Merläsning
Guide: Professionell hudretusch utan filter – använd grålager i Photoshop
Bildbehandling
Plus
Även om ett porträtt är väl ljussatt kan det hända att vi inte är nöjda med detaljer och hudtoner. Viss efterbehandling kan krävas i Photoshop, även efter lyckad råkonvertering. Det handlar inte om att fuska fram ett resultat, utan om att diskret korrigera färg och detaljer.
Läs mer...
1




















12 Kommentarer
Kände inte till henne. Otroligt bra bilder =)
Hoppas bara att dokumentären är fri från storytelling.
Lite funderingar kring hur kopisten jobbar, vilka referenser som finns.
Men det kommer säkert fram. Kan gissa att de frågorna ställs.
Missa inte heller Kobras inlägg:
http://www.youtube.com/watch?v=7XMxdJbsBU4
Vi är alla olika. Riktigt kul och intressant att se. Vilken fotograf!
/ Bengt
Nu var det ju inte det jag syftade på, vilket jag tror att du också vet innerst inne. Dessutom är inte 100 000 bilder särskilt mycket, faktiskt. Själv har jag mer än så i mitt arkiv som spänner över de senaste 10 åren.
Det har inte jag på mina tio år bakåt, möjligtvis ett par tusen. Det bara slog mig , eftersom vi debatterade , om att ösa på bilder som inte håller, osv, återhållsamheten. Ca.Etthundra fyrtiotusen bilder för en amatörfotograf, måste nog ses som, rä'tt mycket ändå.Eller?
Ha det bra Joakim
/ Bengt
Jag har ju jobbat som yrkesfotograf i några omgångar. Då blev det väldigt mycket. De flesta bilderna är från den perioden. De senaste två åren har jag tagit i genomsnitt 1000 bilder om året.
Jag vi är olika jag jobbade också som yrkes fotograf(Tidningen Musikern), men några sådana mängder blev det aldrig Det blev lite fler när min bild redaktör krävde att jag skulle gå över till digitalt, och jag var tvungen att skippa min kära Nikon F 3. , Och i stället plåta med Nikon D80
/ Bengt