Merläsning
Test: DJI Mavic 4 Pro – kraftfull och mångsidig
Fotosidan testar
Plus
DJI Mavic 4 Pro är en kraftfull och mångsidig drönare för den som utför professionella uppdrag och för den som gör egna kreativa projekt. Det är en rejäl pjäs som är både större och tyngre än sin föregångare – men också med ny gimbal, bättre flygegenskaper och högre precision i tracking och hinderavkänning.
Läs mer...



































23 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Mums...
/Stephan
Det kommer väl en Leica SL2 med 47 megapixel ... Men bara kamerahuset lär bli dyrare än Q2.
Den här kameran skulle jag vilja ha :)
En Leica M10 med 28/2 Asph går loss på 118 000. Då får man varken bildstabilisering eller autofokus, och vädertätningen är sämre.
Tänkte just säga det, gluggen på den här kameran ligger i samma klass (eller är till och med bättre på en digitalkamera) som Summicron-M 28/2,0 asph och den kostar i sig 43500. Sett ur det perspektivet är kameran snarare billig. Och till alla som vill mena att det är vansinnespriser, vansinneskvalitet kostar mycket pengar och eftersom jag haft 28:an vet jag hur otrolig den är, däremot hade den gluggen en del problem med de flacka ljusvinklarna (jag använde den med film).
Jag hoppas att det är ett klick- eller snäpplås på fokuseringsringen i AF-läget. Annars kan det bli frustrerande att använda kameran med AF.
Så här skriver DPR: "The Leica Q2's 47.3MP sensor offers a native low ISO of 50, compared to ISO 100 on the original Q. This should result in improved dynamic range over its predecessor when shooting Raw."
IP 65 eller 66 borde vara absolut minimum för en kamera som låtsas vara tät och lite robust.
De flesta "vädertätade" kameror har ingen IP-klassning alls.
IP52: 15° snett infallande vattendroppar faller mot provföremålet i 10 minuter (motsvarar 3 mm regn per minut).
Nu jobbar inte jag längre med att upphandla kameror, men det vore för sådan verksamhet ett avsevärt steg framåt om tillverkarna började referera till någon standard när de hävdar vädertätning. Tills nyligen har de i stort sett vägrat att tala om vad det betyder.
Det var min första tanke också. Ganska sköra väderskydd alltså.
Ska ni bada med kameran?
Bilder tagna i höjdformat kräver en lutning på 90˚ enligt mina beräkningar och det tillåter inte IP 52, max15˚ sägs vara gränsen. Visst det är osannolikt att detta kommer sammanfalla, men som vanligt blir man bedömd vartefter vilken svansföring man håller sig med, Leica alltså i det här fallet. Fast de ska ju ha komplimanger för att de anger vilken IP klass kameran håller det verkar de vara först eller väldigt tidiga med och dessutom har vi kameranördar nya saker att eld upp oss över i forumtrådar i framtiden....;-)
Borde de då inte enligt FF förespråkare bli sämre dynamik och mer brus än en "vanlig" 24MP FF?
Den har t.o.m. cirka fyra gånger så stor sensor som en m4/3-kamera.
Dynamik och brus är, givet allt annat lika, nästan helt avhängigt sensorstorleken. Antalet pixlar är av mycket underordnad betydelse.
MFT = 13x17,3mmm!
13x17,3 Gånger 2 = 26 X 34,6
13 x 17,3 GÅNGER 4 = 52 X 69,2 mm.
Den ursprungliga frågan kvarstår.
Räkna på ytan så blir det lite annat resultat, och det blir inte sämre för att det är fler pixlar på samma yta - det finns massor av trådar om och bevis på detta.