|
|
#1 |
|
Medlem sedan: mar 2003
Inlägg: 119
|
Fick akut sug efter att åka iväg en vecka och fotografera. Har alltid viljat komma till Rundö i Norge och tänkte att nu vore det utmärkt att planera in. Någon som har en bra länk till en hemsida så man kan läsa på lite?
Eller kanske har någon något annat tips på häftig fågelfotografering? Ser fram emot häftiga förslag! Johan |
| Besvara med citat |
|
|
#2 |
|
Medlem sedan: jun 2001
Inlägg: 468
|
Om du vill ha lite annorlunda platser så är mitt förslag Westmannaöarna på Island där finns allt man kan önska sig. Från vulkaner till Lunne och sillgrisslor
Alternativet är Lofoten. /Jan |
| Besvara med citat |
|
|
#3 |
|
Medlem sedan: mar 2003
Inlägg: 119
|
Jo, visst ska jag dit, men det får bli lite längre fram. Jag hade nog tänkt mig mer ta bilen och dra iväg med tält till ett lite mer lättillgängligt ställe.
|
| Besvara med citat |
|
|
#4 |
|
Medlem sedan: aug 2001
Inlägg: 207
|
Här är några länkar till sidor med information om Runde, för det är väl Runde du menar?
RUNDE CAMPING OG VANDRERHJEM Goksöyr Camping (där Knut gör allt för att man skall trivas) Klart du skall åka till Runde :-) Har själv varit där i början av juni - det var bra. Tur med vädret hade vi också. |
| Besvara med citat |
|
|
#5 |
|
Medlem sedan: mar 2003
Inlägg: 119
|
Runde
Naturligtvis stavas det sådär :-) Pinsamt...
Tack för hjälpen. Jag siktar på att ta mig dit då någon gång också. MVH Johan |
| Besvara med citat |
|
|
#6 |
|
Medlem sedan: okt 2005
Inlägg: 34
|
Hejsan!!
Har själv planerat in en resa till Runde i början av Juni. Tänkte bara tillägga en sak angående länkarna ovan. Runde vandrarhem har inte öppet iår. Försökte själv boka där först. Så här av dig till Knut på Goksöyr istället. Har har varit väldigt hjälpsam och tillmötesgående. Bifogar även en länk med läsning om runde: http://www.skof.se/prog/skofsafari/Runde03.pdf Hälsningar Erik |
| Besvara med citat |
|
|
#7 |
|
Medlem sedan: maj 2009
Inlägg: 39
|
Tänkte bara tacka för tipset! Hittade denna tråd av en slump så bilresan genom Norge fick en liten avstickare ut på ön! Tyvärr var säsongen mer eller mindre över så fåglar skådades inte alldeles för många. Sen ska det tilläggas att jag är så långt ifrån en fågelskådare man kan komma, så artbestämningen av de fåglar som trots allt fastnade på bild får vänta tills jag kommer hem.
|
| Besvara med citat |
|
|
#8 |
|
Medlem sedan: aug 2006
Inlägg: 938
|
Ursäktar om detta gränsar till otillåten reklam. Men det är inte jag som driver firman utan vänner till mig, och de har inte bett mig om detta, så jag anser det snarare vara ett tips till trådskaparen och andra intresserade av Runde.
Nedanstående länk går till en firma som ordnar årliga fotoresor till Runde, all-inclusive. Årets resa har redan gått, men det blir nog fler kommande år. http://www.fotoresa.se/ (Moderatorer är såklart fria att radera mitt inlägg om det bryter mot forum-etiken) /Jerry. |
| Besvara med citat |
![]() |
| Bokmärken |
«
Föregående ämne
|
Nästa ämne
»
| Ämnesverktyg | |
| Betygsätt det här ämnet | |
|
|
Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:08.
Sök i forum
Forumkategorier
- Fototeknik
- Intresse / Inriktning
- Bilden i fokus
- Efter exponeringen
- Handla
- Utrustningsfrågor
- Foto som jobb (eller vägen dit)
- Fotosidan.se
- Annat
- Grupper och Klubbar
Senaste nyheterna
- Sydsvenskan lägger ner sin bildredaktion
- Amerikansk fotopionjär på Kulturhuset
- Tala om bilder! - del 5 - Julia Peirone
- Nu kan du få med dina bästa bilder i Fotosidan Magasin
- Fotoskola: 15 tips för att maxa skärpan i dina bilder
- Tongivande gatufotografi visas i Stockholm
- Snygga hålkameror i trä
- Rösta fram Fotosidans Mästarbild 2013
- Markus finner lugnet i Hjo
- Makroskola och normalzoomar i Fotosidan Magasin 3/2013





















