
Användarnamn: Maverick
Bor: Örsundsbro, Uppsala län
Kategori: Frilansfotograf
Började fotografera: 1994
Medlem sedan: 2001-06-25
Senast inloggad: 2013-05-22 19:40
Bor: Örsundsbro, Uppsala län
Kategori: Frilansfotograf
Började fotografera: 1994
Medlem sedan: 2001-06-25
Senast inloggad: 2013-05-22 19:40
Jag fotar helst levande ting som människor, djur eller olika events. Jag laddar inte upp så mycket bilder här längre av olika skäl. Mycket pga att det mesta jag fotograferar gör jag för olika jobb och det är aldrig tanken att det ska laddas upp här. Sedan tycker jag att kritikfunktionen nästan försvunnit från FS så det är inte lönt längre att ladda upp. Ibland gör man väl det ändå för att kolla av läget på FS liksom.
Jag är medlem i Enköpings Fotoklubb, www.enkopingsfk.se, hemmavid och får den mesta kritiken därifrån på mina bilder.
Alla inlägg i forumet är mina privata åsikter och inte nödvändigtvis representativa för de föreningar jag är engagerad i.
Mvh
Fredrik
http://reportagebild.blogspot.com
Profilbilden har Oskar Byman tagit och jag fixat lite med den i PS. Oskar finns här på fotosidan.
Medlem i grupperna
Hemsida
http://www.reportagebild.seVem är jag?
Mina intressen:
Konstfoto, Bröllop, Mode, Reportage / Situation, Studio, Posering, Svart-vitt, Action / Äventyr, Sport / Motorsport, Porträtt, Fine Art Nude
Jag fotograferar helst med digitalkamera och då helst i färg. Jag hittar mina motiv mestadels ute, och motiven är oftast rörliga. Motiven hittar jag med vidvinkel, och när jag exponerar så tar jag hjälp av känsla. När jag surfar på Fotosidan.se så gör jag det med Mac och jag tycker forum är roligast.
Mitt bästa fotominne:
När jag sålde min första bild till Aftonbladet, tror jag, finns många som känns bra. En del studiobilder och bröllop och så.
Mitt sämsta fotominne:
När jag gick runt i Budapest i tre dagar och plåtade utan film i kameran.
Min största inspiration:
Har ingen största insperation utan en massa små källor. Fast att se på bilder tagna av en duktig modellfotograf triggar en del.
I kameraväskan har jag alltid:
Blixt och minneskort, putsduk och batterier.
Drömbilden är:
inte tagen än.

























