nutida" och innehåller ett stort antal fotografier. Här finns bland annat bilder av stora fotografer som Sune Jonsson, Hans Hammarskiöld, Jean Harmansson, Anton Corbijn, Herb Rits, Hans Gedda Tuija Lindström, Maria Miesenberger med flera.

Auktionen hålls den 15 november och visningen pågår fram till den 14 november. Se bilderna här.

Sandemar, 1991/2004 Foto: Tuija Lindström (f.1950)

Av Magnus Fröderberg 2011-11-14
Läst av 5651 besökare
2011-11-17 20:03   Migeru66
Fin fin Bild! Där har jag varit!!

Syon Park, London, 1955 Foto: Hans Hammarskiöld (f.1925)

Gjuteriarbetare, Norrbottens Järnverk 1970 Foto: Jean Hermansson

Märta Olofsson, 8 år, leker brud, Aronsjö, Vilhelmina 1961. Foto: Sune Jonsson (1930-2009)

Nya artiklar

TEST: Makrostativ

Vanlig stativ är inte alltid så smidiga när det kommer till närbildsfotografering. Vi har testat sex stativ som passar dig som gillar makro. Läs mer... 1

Adobe Lightroom 6 kräver nyare datorer

Vilka bilder är bäst?

Radioreporter Göran Segeholm möter Årets bild-juryn som gått igenom 2014 års fyra tusen bästa svenska pressbilder. Men hur vet man vilka bilder som är allra bäst? Läs mer... 2

Kamerorna som sålde mest 2014

Försäljningen av spegelfria systemkamerorna ökat kraftigt i volym under 2014 samtidigt som försäljningen av övriga typer av kameror minskade. Men i december skiftade trenden helt. Läs mer... 13

Stopp för två yrkesutbildningar till fotograf

UPPDATERAD. Två av landets fyra YH-utbildningar till fotograf startar inte till hösten. Myndigheten för yrkesutbildningar har inte beviljat bildjournalistutbildningen på Nordens Fotoskola och utbildningen till kommersiell fotograf på Fotoskolan Sthlm medel. Läs mer... 16

Helene Schmitz visar fyra serier

Den 6 februari öppnas Helene Schmitz största soloutställning hittills – Borderlands. En utställning där människans komplicerade relation till tid, förgänglighet och naturens krafter gestaltas. Läs mer... 1

Panasonic GF7 med flippbar skärm

Panasonic GF7 delar många funktioner med de något mindre modellerna GM1 och GM5, men har fått en skärm som kan vinklas upp 180 grader för att underlätta självporträtt. Videofunktionen är hämtad från GX7. Läs mer... 5

Scandinavian Photo öppnar ny butik i Stockholm

Scandinavian Photo öpnnar en ny butik i Stockholm på Sveavägen 20 i centrala Stockholm. Butiken kommer att ha ett öppet butikskoncept. Läs mer... 2

Inte tillräckligt bra – enligt Årets bild-juryn

– Sverige riskerar att skämma ut sig, menar juryn i Årets bild-tävlingen. Många pressfotografer har reagerat på att juryn valde att inte utse någon vinnare i klassen sportreportage. Men detta är inte det enda som gör årets tävling unik. Läs mer... 3

Adobe Lightroom Mobile till Android

Lightroom Mobile är ett komplement till datorversionen av Lightroom 5. Det finns redan för Ipad och Iphone – nu finns det även till Android. Läs mer... 10

Aifo AB - Elinchrom D-Lite RX ONE Studioblixt