Prylnytt
Allt fler systemkameror får inbyggd trådlös wifi-funktion. Panasonic Lumix G6 sällar sig i raden. Samtidigt med kameran lanseras ett nytt 10 gångers zoomobjektiv.
Liksom föregångaren Lumix G5, och nyligen lanserade Lumix GF6, har Lumix G6 en sensor med 16 megapixel. Sensorn i G6:an är dock modernare (samma som i GH3) och gör det möjligt med funktioner som peaking (skärpeindikering vid manuell fokusering).
Från Lumix G5 känner vi igen funktioner som helt tyst elektronisk slutare och filmning i full-HD med 50 hela filmrutor per sekund (50p).
Den elektroniska sökaren är något förbättrad med en panel av oled-typ.
En ny processor ska ge snabbare autofokus och effektivare brusreducering. Max-ISO är höjt till 25.600.

Kamerahuset har gjorts om en hel del och liknar toppmodellen GH3. Det innebär att det finns gott om programmerbara funktionsknappar på baksidan.
Storleken är 122 x 85 x 71 mm och vikten 390 gram med batteri och minneskort.
Trots att kameran ska börja levereras redan i maj är priset inte klart än.

Ett av de första objektiven i Lumix-serien var 10-gångerszoomen 14-140 mm f/4-5,8. Med Lumix G6 kommer en ny variant som är lite ljusstarkare: f/3,5-5,6. Objektivet är även omgjort mekaniskt och har effektivare bildstabilisering.
8 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Kamerahuset är mindre än GH3. Det är främst på objektiven som de har en fördel storleksmässigt.
Enligt dpreview.com är det sensorn från GH-2 som sitter i G6 så fotosidan har nog helt enkelt skrivit fel.
Går det att få ett korrekt svar på viken sensor som sitter i G6an?
Det är faktiskt en viktig detalj, kanske avgörande för en del.
Svaret från Panasonic är ungefär att "GF6 ersätter GX1 för tillfället"
Videofilmning är antagligen ett långt större värmeproblem eftersom sensorn blir varm. Wifi-enheten placeras ofta högt för att få bra kontakt, och då blir det rätt stort avstånd till sensorn.
Det finns många funktioner i dagens kameror som inte alla använder. Jag använder aldrig bulb-läget, HDR eller multiexponering. Merkostnaden för wifi-enheten är liten eftersom de masstillverkas för smartphones. Funktionen går att stänga av.
Panasonic räknar väl med att det blir billigare med wifi än att skicka med en usb-sladd. Den usb-sladd som följde med G5:an var bara en halvmeter lång...