Prylnytt
Nya Leica M10 har ett tunnare kamerahus, nya rattar och vred så att den mer ska likna de klassiska analoga M-kamerorna än tidigare digitala M-modeller.
Leica M10 har en nyutvecklad 24 megapixels småbildssensor med max-ISO 50 000. ISO-värdet ställs in på en ratt på sidan av kameran som liknar en filmåterspolningsratt á la Leica M2 och M3. På framsidan har den klassiska reglaget för att byta sökarram återkommit.
En ny och snabbare processor gör det möjligt att ta 5 bilder per sekund. Kameran har inbyggd wifi-funktion.
På baksidan har antalet knappar reducerats. Sökaren täcker 30 procents större område och förstoring har ökat från 0,68 till 0,73 gånger. Det ska vara lättare att använda sökaren med glasögon jämfört med föregångarna.
Kamerahuset är 33,7 mm tjockt vilket är tunnare än tidigare digitala M-modeller. Vikt 660 gram med batteri.
Leveranserna börjar direkt. Det tyska priset är 6 500 euro inklusive moms.
Våra brittiska EISA-kollegor har redan fått prova kameran.

12 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Men visst skulle jag inte tacka nej till en M10 om ekonomin tillät.
Om jag tycker att den är prisvärd så är den ju det, för mig, alldeles oavsett vad någon annan kanske tycker.
Jomenvisst. Och tvärtom.
I allmänhet brukar det dock finnas ett slags allmänt begrepp om vad som är prisvärt, även om alla inte är överens om dess exakta innebörd. Att det finns folk som ligger långt ute i ytterkanterna av detta ändrar inte på den saken.
Enligt några olika tester som jag har tagit del av ska Leica M10 fungera bra upp till 12800 ASA! Jag använder ofta min gamla Leica M8 när jag frilansar nackdelen är att den bara går att använda upp till 640 ASA därför har jag köpt en Sony A7s som komplement när ljuset inte räcker till, alla mina M-gluggar fungerar utmärkt på den, men jag föredrar mätsökare framför spegelreflex- och digitala sökare. Om M10 har den rätta Leicakänslan i bilderna och om jag vinner på triss skulle jag nog inte tveka på att investera i en M10!
/Mikael Good
Man kan ställa in ISO via menyn och har då också tillgång till värden över 6400. ISO 50000 är max. Ställer man ISO i menyn på 12500 och vrider ratten till M, så gäller det inställda värdet.
Ok, då förstår jag. Tack för svaret!
I menyn kan man även ställa ISO i 1/3 steg, med ratten är det ju 1 steg det minsta man kan ändra.
Där ser man. Tack för informationen!