Centergren Photography

Alla dessa Ögonblick.

Svenskbygderna i upstate New York - Monday Auction.

Dokusåpan allt för Sverige gick ju nyligen på TV och det fick mig att blädra bland mina bilder från ett besök hos våra nyfunna släktingar från USA.

De bor i Jamestown NY . Vi åkte över och blev så hjärtligt mottagna, och de tog oss med på tillställningar vi aldrig skulle hitta till så där på den amerikanska landsbygden.

Som den här Monday Aucition till exempel. Som en stor marknad dit alla bönder  kom med fyllda bilar och sedan försökte sälja på auktion. Det går till som så att alla lägger ut vad de har att sälja och man går runt och kollar på vad man skulle behöva.

Sedan börjar auktionsutroparna - de går från ställe till ställe och folk ropar in de som de vill ha. Intressant. :-)

Klicka gärna på bilderna för att se dem större.

Småprat med Amish

Amish ambivalens....

Auktion i full gång. Det lät precis som man hör på tv -de liksom sjunger entonigt - och inte hör man vad de säger! :-)

Postat 2011-12-21 18:27 | Läst 3776 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Naturfoto med Enskede Fotoklubb Gålö en dag i juni

Sitter och bläddrar lite bland naturfoton och återupptäcker dessa. Bilder från Naturfotogruppen lilla utflykt till Gålö en skön kväll i juni. Vi skulle försöka fota vågor i rörelse, men det var inte så blåsigt alls och inga vågor att tala om. Men vi fick en skön trevlig kväll i alla fall. :-)

Å vad jag längtar till sommaren igen!

Postat 2011-11-15 23:11 | Läst 3431 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Rolleiflexen första filmrulle framkallad

Jag laddade en rulle Tmax 400 i min Rolleiflex och testade. Har ingen aning om vilken typ av film som lämpar sig bäst till vad. Lämnade in rullen för framkallning hos Crimson och fick digitala kopior ockå. Det var inte billigt, så min plan är att försöka lära mig framkalla själv (unrar om det är svårt) och sen köpa en scanner och skanna själv.

När jag ser bilderna kan jag konstatera att det är en ganska kontrastrik film. Eller så är det jag som inte exponerat rätt? Lite svårt när det inte finns någon inbyggd mätare i kameran.

Är det nån som vet något om vilken film som kan användas till vad? Jag är idel öra för tips. 

Grannen kom över och var tvungen att sitta still en stund. Svårt att ställa in skärpan, tycker jag.

De digitala kopiorna från Crimson hade vita prickar och dessutom en repa. Undrar om det är så på filmen eller om det bara är smuts vid deras skanning? Hmm Enbart ljus från fönster från vänster.

Utomhus i motljus. Hade önskat lite mer gråskala i enarna. Ska man ha annan typ av film för att få det tro?

Starkt motljus. Himlen rätt utrfätt, fast gråtonerna på personen i bilden kan urskiljas.

Åh, vad kul det ska bli att se hur filmrullen med Tmax 100 blir. 

Som sagt, om det är någon som vet vilken typ av film som rekommenderas till vad, hojta till. 

Postat 2011-10-30 01:24 | Läst 5202 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Min nya baby - Min Rolleiflex !

Har fått tillökning i familjen. En mellanformatare. En jättefin Rolleiflex från -54, en sån som pressfotograferna använde.  Har alltid varit fascinerad av gamla svart/vita bilder och varit förundrad hur, med förhållandevis enkla kameror få fram så utrycksfulla vackra bilder.

Min Rollei är som ett litet smycke! Vacker att se på, men jag har INGEN ANING om vad den kan åstakomma i bildväg. Vet inte ens hur den riktigt funkar. Men det kommer nog lösa sig. Learning by doing liksom. För jag har ingen instruktionsbok. Och så har jag ju fått hjälp av Patric Dahlen här på fotosidan. Han kan det mesta om Rolleis. :-)  Han tipsade mig om en länk så jag har just kollat youtube och nu vet jag åtminstone hur man laddar film i en sån apparat.  :)

Ni som använder gamla Rolleis - kom gärna med tips och tricks. Använder ni filter till era? Framkallar ni filmen själva? (gulp. Det kostar en bra slant ju!) Jag är idel öra!

Men visst är den väl gudomligt söt ändå?!! :D

Postat 2011-10-25 11:49 | Läst 4127 ggr. | Permalink | Kommentarer (10) | Kommentera

Afrika i mitt hjärta

Fotografiska har nu en utställning med Afrikabilder av Nick Brandt. Om ni inte sett den redan GÖR DET! Fantastiska bilder! Fantastiskt ljus. Det sägs att bilderna är helt analoga, tagna med en mellanformatkamera av märket Pentax med ett tilt-shift objektiv.  Dessutom ska de inte ens ha varit i närheten av photoshop.  Wow! Jag är så imponerad!

Förra julen var jag i Sydafrika, Kruger Parken på safari. Helt fantastiskt att se så många djur. All the BIG FIVE, och några till... Allt detta fick man se från en skumpig jeep. Och när jag gick där på Fotografiska så fick jag en sån stark längtan tillbaka till Afrika. Skulle gärna vilja besöka Serengeti, Kenya. Eller varför inte Uganda och dess bergsgorillor? Värme, ljus och vilda djur. Ah! Skulle önska att man hade råd att vara ledig - länge - så man kunde sitta och vänta in BILDEN och tillfället. Precis som Nick Brandt. 

Nej, nu får jag sluta drömma och sätta fart. Hur mycket som helst att plocka med en lördag som denna. Städa, handla, betala räkningar...  Hmmm, vad är en bal på slottet... som de säger i en Disney film..

Lite egna bilder från Afrika. Lååååångt ifrån lika bra som Nicks. Men ändå.

Postat 2011-10-22 10:39 | Läst 3568 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera
Föregående 1 ... 21 22 23 Nästa