Kodak ansöker om rekonstruktion
NäringslivKodak har begär så kallad kapitel 11-rekonstruktion. De vill lösa gamla skulder och koncentrera sig på de lönsamma delarna i verksamheten, främst patent och digital bildbehandling.
"Chapter 11" innebär att bolaget kan separera de olönsamma delarna från de lönsamma. De kan slippa undan besvärliga kontrakt och avtal för att rädda bolaget.
Under 2011 kom 75 procent av intäkterna från den digitala verksamheten där Kodak sitter på en del värdefulla patent.
Med en beviljad kredit på 950 miljoner dollar från Citigroup hoppas Kodak på att få sin rekonstruktionsplan godkänd av domstolen.
Sedan 2004 har Kodak stängt 13 fabriker och 130 fotolabb. Personalstyrkan har minskat med 47.000 personer.
"Nu måste vi fortsätta ovandlingen av vår kostnadsstruktor och effektivt tjäna pengar på våra immateriella tillgångar (patent mm). Vi ser fram emot att bli ett slimmat företag med fokus på digital bildbehandling och materialvetenskap", skriver Kodak i ett pressmeddelande.
Mer information om Kodaks kapitel 11-rekonstruktion finns på www.kodaktransforms.com Här skriver Kodak att de räknar med att kunna leverera sina produkter som tidigare under processen.
Läs mer om kapitel 11-rekonstruktion här
Nya artiklar
NevaBooks utökar med fotogalleri
Nytt objektiv tillsammans med Sony A37
Inbyggd blixt i Sony NEX-F3
ten Hoopen gör prestigeuppdrag för New York Times
Ryggsäckar som passar på flyget
Vidvinkelkonverter till Fujifilm X100
Leica med rekordhög prislapp
Så ska fotoklubbarna bli fler
Använd Hasselblads objektiv på Leica S2
Så fotar man surfing
Senaste artiklar och nyheter
- NevaBooks utökar med fotogalleri
- Nytt objektiv tillsammans med Sony A37
- Inbyggd blixt i Sony NEX-F3
- ten Hoopen gör prestigeuppdrag för New York Times
- Ryggsäckar som passar på flyget
- Vidvinkelkonverter till Fujifilm X100
- Leica med rekordhög prislapp
- Så ska fotoklubbarna bli fler
- Använd Hasselblads objektiv på Leica S2
- Så fotar man surfing




























Han gillade "skarpa" namn. Kodak var efter slutarljudet ko-dak. Detta enligt Det Bästa. Det finns andra versioner.
Stor välgörare. Bekostade tandvård för mindre bemedlade t o m i Sverige, Eastmaninstitutet.
Kodak var totalt dominerande i USA. Idén att sälja kameror billigt och ta betalt för film och framkallning fungerade perfekt tills japansk konkurrens och sen det digitala ställde till det. Firman har hunnit fylla 120 år. Hoppas dom kan hitta nåt sätt så att den överlever och kan fortsätta leverera bra film. Och även digitalt.
Så istället för att betala sina skulder så "skär de bort dem" och fortsätter där de tjänar pengar?
Ett liknande system finns i Sverige där fordringsägarna skriver skulderna vid en rekonstruktion om de tror att företaget då har en chans att överleva.
Tanken är god, men ibland blir det fel i någon annan ände.
General Motors gjorde detta under 2009, och slapp på så sätt undan skulder på 173 miljarder (!) dollar. (4:e största i USA:s historia)
Med detta har de också råd nu att sänka SAAB.
Jag skulle vilja se motåtgärder, t.ex. bojkott av allt som har inblandning av GM. En annan motåtgärd kunde ha kommit från regeringshåll.