Träffades av puck - miste synen

Under en ishockeymatch mellan Timrå IK och Linköping HC träffades fotografen Eva-Lena Olsson av en puck. Hon är nu blind på ena ögat, och har 25 stygn i ansiktet, skriver tidningen Journalisten.

Eva-Lena stod vid utrymmet mellan sarghörnan och avbytarbåset, som är reserverad för fotografer. Vid ett tillfälle kände hon att det blev lite för trångt och tog ett steg tillbaka. Då kom en puck farande som hon inte såg eftersom hon skymdes av en kollega. Pucken träffade henne rakt i ansiktet.

Skyddsombudet på Dagbladet har anmält olyckan som en arbetsskada till miljöverket. Tidningen har infört att alla deras fotografer måste bära hjälm på ishockeymatcherna.

Även Timrå IK har vidtagit åtgärder. Fotografer får nu stå på läktaren och fotografera, något som tidigare varit förbjudet eftersom det skymde sikten för publiken. Fotograferna kan även få stå vid publikingångarna, vilket kan försvåra utrymning vid en eventuell brand.
– Vi är måna om att allt ska fungera för fotograferna, för det är deras arbetsplats. Men i slutändan är det fotograferna själva som måste bestämma vad de vill och inte vill göra, säger Timrå IKs klubbchef Tomas Johansson till Journalisten.

Läs artikeln här.

Av Ingrid Folkesson 2009-02-04. Läst av 3819 besökare
2009-02-04 21:35   sodergrann
Det låter inte speciellt kul det här.
Men det är ju så att man måste vara på sin vakt. man kan inte tänka att man måste flytta sig när det är lite trångt. Avvakta gärna tills de blir avblåsning i sånna fall. Ett bra tips bara.
2009-02-05 11:49   Sten-Åke Sändh
Sorgligt, vilken otur.

Fotografer har alltid levt lite farligt på hockeymatcher. Förr i tiden innan plexits tid, så fanns luckor som kunde öppnas i nätet. Sen var det öppet för både puckar och klubbor. Fullt möjligt att få en puck rakt in i objektivet.

När plexit kom hade man inte dragit fram det tillräckligt långt mot långsidorna alla gånger och puckar som for efter plexit efter kortsidan kunde träffa de som stod där det slutade. Det var ju ofta just där fotograferna stod.
2009-02-05 12:25   Anders Östberg
Ruskigt, vilken maximal otur att pucken träffade så illa. Det kommer puckar flygande och klubbor viftar över sargen varje match så egentligen är det konstigt att inte fler fotografer och funktionärer skadas.

Nya artiklar

Det säger folk till fotograferna

"Snygg bild - vilken bra kamera du har!" Känns kommentaren igen? Den och flera andra klassiker är nu förevigade i filmen "Shtuff People Say to Photographers". Läs mer...

Fotosidanprofilen som fångar hästar i månskenet

Ulrika Forsstedt delar flitigt med sig av sina bilder på Fotosidan och Facebook. När vintern känns lång bestämmer hon sig för att lära sig något nytt. Just nu fångar hon hästar i månskenet. Läs mer... 1

Moderskeppets guru spår framtiden i TV4

Anders Jensen på Moderskeppet tillhör världens bästa photoshoppare. TV4 Nyheterna gjorde en intervju med honom om framtidens fototekniker, som att göra oskarpa bilder skarpa. Läs mer... 34

Bröllopsmästaren nominerar de bästa bröllopsfotograferna

Fotografen Jonas Peterson jobbar just nu med att nominera bröllopsfotografer till American Photo Top Ten Wedding Photographers 2012. Han förklarar varför inga svenskbaserade fotografer finns med på prestigelistan. Läs mer...

Videoklipp: En kvart med William Klein

Exakt vad är det som skiljer fantastiska bilder från de som bara är okej? Mästerfotografen William Klein tar upp exempel från sina egna kontaktkartor och pekar pedagogiskt ut detaljerna som lyfter eller sänker fotografierna. Läs mer... 8

Fotograf avslöjade porrsurfande ministrar

När fotografen bevakade ett parlamentsmöte fångade han tre våldtäktssurfande ministrar på film. Läs mer... 21

Åtta nya objektiv till Sony Nex

På fotomässan CP+ nyligen avslöjade Sony sina närmsta planer för Nex-systets objektivprogram. Dessa åtta objektiv är på gång. Läs mer... 12

Ljusstark normalzoom med bildstabilisering från Tamron

Tamron SP 24-70mm f/2,8 Di VC USD har nästan identiska specifikationer som Canons nya proffszoom. Skillnaden är att Tamron har inbyggd bildstabilisering till priset av 20 extra gram. Läs mer... 7

Anders Petersen på Abecita

Anders Petersen är flerfaldigt prisbelönad runt om i världen och har ett stort antal utställningar bakom sig. Nu öppnar utställningen City Diary på Abecita corsettfabrik i Borås. Läs mer... 5

Hemligheten bakom bästa vintersportbilderna

Lars Dareberg är fotograf, tidigare bildchef på Sydsvenskan och en flitig bloggare. Just nu går han igenom några gamla rullar från OS 1998 och berättar om hemligheten till att ta bra vintersportbilder. Läs mer... 7

Senaste artiklar och nyheter



Senaste blogginläggen


Gör någon glad och ge en
kommentar på deras bilder!

Blå is

Vinter & kallt

Maria

Pinnhunn

frysna vågor

Senaste kommentarerna




Aifo AB - Elinchrom Ranger RX Quadra Batteriblixt