Användarnamn: niiiik
Ålder: 49 år
Bor: Umeå, Västerbottens län
Kategori: Amatörfotograf
Började fotografera: 1977
Medlem sedan: 2012-01-24
Senast inloggad: 2013-05-23 07:58

Mitt fotoliv började med en rivstart 1977 när jag som trettonåring fick gå en riktigt bra kurs i Göteborg. Det var egentligen 18-årsgräns, men när min mamma också var med gick det bra. Kursen var en upplevelse och mycket lärorik och i samband med den köpte mina föräldrar en Minolta systemkamera.

Vi flyttade snart därefter till Umeå och under uppväxten där hade jag sedan ett litet fotolabb i en skrubb. Jag håller på med friidrott och det blev många bilder på träningskompisarna. Senare blev jag tränare och då blev det förstås många bilder på adepterna. Jag tillhör tågluffargenerationen och på de fyra luffarna (varav en på cykel) togs det en del bilder. I lumpen var jag malaj med placering på I20:s fotoavdelning.

Efter att jag flyttat hemifrån hade jag ingen enkel tillgång till mörkrum och fotointresset dalade. Under många år blev det mest familjebilder i färg inlämnade för framkallning i 10x15. 2009 köpte jag en Nikon D90 och efter det har mitt intresse fått ett stort lyft. Jag har (själv)lärt mig en del om Photoshop vilket jag tycker är kul att pyssla med, både för att korrigera och för att vara lite kreativ. 2010 gjorde jag en resa på egen hand till Beijing, delvis som ett fotoprojekt. 2011 blev det både en resa till USA med familjen och tillbaka till Beijing med två vänner. 2012 har jag hittills hunnit med en resa till Tokyo med min dotter och en till Costa Blanca i Spanien med jobbet. Har just köpt en Nikon D800 som jag hoppas ska bli ett lyft. Har beställt några FF-gluggar för att komplettera D800:an.

I vardagen blir det inte så mycket fotat, jobb och familj tar mycket tid. Men hunden och familjens två hästar hamnar i fokus ibland. Mitt musikintresse är också stort och när min musicerande son har ett band igång är jag både förste roddare och bandfotograf.

PS Profilbilden är tagen av min dotter Elin och är tagen i Uenoparken i Tokyo. DS

Medlem i grupperna

Vem är jag?


Mina intressen:
Gatufoto, Resefoto

Mitt bästa fotominne:
Den fantastiska fotokursen jag gick som 13-åring.

Mitt sämsta fotominne:
När min fotoväska blev stulen på Arlanda efter två veckor på Manhattan 1997. Kameran fick jag på försäkringen. Men 13 36-rullar film var för evigt borta. I somras fotade jag Manhattan på nytt, men bilderna på barnen, två och fem år, i den miljön, går aldrig att få tillbaks.

Min största inspiration:
Just nu, Fotosidan.

Jag fikar helst:
Gott och mycket!

I kameraväskan har jag alltid:
Tillbehören, kameran ska vara framme.

Drömbilden är:
Inte tagen än.

Downhill
Downhill
0 kommentarer
Me & My Buddy
Me & My Buddy
1 kommentarer
rött - grönt - blått
rött - grönt - blått
3 kommentarer
I tunneln
I tunneln
0 kommentarer
One beer coming up!
One beer coming up!
0 kommentarer
Stekt bläckfisk
Stekt bläckfisk
0 kommentarer
 
Tokyo mars/april 2012
Vanligt
89 bilder
Järntorget en lördagkväll
Vanligt
13 bilder
Beijing juni 2010
Vanligt
32 bilder
Beijing hösten 2011
Vanligt
47 bilder
USA Juni/Juli 2011
Vanligt
28 bilder
Genoa 2010
Vanligt
9 bilder
Resor 2004-2009
Vanligt
21 bilder
Porträtt
Vanligt
2 bilder
London 2010
Vanligt
5 bilder
Vykort
Vanligt
8 bilder
Konsertbilder
Vanligt
9 bilder
The Hives Umeå Open 2009
Kollektion
11 bilder
Häst & Hund
Vanligt
12 bilder
Analogt: Blandat
Vanligt
3 bilder
 
 

Aifo AB - X-Rite ColorChecker Passport

















Stort sortiment av bakgrunder!