Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...



























11 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Du är fel ute. Då köper man en Nikon Z f eller en Leica M och motsvarande version av objektivet ifråga. Solklart både snyggare kamera och objektiv! :)
(Tycker jag, alltså... Notera dock att utseendet inte bara rör kamerahuset, utan objektivet varierar i utseende i sig.)
absolut, objektiv ska vara snygga 🙂
Fast man vill ju ha en bra kamera också ;-)
Precis, och du ser ju ovan att bra kameramärken stavas med minst fem bokstäver! ;)
Nej, Voigtländers objektiv har manuell fokus oavsett fattning.
Då får man ta till en Techart LM adapter. /Bob
Blir svårt att få dit en Techart LM adapter om du köper FE-versionen. Köper du Leica M-versionen får du ett objektiv som inte presterar särskilt bra på Sony (sensorglaset är som bekant tjockare på Sony än Leica M). Resultatet blir sämre skärpa och krökt skärpeplan.
Kristoffer: precis. Sämre kanter för flera vidare Leica M-objektiv och ingen exif, jag förstår inte riktigt varför man skulle köpa M-varianten om man inte har en M-kamera också (förutom Sony E). (Eller vilja autofokusera ett objektiv som är designat för manuell fokus).
Vad avser det här så ser varianten ut som motsatsen till Z-fattningens "kjol" för smala objektiv, men det gör ju inget : )
Personligen skulle jag antagligen försöka få tag på ett 50/1,2 SE innan de försvinner ..