Prylnytt
Formgivaren Marc Newson ligger bakom formen på Pentax nya spegelfria systemkamera K-01. Sensor och objektivfattning är samma som i Pentax K-5.
För att sticka ut och tilltala de som köper sin första systemkamera har Pentax satsat på design.
– Jag ville skapa en image av kvalitet och kompetens. Några av mina favoritkameror genom tiderna har varit Pentax. Så jag ville återknyta till varumärkets rötter och försöka skapa något som verkligen var unikt och dessutom ikoniskt", säger Marc Newson som rankas av Time Magazine som en av världens ett hundra mest inflytelserika personer.
Marc Newsons konstverk finns utställda på museer världen över, däribland Museum of Modern Art i New York, Londons designmuseum och V & A, Centre Georges Pompidou och Vitra Design Museum.

Trots att sensorn på 16 megapixel är samma som i K-5 bjuder inte K-01 på mer än ISO 25.600. Om det beror på enklare processor i kameran eller att Pentax tror att det räcker för målgruppen låter vi vara osagt.
Tanken med K-01 är, förutom att den ska vara snygg, att den ska vara enkel. Det är inget hinder för att kameran ska kunna användas av avancerade fotografer påpekar Helge Rose på Focus Nordic, den nordiska generalagenten.
Pentax K-01 kan filma i full-HD-storlek (1920x1080 pixlar) i hastigheterna 30,25 eller 24 bilder per sekund. Komprimeringen sker i H.264.
Kameran har, liksom Olympus Pen, inbyggd bildstabilisering. Kamerahuset är byggt i aluminium.

Liksom Pentax spegelreflexkameror har kameran K-fattning vilket innebär att kameran kan användas med mängder av objektiv ända sedan 60-talet.
Fattningens relativt stora avstånd till sensorn gör att Pentax har kunnat göra världens tunnast utbytbara objektiv: SMC PENTAX-DA 40mm F2.8 XS. Det är 9,2 mm tunt och ger en bildvinkel motsvarande 61 mm i småbildformatet. Det kan alltså fungera väl som standardobjektiv och porträttele.
Autofokussystemet arbetar med konstrastavkänning och 81 valbara fokuspunkter.
Pentax K-01 och objektivet SMC 40mm XS börjar levereras i slutet av mars 2012. Priset för kamerahuset blir cirka 6.300 kronor och 7000 med normalzoomen 18-55 mm. Samma pris gäller med pannkaksobjektivet SMC 40mm XS.
Kameran kommer i tre färgställningar: helsvart, svart/silver & svart/gul.

48 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Aha, man ville göra en Sony NEX-5N med K-adapter som inte går att ta bort? :) Okej, på plussidan får man väl ge att den har bildstabilisering i huset samt traditionell blixtsko. Tyvärr tycker jag att K-01 är skitful, trots att det är en känd designer bakom formen.
Håller med dig Fredrik. Kameran är ful. De hade gjort klokt i att återanvända ett gammalt M-serie hus istället.
//Mikael Good
La märke till det jag med min Spotmatic F från 73 har M-42...
Det finns adapter för m42 > Pentax K-bajonett sedan K-bajonetten lanserades, så nog kan dom ha fog för att påstå att även 60-talets Pentaxgluggar (ochj andra M42 för den delen) passar...om än utan autofokus & fullöppningsmätning...
Kanske borde stått i artikeln, hursomhelst... en M42-adapter kunde Pentax kosta på sig att skicka med så deras utsaga blir (ännu) mer "sann", en sådan adapter kan knappast vara särskilt dyr i produltion.
Nej, inte bara du =)
En sak som gör den onödigt ful är blandningen av svart och silver. Det ser väldigt billigt och plastigt ut, medan en helsvart nog skulle se rätt okej ut. Sen tror jag att intrycket är helt annat om man ser den i verkligheten.
Nja, jag ångrar mig. Det fanns ju ingen sökare....
Jag kan tänka mig att autofokushastigheten inte blir den bästa med objektiv designade för fasdetektering men det är nog inget som bekymrar målgruppen. Jag tror att Pentax har bra förutsättningar för att lyckas.
Ja precis det gjorde Sony också men med en betydligt bättre/smartare och flexiblare lösning där man har valmöjligheter...nämligen en ny fattning med kort registeravstånd så man i princip kan använda sig av vilka objektiv som helst via adapter...finns två originaladaptrar för den som vill använda gamla/nya a-objektiv på sin Nex....en med fullt fungerande fasdetekt-af(även med skruvdrivna objektiv) så att man har samma AF-prestanda som i tex Sony A55 och en enklare adapter där man få förlita sig på MF eller långsam kontrast AF med objektiv som har inbyggd AF-motor.
Skillnaden är ju att NEX indirekt kräver adaptrar, då utbudet av vettig E-mountoptik i dagsläget är i närmast obefintlig. Det här är trots allt en Pentaxkamera med K-mount och sålunda avsett för objektiv med den fattningen. Det lär dröja innan NEX-systemet kan visa upp motsvarande lineup, med stabilisering..
Jag förstår Sony's val och om inte annat så visar ju NEX säljsiffror att de lyckats med en bra kompromiss. Som Sony DSLR-fotograf kan jag dock inte låta bli att tycka att det vore roligare om de lade mer krut på A-mount-objektiv.
Hade de gjort som Pentax hade de inte behövt supporta två olika fattningar.
Ja men det är väl inte så konstigt...är väl få tillverkare som har en gigantisk arsenal av objektiv från start när en ny fattning tagits fram.
Hur många K-objektiv har Pentax som är gjorda för kontrast-AF så att man erhåller snabb och säker AF med K-01??...ett nämligen det nya DA 40mm F2.8 XS.
Sant men som sagt det finns adapter för A-objektiv vilket gör att det finns mängder med Minolta/Sony objektiv att välja mellan så jag ser inte fördelen med Pentax(förrutom at man inte behöver adapter för att använda k-objektiv) då man inte kan använda tex gamla populära manuella objektiv med m-fattning vi adapter...K-objektiven kan man med glädje använda även på en Nex fast med begränsningen att man är låst till mf.
O som du säger lär det inte va många av K-objktiven som ger tillfredställande AF ihop med kontrast AF:en så där er jag inte heller någon större fördel jämfört med att köra K-objektiven manuellt via adapter på en Nex.
Visst inte så många E-objektiv i dagläget men totalt sett så finns det överlägset mer objektiv att välja på till Nex o större valfrihet för användaren.
Peter, hur menar du att objektiv skulle kunna vara konstruerade för kontrast-AF? Autofokusen sitter ju inte i objektivet, så det finns ingen teknisk skillnad där, oavsett om de drivs med "skruvmejsel" eller intern motor i gluggen.
Möjligen kan man tänka sig att objektiv med stort avstånd från utgångspupill till sensor snarast är bättre för kontrast-AF än sådana med kort avstånd, eftersom ljuset faller in mer vinkelrätt mot sensorn. Se bara på alla problem med hörnskärpa och färgskiftningar som NEX-kamerorna dras med när man använder Leica M-objektiv. Sådant påverkar säkert autofokusens prestanda om man gör liknande objektiv med AF.
Det har att göra med kommunikationen(den är olika mellan kontrast-AF och fasdetekt-AF) mellan objektiv och kameran mm inte vart autofokusmotorn sitter.
Dpreview nämner detta problem i sin artikel om K-01
"Our biggest concern, based on its dependance on contrast detection autofocus, is the camera's focus speed. Most lenses designed for DSLR-style phase-detection autofocus don't lend themselves to the rapid contrast detection autofocus required by mirrorless cameras. The contrast detection AF on the K-5 works pretty quickly with some lenses but it's not up to the speed of the camera's phase detection focusing, and certainly not a match for the best mirrorless cameras on the market."
Kanske lite mindre, men annars då? Nåt jag missar? Hade i övrigt gärna fått se ut mer som fuji x10... Annars grymt med senorn + bilstabilisering men det finns ju i K5 också som sagt.
Hade jag haft pentaxgluggar hemma så hade jag inte tvekat!
Smart drag av Pentax att göra en enkel kamera där gamla objektiv passar.
Det betyder att många äldre har nytta av den också och det är en svår målgrupp!
Och så ska den kosta typ hälften av en K5, lite mer så här i början. Ingen optisk sökare och ingen vädertätning.
Jag tror Pentax gjort rätt som inte hittat på en ny bajonett. Det är ju Pentax styrka att man kan använda sina gamla fina gluggar.
Gillar designen men blir lite orolig över att den "svarta" är lika helsvart som en skata ungefär.
Bra att man kan använda sina befintliga gluggar
Men vilken liten skärm det är på baksidan
ser inte varför jag skulle köpa den, men för många så är den ett bra alternativ
Kul idé annars, men återigen varför ingen EVF?
Jösses, jag missade helt att den inte har EVF. Nu gick den plötsligt från halv-okej till helt superidiotisk. Vem ska köpa denna kamera?
@Martin
Någon som inte tycker att en sökare är det viktigaste i hela världen?
Btw, det är inte samma sensor som K-5.
Det finns ju massor av människor som aldrig använt annat än display när de fotograferat. Varför skulle de sluta med vad de lärt sig bara för att de skaffar en ny kamera?
Personligen är jag Nikonist men jag har alltid gillat Pentax och jag gillar utseendet på denna kamera speciellt den gulsvarta. Har funderat på att byta ut mina gummi-grepp på min Nikon till helt röda grepp :-) Tycker väl inget just nu om kameran, skulle först vilja se bildtester och handhavande tester innan jag yttrar mig!
Att det inte finns någon sökare kommer bara att drabba de som är väl inkörda på systemkameror och det är inte de som är målgruppen.
Jag tror inte att de som köper kameran kommer att sakna en sökare speciellt mycket då de har lärt sig att fotografera med live-view.
Däremot om en inbiten DSLR-användare köper kameran i tron att den har en sökare, ja då kanske han/hon tycker att det är lite jobbigt.
De första hands-on börjar komma ut på nätet och annars kan man läsa specen: http://www.pentaxforums.com/forums/a...xk-01specs.pdf
så sticker 12 bitars RAW ut. Det började med att jag såg att 100 ISO är lägsta känsligheten och inte 80 som K-5, så hur får de till 14EV dynamiskt område med K-01? Svaret är att det blir inte samma område som K-5. Ingen HDR i RAW vad jag kan se heller. Att de anser att man kan gå ner i dynamiskt område får mig att oroa mig för bildkvaliteten i övrigt. DxOMarks kommer att bli lägre än för K-5. Adobe RGB finns med om det skulle vara tecken på ngt, men JPG kvaliteten har 3 nivåer, inte 4. Små JPG ur K-01? Min K-5 är satt på RAW+2Mpixel JPG. K-01 verkar ha 4Mpixel som lägsta JPG.
K-01 tycks klara video bättre än K-5, med fler kontroller tillgängliga under filmning och H.264 format. Filmtid 25minuter.
Samma batteri D-LI90, som ger 540 bilder utan blixt; det är nog optimistiskt även med agressivt läge för energibesparing.
Jag ser inga kontakter för extra EVL, men tillbehörsskon skulle kunna ta Pentax GPS (samma antal poler).
Fokus "peaking" är bra tillskott, men http://www.whatdigitalcamera.com/new...ok-review.html har åsikter om AF med 200mm/2,8 - inte bra. De testade också med 40mm (som var snabb på AF) - många av de intressanta brännvidderna återstår att testa.
@Johan Tornesel:
Det är en ny sensor i K-01. På så vis ändras också det dynamiska omfånget.
Ja, Bengt Luthman som skrev så också. Om någon av er kan styrka detta så borde ju Magnus Fröderberg ändra i artikeln. Det låter ju osannolikt att man skulle ha lämnat Sony-sensorn för någon annan (i samma upplösning), som ju också skulle ge andra parametrar för SR-servot p.g.a. ändrad vikt och alltså ge en ändrad konstruktion. men kanske är efterfrågan för stor för Sony och kanske skulle det finnas kostnadsfördelar att byta men f*n tror det tillsvidare ;D. Hur som helst den ultimata begränsningen av dynamiken är vad man kan rått (RAW) få ut av sensorn och är det 12 bitar RAW så ryms inte 14EV som K-5 kan ge vid 80 ISO.
@Johan Tornesel:
Det står på Pentax hemsida.
Magnus gamla kompisar på Kamera & Bild håller med dig; kanske Magnus skulle kolla med dem ;D
Vad denna "vidareutveckling" av K-5 sensorn innebär blir intressant att se.
Att fota med liveview har jag lärt mig på min Nikon d300 och det är inga problem, allt är en vanesak precis som klagomålen :-D
Du skrev: "Att det inte finns någon sökare kommer bara att drabba de som är väl inkörda på systemkameror och det är inte de som är målgruppen. "
Då invänder jag med följande: kameran riktar sig faktiskt även till den målgrupp som har gamla Pentaxobjektiv och denna målgrupp måste rimligen vara hyfsat inkörda på systemkameror med OVF.
Anser att kameran är ett riktigt stolpskott. Hade kunnat blivit nästan en träff i krysset med en bra EVF. Även en vinklingsbar display hade hjälpt en del då man kunnat använda kameran på liknande sätt som en med schaktsökare. Hade givit mycket större stabiltitet med längre brännvidder.
Verkligen. Jag har fotat _mycket_ med min NEX (snart 30k foton), och majoriteten av mina foton är tagna med displayen utvinklad och plåtat schaktsökar-style. Man får en mycket större frihet att välja vinklar och har bättre stöd på det viset. Väldigt användbart när man använder lite längre brännvidder. Kombinationen gamla manuella objektiv och fast skärm är ingen höjdare. Trust me...
Jo, en vikbar skärm hade varit fint. men då hade man behövt göra kameran ännu tjockare. Eftersom den redan är rätt tjock så antar jag att de ville hålla ner de måtten genom att köra med en "ovikbar" skärm.
Det återstår väl att se hur bra den säljer.
Försedd med en EVF kanske, så kunde den åtminstone bli en skaplig videokamera. Fast i så fall fungerar inte den sensorbaserade bildstabiliseringen lika bra som en optisk dito. Alltså skulle även behövas någon ny zoom för video med OIS, något som tredjepartsleverantörer av objektiv kanske skulle kunna tillhandahålla. Men dessa kikar redan förmodligen på övriga konkurrenter bland de spegellösa nykomlingarna?
Pentax har använt komponenter dom redan har och anlitat en bra designer. Ett minimum av investeringar för en ny produkt. Den nya firmwaremotorn skulle man ändå haft i nästa DSLR.
Kameran räcker för att markera att Pentax finns. Den kommer att recenseras i DP review och förhoppningsvis säljas så att den bidrar till Pentax fortlevnad. Men jag tror att för att få bra fäste på marknaden och fylla en nisch skulle en vikbar skärm och gärna elekronisk sökare behövts.