Rapport 3: Kortkriget trappas upp!

Kameratillverkarna kan inte enas om XQD minneskort som standad för proffskameror, vilket Nikon och Sony satsat på. Canon med flera väljer istället att ta strid för en konkurrerande standard.

Denna artikel ingår i vårt PLUS-medlemskap.

Här är de fem senaste artiklar som du får tillgång till som PLUS-medlem. Beställ i vår butik




Totalt finns närmare 200 högkvalitativa artiklar som ingår i PLUS-medlemskapet.





Av Martin Agfors 2012-09-20. Läst av 10863 besökare
2012-09-20 12:32   Damm på sensorn
Stoppa in SD-kort i allt. CF är ju så stora.
harman   2012-09-20 12:43
Håller med, tyvärr verkar ju de som vill ha hastighet inget val. Själv undviker jag allt med CF, riktigt uselt format, stort och som de nämner värdelös kontakt mot kameran.

Har lycktas sabba bilder då CF kort men aldrig på SD.
Jacob Jexmark   2012-09-20 14:24
Hellre ett snabbt, tåligt CF-kort som är lite större än ett litet flimsigt, långsammare kort som man kan tappa bort. Skulle aldrig få för mig att vilja köra med SD. Och jag vet inte hur folk lyckas böja pinnar hela tiden. 6 kamerahus, inte en böjd pinne trots kaotiska kortbyten i konsertdiken m.m.
Magnus Clarén   2012-09-20 15:32
Jag vänder på den och säger; I min kamera kommer jävlar inget SD-kort in om det inte är absolut nödläge för det är katastrofalt långsamt och jag missar bilder till höger och vänster p.g.a. av full buffert som inte kan tankas över till SD-kortet i högre än snigeltakt (jämförelsevis).

Nej fram för CF p.g.a. tålighet och hastighet, 3 kamerahus och har aldrig böjt en pinne eller missat en bild (p.g.a. tillkortakommanden i kortet).
Num Wistbacka   2012-09-20 21:46
Håller mig nog till smidigheten hos SD-kort.

Men istället för att ni tycker att SD-kort är för långsamma (vilket de är i jämförelse med CF-kort) så borde ni kräva snabbare kort i SD-format. Jag menar, om man kan reducera CF-kontakterna till endast två pluggar med ännu snabbar läsning, torde det knappast vara omöjligt att göra SD kontakter snabbare. Eller alternativt så standardiserar vi CFfast/XQD-kort; massproduktion --> låga priser.

Dessutom önskar jag att exempelvis SD-kunde standardiseras; tänk om man skulle sälja t.ex filmer på SD-kort istället för BluRay. BluRay bleknar i ren jämförelse --> mindre komprimerade filmer = ännu bättre kvalitet. SDHC/XC för 4K och IMAX-filmer. Torde inte 95 Mbps räcka till för sådan streaming? Dessutom skulle man spara massor av utrymme rent fysiskt när DVD/BluRay hyllan kunde avskaffas.
Smörgåsmannen   2012-09-20 23:17
Angående SD vs Blu-ray: Varför då inte avskaffa fysiska medier helt och övergå till streaming? Enda anledningen jag ser med att köpa Blu-ray/DVD är just att man får ha dem i en hylla.

Ur rent praktiskt perspektiv så är det ju bättre med SD-kort för att spela upp film, man slipper bland annat mekaniska delar etc. det jag kunde önska vore snarare att man implementera SD/SSD ännu hårdare inom datorvärlden. Men vi lever i en seg marknad. Det tar ett tag att byta standarder, inte minst då jag vill tycka att Blu-ray slagit igenom först ~2010, medan det funnits sen 06.
Num Wistbacka   2012-09-21 01:52
Vill inte avskaffa fysiska medier av samma andledning: För att jag vill ha dem på hyllan, och vill äga filmerna själv. Streaming är bra tills nätverkskortet eller internetanslutningen ger upp. Har märkt det med datorspel jag har på Steam; fungerar inte nätet, så fungerar inte alla (dock de flesta) steam-bundna spelen. Med hard copy undviker man detta.

Dessutom, gällande filmer, så får man ju ofta med också mycket bonus material som är betydligt trevligare att ha samlat på en lagringsenhet än att ha en massa mappar (tycker jag iaf...) Kan inte tänka mig hela min DVD samling med allt dess innehåll som en massa enskilda filer i en massa mappar på datorn...

Hur menar du att man borde avskaffa SD/SSD-drives och ersätta med SD-kort? Dess skrivhastigheter är ju inte i närheten av vad hårddiskar är idag, och för att undvika massor med lagg så hoppas jag verkligen inte att de byter ut hårddiskarna.
oscarv   2012-09-21 06:35
Håller inte med! CF är greppvänliga, pröva byta ett SD under ett gig mitt i vintern med handskar skall du se!! Alla har inte fingrar som en 17-åring :-)
harman   2012-09-21 10:54
Med två generösa SD kort i kameran behöver man inte byta kort i kameran mitt i smällkalla vintern! :)
Num Wistbacka   2012-09-21 16:14
Sällan så kallt under vintern att du inte, för de några sekunderna som det tar att byta kort, kunde ta av dig ena handsken för att byta kortet. Väskan och kort-läsaren i kameran kan du öppna med handskarna på, sen byter du kortet snabbat utan handske.
Smörgåsmannen   2012-09-26 17:28
"Hur menar du att man borde avskaffa SD/SSD-drives och ersätta med SD-kort? Dess skrivhastigheter är ju inte i närheten av vad hårddiskar är idag, och för att undvika massor med lagg så hoppas jag verkligen inte att de byter ut hårddiskarna."

Det sa jag aldrig, jag sa att SSD/SD borde ersätta det mekaniska. Men bara för att jag tycker det så händer det ju inte. Det är för dyrt. Likväl som att SD-kort inte kommer ersätta DVD:er dess mekaniska läsare, trots att man då kan arbeta ned storleken på "mediaspelare", då man offrar de mekaniska delarna. Det är helt enkelt inte åtråvärt att byta standard när streamad media står alldeles bakom hörnet. Vi vill dessutom ha bakåtkompatibilitet mer än något annat. Köper jag en BRD-spelare idag så förväntar jag mig att den ska köra både CD och DVD dessutom, en "SD-kortsspelare" skulle ju inte kunna göra detta.

All-in-all, det är ingen åtråvärd standard, men även om det hade varit det så skulle det ta minst 10 år att få folk att konvertera - om de ens gör det (som SSD vs mekaniska hårddiskar). Det vi har idag funkar ju och klarar av samma uppgifter, så varför byta?
Num Wistbacka   2012-09-26 21:28
@ Henrik Holm:

Förlåt läste helt fel angående vad du skrivit om SSD/SD.

Det är helt sant detta med bakåt kompabilitet, men det är ju inte direkt något som vi konsumenter har något att invända om. Du säger att SD-kortläsare inte kan läsa CD/DVD/BD, och det vill du ha kvar. Sant. Vad gör vi annars med våra stora filmsamlingar.

Men vad gör jag med min tämligen stora VHS-samling nu då? Ingen BluRay-spelare har VHS-spelare. De DVD + VHS som finns idag kostar förbannat mycket. Skillnaden här är att de flesta moderna BD/DVD- spelare redan har SD-kortläsare. Med rätt firmware kunde man t.o.m. Se film från kort man sätter rakt i TV:n idag. Skulle bli betydligt mindre hopp och krångel med sådan standard än exempelvis VHS till DVD.

Och varför byta när det vi har fungerar? Sd kort är smidigare än skivor. SsD vs solid hard drive är lite snabbare. Men än så länge är jag inte övertygad om SSD-diskarnas hållbarhet och livslängd. Däremot är SD-kort både smidigare och mer hållbara än skivor.
Smörgåsmannen   2012-09-28 16:24
Alltså övergången mellan VHS och DVD/Blu-ray handlade om att föra in filmen i ett digitalt format. Analog>SD>HD, en övergång till SD-kort skulle inte innebära någon ökad videokvalitet och således så finns det ingen morot för normalkonsumenten att direkt gå över.

Skulle det komma tror jag att det skulle totalfloppa då snabba minnen om samma storlek som en BRD är dyrare än en BRD för det första.

Dock är det ju fritt fram att lägga över sina filmsamlingar på SD-minnen och koppla in datorn i TVn. Värre är det inte. Dock tror jag, som tidigare sagt att BRD - eventuellt ytterligare ett "skivformat" blir det sista vi ser av det fysiska mediet inom film. Tyvärr.
Num Wistbacka   2012-09-28 16:53
Idag är SD-kort dyrare än BRD, men skulle allt föras över till SD, så skulle priset ganska snabbt sjunka i och med större produktion och konsumption. Skulle SD-kort tillverkas i samma mängd som BRD skulle de vara väldigt billiga.
Smörgåsmannen   2012-10-01 00:15
Jag vet inte riktigt vad du menar med "allt", men mig veterligen så existerar den mesta datan idag på integrerade lagringsmedier, sedan att det finns olika socklar och tekniker för att bygga upp dessa är en annan sak. Men att BRD är något ont som hämmar tillverkningen av SD-kort i dagens läge, tror jag knappast. Det enda det används till är ju spel och film, och då dessutom bara tills viss grad då det streamade mediet återigen äter mer och mer av marknaden.
2012-09-20 12:49   Max Welin
Inte ens Sony själva kör XQD-kort i deras nya fullformatare A99. Endast Nikon D4 som har en XQD kortplats. Tror att Nikon D4 blir den första och sista...
Peter Thållen   2012-09-20 15:01
Enligt intervjun som Amateur Photographer hade med Sony så sa dom att avsaknaden av XQD-kort i A99 beror på att XQD-korten drar för mycket ström.

Saxat från intervjun:

"Q. The A99 features dual SD slots, why was the XQD memory card not used?

A. The XQD consumes a lot of power. It is very quick but, in terms of consumer benefits, we felt the SD and memory stick were better options as they are less power hungry."
2012-09-20 13:30   Jan Rönnlund
XQD korten känns efter några månaders användning riktigt bra.
Hoppas Nikon stannar kvar vid dessa.
De är snabba/tåliga och aldrig något problem att få in i porten.
Har nyss fått erfara hur det är med CF kortets känslighet.
Fick byta ut porten ut kameran då kontakterna vek sig.

Ser också fram emot när Thunderboltläsaren kommer till kortet, det blir trevliga överföringar ;)

Om det mot förmodan visar sig att XQD inte blir något för framtiden så köper jag gärna in så många kort det går ;)
froderberg   2012-09-20 14:59
XQD-korten är tillräckligt stora i min mening.

Hellre dubbla XQD-platsen än en CFast-plats.
Jan Rönnlund   2012-09-20 22:12
+1 på detta
Men det är klart det hade nog inte blivit populärt bland alla fotografer som redan samlat på sig en stor hög med dyra CF kort.
Kanske kan bli en D4s eller D5 med 2st XQD-platser då?
froderberg   2012-09-21 10:43
Med tiden kostar det allt mindre att ersätta sina gamla kort med nya. Priset per MB sjunker ju. Jag tror att de flesta räknar in den merkostnaden i ett byte av kamera. Merkostnaden ter sig då som en nödvändig investering i ny teknik.

De gamla CF-korten är ändå inte kompatibla med de nya CFast-korten, så det krävs nyinvestering hur man än gör.
Jan Rönnlund   2012-09-21 12:30
Så är det med all säkerherhet... för inget varar för evigt...

Det man hoppas nu är att kameratillverkarna inte hittar konstiga omvägar utan för kundens skull tar det bästa beslutet om vilket minneskort som skall sitta i kameran i hänsyn till kostnad/hållbarhet/snabbhet.
Om du förstår vad jag menar ;)
Det är lätt att försöka visa motparten att han gjort fel och försöker hitta andra vägar av den anledningen. Man vill ju alltid vara först med en produkt.
Men och andra sidan så i slutänden måste det ju vara praktiskt för användaren annars tappar man kunder.

Jag håller i alla fall tummarna för att Nikon fortsätter med XQD för det går att göra både fina och mååånga exponeringar i rad utan att bufferten i kombination med minneskortet säger stopp :)
Detta sedan med en Thunderboltläsare vid överföringarna blir det en ren fröjd att hantera bilder.

Nya artiklar

En dryg vecka kvar på första uppladdningen!

En dryg vecka kvar på första uppladdningen! Missa inte chansen att delta! Tillsammans med Fujifilm så kommer vi utmana er i en fototävling som löper under juni, juli och aug. Det är tre deltävlingar och det är fina priser från Fujifilm. Läs mer...

FS-profilen: Bloggen föder Majas fotointresse

Hon är den 15-åriga fotografen som brinner för fotografi, älskar att inspirera andra och att själv bli inspirerad. Bloggen Fotogeniquee har utvecklat Maja Sörensens fotointresse till någonting mer än en hobby. Läs mer... 3

Vår drömfotoresa till Namibia - kort reserapport

I maj ordnade resebyrån Afro-Caribbean Travel och Fotosidan en fotoresa till Namibia. Det blev åtta lindrigt sagt intensiva dygn, inte mycket sömn, men tusentals bilder och ännu fler intryck. Läs mer... 4

Nya objektiv från Samyang

Samyang fortsätter att satsa på objektiv till kameror från en lång rad tillverkare. Nu kommer en ljusstark vidvinkel och ett kompakt spegeltele. Läs mer... 1

Från dröm till dödlig diagnos

Rockfotografen Emma Svensson har fotograferat sin vän Kristian Gidlund i Sugarplum Fairy under 10 år. Kristian drabbats av obotlig cancer. Bilderna handlar inte längre om en ung rockartist med stora drömmar. Läs mer... 3

Koppla Lightroom till Fotosidan - Säg hejdå till krånglig bilduppladdning!

Med Adobe Lightroom blir det barnsligt enkelt att ladda upp bilder på Fotosidan. Mattias på Moderskeppet har hjälpt oss med en tydlig instruktionsvideo för hur du kommer igång! Läs mer...

Ny bildvisningssida för förstorad bild

Visa dina bilder med 2880 x 1800 pixlar i ett sobert gränssnitt. Dina bilder kommer bli ännu mäktigare! Läs mer...

Pentax Q7 – kvalitetskompakt med utbytbara objektiv

Pentax Q-serie får nu samma typ av sensor som en lång rad kvalitetskompakter, som Canon G17, Nikon P7700, Samsung EX2F, Panasonic LX7 med flera. Skillnaden är att Pentax Q7 kan byta objektiv. Läs mer... 20

Pentax K-50 och K-500 – med eller utan vädertätning

Pentax K-50 är en uppdatering av K-30 med möjlighet till högre ISO. K-500 är i stort sett en K-50 utan vädertätning och fungerar som billig instegsmodell. Läs mer... 8

Test: Tre kvalitetskompakter med hög ljusstyrka

Råformat, manuella reglage, blixtsko och hög ljusstyrka är några saker som förenar dessa avancerade kompaktkameror. Alla har även väldigt lika sensorer. Läs mer... 12

Senaste artiklar och nyheter



Senaste blogginläggen

Senaste kommentarerna










Aifo AB - X-Rite ColorChecker Passport