Merläsning
Vi känner på Pgytech CreateMate Card Reader Case
Fotosidan provar
Plus
Fotografer som rör sig mellan olika miljöer, har flera kameratyper och fotograferar mycket kan tycka att det är en utmaning att hålla reda på alla minneskort. De är små och försvinner lätt, olika enheter har olika typer av kort, dessutom behöver de skyddas från damm och fukt. Pgytech har med sin CreateMate Card Reader Case kombinerat en robust förvaringslösning med ytterligare en produkt som behövs när man ska ta hand om bilder på språng: en högpresterande kortläsare med inbyggd kabel.
Läs mer...
1
Test: Fujifilm Instax Mini Evo Cinema – Tålamodsprövande tidsmaskin
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm har gjort det till sin grej att blanda ett gammalt filmarv med toppmodern teknik. De har med sin retroinspirerade designen också hittat en nisch där bildskapandet har möjlighet att kännas mindre som teknik och mer som ett kreativt hantverk. Kan hybridkameran Fujifilm Instax Mini Evo Cinema finna en plas i kameraväskan eller är det främst en dyr leksak?
Läs mer...
Joel Meyerowitz prisad för sitt livsverk vid Sony World Photography Awards
Fotografer
87-årige Joel Meyerowitz är mest känd för sina gatufoton där en hel scen spelar upp sig. Men han har också gjort stort avtryck inom porträtt, landskap och genom att dokumentera räddningsarbetet efter 9/11. Därför belönas han med priset "Outstanding Contribution to Photography".
Läs mer...
6
Boka: On Location Photo Walks Natur 2026 - maj till november
On Location
Tillsammans med Wild Nature Fotoresor ska vi besöka vi sju fina områden med spännande natur och med stora möjligheter till fina bilder. Vi ses i naturen, då och där den är som bäst fotomässigt. Kunnig ledare från Wild Nature Fotoresor finns förstås på plats. Olika kameramärken dessutom, som har med utrustning som du kan låna och prova.
Läs mer...

























6 Kommentarer
Allatiders bra reklam. Absolut inget fel i det.
Gun-Inger
Vem har skapat ingressbilden?
Att publicera två bilder bredvid varandra är inget olagligt.
Helt rätt Magnus! Jag såg bara fel här och fick känslan av en Terje.... Där Queen Elisabeth porträtterades med tjejen som satt bakom henne och blåste bubbelgum..... Jollly good!! ;-)
En konstnär är inte begränsad av samma lagar som ett företag. Att använda en replika av kronan i ett konstverk är tillåtet, men troligen inte i en annons för ett företag. Konstnärer är sällan intresserade av att vara alla till lags, men du kan ju alltid ta kontakt med konstnären och framföra vad du känner.
jag vill bli fotad med kronan
och säkert många fler