Hellesø frågades ut om bildfusk

Naturfotografen Terje Hellesø stod i fokus under Publicistklubbens debatt om bildfusk. Frågorna var många, men svaren få.

Publicistklubbens ordförande Ulrika Knutsson intervjuade Terje Hellesø inför publik. En av de första frågorna var varför han började fuska.

Terje Hellesø uppgav att han går hos en psykolog sedan fyra månader tillbaka för att ta reda på det. Nu tror han att det berodde på en kombination av låg självkänsla, otålighet och att han fått så många hyllningar för de manipulerade bilderna.
– Jag tappade huvudet av alla hyllningar och sedan skenade allt iväg. Jag misslyckades med att fånga lodjuren på bild och manipulerade så att bilderna skulle motsvara mina upplevelser.

Naturfotografernas ordförande Henrik Ekman avfärdade Terjes förklaring om upplevda lodjursmöten i den efterföljande paneldebatten.
– Förklaringen känns konstruerad eftersom han inte haft den upplevelsen. Det finns inte så mycket lodjur i Mullsjö.

Ulrika Knutsson myntade därpå uttrycket "inre lodjur"

Henrik Ekman sa även att de starka reaktionerna mot Terje Hellesøs bildfusk hör samman med att det var just lodjursbilder som han fejkat.
– Idag vet fotografer hur de ska locka fram vargar och björnar, men lodjur kan inte lockas fram. Eftersom det blir så svårt att se lodjuren är lodjursbilder de mest eftertraktade. Det är som en tävling i branschen.
– Det förklarar också en del av aggressiviteten. Terje gjorde ju anspråk på att uppnå det ouppnåeliga, och inte med måtta heller, han träffade ju dem hundratals gånger. Därför blir vreden så stor när det visar sig bara vara fusk.

Terje fick frågan om han tänkte på följderna när han bildmanipulerade.
– Nej, tyvärr gjorde jag inte det. Eller så hade jag ett sådant tunnelseende att jag inte såg vidden av det. Jag tror att det var oundvikligt att jag avslöjades.

– Egentligen har jag manipulerat i många år med dubbel exponeringar, filter och extrema objektiv. Det som skiljer är att jag tidigare varit öppen med vad jag gjort. I lodjursprojektet ljög jag.

Ulrika Knutsson påpekade att även andra bilder manipulerats. Terje ville bara kännas vid att han manipulerat bilder på grävling, mullvad och mårdhund trots att även bilder på varg och tornseglare starkt ifrågasatts. Någon fråga om hur långt Terjes bildfusk går tillbaka i tiden ställdes inte.

Från publiken dök en fråga upp om vilka rättigheter de fotografer har som tagit de djurbilder som Terje använt i sina manipulationer. Svaret från Terje blev att två tidningar som publicerat manipulerade bilder betalat de ursprungliga fotograferna. Terje lovade också att ersätta fotograferna om han skulle ställa ut bilderna.

Terje Hellesø uppgav också att han idag är sjukskriven. Sin tid lägger han på att skanna gamla bilder, blogga, skriva på en bok och fotografera mycket.

Här kan du lyssna till hela intervjun med Terje. Den kommer efter en intervju med Pressombudsmannen.

Här kan du se paneldebatten om bildfusk.



Av Magnus Fröderberg 2012-01-17. Läst av 11422 besökare
2012-01-17 10:51   Gunnar D
"Terje Hellesø uppgav också att han idag är sjukskriven. Sin tid lägger han på att skanna gamla bilder, blogga, skriva på en bok och fotografera mycket."
Så Försäkringskassan betalar hans arbete nu alltså?
För verksamheten skiljer sig väl inte så mycket från före fuskandet.
Goran.P   2012-01-17 11:18
Han har väl sjukintyg.Men får han in inkomst på sitt pysslande så håller jag med
ulricahdesign   2012-01-17 11:36
Jag har alltid tyckt om Terje som person och aldrig haft någon annan åsikt i den här historien än att alla kan hamna snett och förtjänar en andra chans, men det här som Gunnar skriver måste jag också tycka att det låter lite smått märkligt. Att jobba på samma sätt som icke-sjukskriven skapar lite funderingar, men det finns säkerligen en logisk förklaring.
Anders Östberg   2012-01-17 11:44
Han har väl samma rätt till sjukersättning som andra om han har ett läkarintyg, eller är fusk med några foton så allvarligt brott att alla sociala och ekonomiska skyddsnät ska dras in tycker du? Jag har varit sjukskriven men fick med Försäkringskassans och Skatteverkets tillstånd bedriva viss verksamhet utan att för den skull bli av med ersättningen; aktivitet kan hjälpa till med tillfrisknandet och återkomsten till arbete. Utan att ha hela bilden blir det bara spekulationer.
paddmannen   2012-01-17 12:22
Nu är det ju så i sverige att man själv kan välja att bli sjukskriven utan att vara sjuk. Man skall hänvisa till att det är "jobbigt", "utbrändhet" eller nåt annat buzzword.
För de som VERKLIGEN är sjuka och där det finns en riktig diagnos är det inte alltid lika lätt. Massvis nekas ersättning.

Vilken grupp tillhör Terje?
Personligen tror jag inte han är det minsta sjuk, han är en parasit i vårt välfärdssystem.
vbg_snake   2012-01-17 12:32
Till Mikael:
Utbränd är ingen diagnos men fortfarande ett tillstånd som är jobbigt. Psykisk ohälsa har blivit ett erkänt hälsoproblem.
Otroligt dåligt och outbildat av dig att klanka ner på denna typen av problematik. Självklart kan man må dåligt, och man skall få må dåligt. Jag är övertygad om att Terje inte i dagsläget skulle palla för ett 8-17 jobb. Det skulle nog väldigt få personer i hans situation göra.

Däremot upplever jag också det konstigt att han nämnde sitt fotograferande, bokskrivande och annat när han precis nämnt sjukskrivning. Men det får vi väl också förstå, det är väl något som får han att må bra. Hans arbete som fotograf är nog lika mycket fritidsintresse som arbete.

Däremot tyckte jag intervjun var kass och inget nytt framkom. Man kunde frågat vidare om vargbilden när man hade honom i stolen. För den vill han inte ta med tång i.
esbtse   2012-01-17 12:58
Läkaren bestämmer vilken typ av arbetsterapi som pasient skall utföra.
Dådet gäller depresioner så är det viktigt att de sysselätter sig med något som de tycker om att göra.
Inget konstigt med detta.
/Thomas
Gunnar D   2012-01-17 13:05
Men om nu de bilder som tas under "terapin" och boken som skrivs under den samma genererar inkomster så skall väl rimligen motsvarande del av ersättningen betalas tillbaka.
Det får vara någon hejd på hur "sjukskriven" man får vara.
Anders Östberg   2012-01-17 13:12
Det är som sagt mellan honom och Försäkringskassan hur mycket verksamhet som är tillåten. Det får förstås inte vara någon större mängd jobb eller inkomst utan mer som nyttig terapi. Dessutom kan man ju vara sjukskriven på deltid om man orkar jobba lite grann.
Goran.P   2012-01-17 13:13
Bör ju betalas tillbaka om han får inkomst under sjukskrivning.Men vet inte hur sånt fungerar.Skriver han en bok nu under sjukskrivning som börjar ge inkomster sen när han är frisk ?Men helt klart bör man hålla igång om man mår bra av det.
paddmannen   2012-01-17 14:00
Om man missbrukar välfärdssystemet så kollapsar det. Så enkelt är det.
Någon måste betala och någon måste alltid ta konsekvenserna av missbruket.

Idag är det ofta de verkligt sjuka som nekas sjukpening av byråkraterna på försäkringskassan. De som både är gamla och sjuka får liggsår när de tillbringar hela dagen i sängen eftersom det saknas pengar i äldrevården.
Här är två utsatta grupper som måste ta konsekvenserna av den slappa och konflikträdda sjukvårdspolitik som förs idag.

Jag förstår mycket väl att Terje mår dåligt. Men att må dåligt är ingen sjukdom. Han är en vuxen människa med ansvar att försörja sig själv.
Kan han delta i debatter och skanna gamla bilder så kan han fanimej jobba också.

Ju mer sjukpenningskronor som Terje utbetalat till sig, desto fler åldringar får ligga i sit eget bajs på hemmen. Det är kommunicerande kärl, det är samma hälso och sjukvårdsbudget.

Jag tycker helt enkelt inte att det är rimligt att få sjukpenning utan att vara sjuk. Jag förstår att det är kontroversiella åsikter i dagens sverige, men så är det.
vbg_snake   2012-01-17 14:05
Jag kan anses ha rätt hårda åsikter. Men ditt resonemang är nog bland det värsta jag har varit med om. Total oförståelse... Skrämmande Mikael.
Goran.P   2012-01-17 14:13
Psykisk ohälsa kan ju leda till döden genom självmord så en hittepå sjukdom är det inte .Men om Terje är sjuk eller ej det har väl en läkare bedömt
paddmannen   2012-01-17 14:28
Visst vore det fantastiskt om det fanns obegränsade resurser och allt kunde vara gratis åt alla hela tiden?
Nu är det tyvärr inte så: Om man inte lever i en drömvärld så förstår man att prioriteringar måste göras. En budget måste fördelas på ett visst sätt.

Vill du öka hälso och sjukvårdsbudgeten, på bekostnad av annat i samhället, så att alla som har det jobbigt kan gå sjukskrivna utan att pengar tas från exempelvis äldrevården?
Säg det då i sådanafall.

Eller vill du att frågan inte skall få ställas överhuvudtaget?

Vad är viktigast?
-Korta ned operationsköerna så att patienter slipper dö medans de står i kön?
-Se till att våra åldringar har rena lakan och får komma upp ibland?
-Betala ut sjukpenning till de som har det "jobbigt"?

Jag förstår att jag provocerar dig något oerhört, men jag är genuint nyfiken på hur du tänker.
Svar från froderberg   2012-01-17 15:18
Mikael. Att må dåligt kan påverka en persons arbetsförmåga så mycket att det är skäl för sjukskrivning.

Vi sätter punkt här och låter läkarna och försäkringskassan stå för bedömningen av Terjes arbetsförmåga.

Håll er till ämnet! (som INTE är försäkringskassan)

/Magnus Fröderberg, chefredaktör Fotosidan
rappakaljia   2012-01-18 15:00
Kan det inte vara så att man kan får sjukskrivning för att man kanske inte orkar jobba varje dag? Terje kanske bara orkar fota några dagar i veckan och skriver lite på sin bok någon gång om dagen, men för den skulle inte måste sälja bilder eller göra småjobb för att tjäna pengar för att klara sig.

Om vi tar ett annat exempel som en musiker, om han eller hon blir sjuk borde väl han få göra en låt om han vill med pianot eller så. Det känns som att det är väldigt svårt att sätta gränser på jobb som lika mycket kan vara hobby, så väldigt svårt att förbjuda någon sjukersättning bara för att man gillar att fota.

Nu kan jag inte alls säga om Terje behöver sjukersättning eller inte, som sagt, det är hans läkare och Terje själv som avgör det. Ifall vi säger att han tjänar en månadslön fortfarande eller kommer göra stor profit med en bok han jobbar 8 timmar om dagen med så är det fel, men det har vi väl ändå ingen aning om hur det förhåller sig egentligen?
Merlin   2012-01-21 12:56
Mikael, har du varit lidit av "psykisk ohälsa" någon gång? Det låter inte så. Det räcker inte att säga till en sådan person att "ta sig i kragen".
2012-01-17 11:40   johannes_wl
Bortser från hans eventuella inkomst och sådant, tycker det var väldigt starkt att han ställde upp. Han verkar (logiskt nog) ganska skör. Jag upplevde det som ganska smaklöst när hon frågar "hur känns det att ha..." i början.

Mina förhoppningar: Terje kommer tillbaka med sina egna bilder (och "fuskar" aldrig någonsin mer) och folk slutar förfölja honom. Slutet gott, allting gott :)
rappakaljia   2012-01-18 15:02
Jag tycker att han svarar för sig bra och sanningsenligt, därför gör det ju ingenting om folk förföljer honom. Om han bar är ärlig och berättar hur han gjort sina bilder och inte ljuger mer så kommer allt att vara lugnt för honom tror jag. Plus att han är mer känd efter detta...
Merlin   2012-01-21 12:58
Så det är Terje som bär ansvaret för om förföljandet upphör, eller inte?
PMD   2012-01-21 14:18
@Stefan Johansson:

Ja. Fast du borde ha skrivit "förfföljandet" inom citationstecken eftersom det inte pågår något förföljande. Det pågår en diskussion om Hellesøs beteende efter avslöjandet, men det är fel att kalla det för förföljande.

Hursomhelst är det Hellesøs agerande som avgör vilken väg den diskussionen tar.
2012-01-17 12:58   Rei Trulsson
Varför ska det vara så svårt att erkänna att han fuskade för att han inte lyckades att fånga autentiska bilder av de attraktiva motiven? Alla andra orsaker är att förlöljiga andra människors förstånd.
SvenJonsson   2012-01-17 13:45
Det är inte alltid så lätt att svara på sådana frågor själv eftersom att det handlar om sin egen självbild, vilken person man anser sig vara och vilka motiv till handlingar som passar överrens med den självbilden.
ma59   2012-01-17 14:19
"Jag tappade huvudet av alla hyllningar och sedan skenade allt iväg. Jag misslyckades med att fånga lodjuren på bild och manipulerade så att bilderna skulle motsvara mina upplevelser"

Han gjorde ju alltså exakt det du önskar: erkände att han fuskat pga han inte klarade ta de bilder han ville kunna ta...
Rei Trulsson   2012-01-17 15:04
Sven - Ja, hur ska han vända det här till en psykologisk anledning? De flesta vet ju varför man manipulerar en bild. Kanske kan man göra saker utan att vara medveten om det? Eller förtränger det så väl att det slutar att existera.

Mats - Jag läste också citaten. Jag tolkar dessa som att han gjorde ett aktivt val om att fortsätta förfalskningen och lögnerna. Det borde ha räckt med erkännandet, utan efterföljande ursäkter och spekulationer om parallella orsaker.
mattias70   2012-01-17 15:23
@Mats; "motsvara mina upplevelser". Vilka upplevelser är det vi pratar om? En mängd lodjursmöten i Mullsjöskogarna? Jotack... För övrigt gavs han ju en fin chans igår att på ett snyggare sätt än tidigare berätta omfattning och bl a berätta hela sanningen om en del andra bilder exempelvis den på "nyårsvargen" som han själv flera gånger rankat som en av sina bästa bilder. Men den chansen valde han att inte ta. Det finns äldre bilder än så som är starkt ifrågasatta, de bilderna har han också undvikit. Varför? Inte kan väl den professionella hjälp han nu får rekommendera honom att fortsätta ljugandet/mörkandet. Det krävdes mycket av honom att sitta där igår, det syntes, synd (för honom själv) att han inte förvaltade möjligheten på ett bättre sätt.

Nya artiklar

Facebooks bildregler: våld okej, men inte hud

21-åriga Amine Derkaoui tröttnade på den urusla lönen han tjänade på att övervaka användarmaterialet på Facebook. Nu delar han med sig av Facebooks bildriktlinjer. Amning är förbjudet, medan krossade kroppsdelar är godkända. Läs mer... 1

Dödsorsak: Kvinna

"Våld i nära relationer är en större hälsorisk för kvinnor mellan 15-44 år än krig, malaria och trafikolyckor sammanlagt." Linda Forsell har tagit starka bilder till projektet Cause of death: woman. Läs mer... 18

Fransk fotograf dödad i Syrien

Under ett granatanfall mot ett tillfälligt presscenter i den syrianska staden Homs dödas två journalister, fotografen Remi Ochlik och reportern Marie Colvin. Flera andra journalister skadades. Läs mer...

En dag med modefotografen Låst artikel

Morgan Norman är stjärnfotografen som avskyr hierarkier och ser som sin uppgift att hålla alla på gott humör. Vi följde honom under en fotografering med temat ”svensk fest” för ett åttasidigt modereportage till tidningen Damernas Värld. Läs mer... 7

Kameran som spegel

Moderna Museet Malmö visar under våren fotografier från kända fotografer som Andy Warhol, Cindy Sherman och Robert Mapplethorpe. Utställningen Ladies and Gentlemen sätter fokus på porträttfotografin. Läs mer... 3

Annorlunda porträtt på fåglar

Samtidigt som fåglarna ringmärktes passade Johan Hammar på att avbilda dem. Bilderna visas fram till den 1 mars på Naturhistoriska museet. Läs mer... 4

Filmen om porträttören Hans Gedda

Hans Gedda har fotograferat kända profiler som Nelson Mandela, Evert Taube och kung Carl Gustav. I en film får vi veta varför han dragit sig tillbaka. Läs mer... 12

Udda fotografier från Google-bilen

I drygt fem år har Google-bilen kört omkring i världen och samlat bilder till Google Street View. En prins utanför ett slott, en rumpvisande kvinna och en utomjordling är bara några av motiven som fastnat på bild. Läs mer... 13

PocketWizard Plus blir kraftfullare

PocketWizard Plus III är en ny transceiver för att fjärrstyra blixtar och kameror med hjälp 32 valbara kanaler. 28 fler än föregångaren. Dessutom förbättras räckvidden. Läs mer... 11

Test: Nikon D5100

Funderar du på en Nikon D7000? Överväg en Nikon D5100 istället och lägg de fyra tusen du sparar på bra objektiv istället – för Nikon D5100 är riktigt bra. Läs mer... 12

Senaste artiklar och nyheter



Senaste blogginläggen


Gör någon glad och ge en
kommentar på deras bilder!

Väntar.

Kongoniantilop

Häger på fruset vatten

Bergtall

Villatak som fjälltopp

Senaste kommentarerna




Aifo AB - Elinchrom D-Lite it