Erik Madsen/DK

Jag fotograferar livet runt mig och det jag ser på min väg. Dokumentarisk - reportage - situationer. Candid - Snapshots - Gatumiljö.

Roskilde-bloggen # 3193: Indoor photography and playing with the camera.

Roskilde, den 23. oktober 2025.

Idag och under större delen av de kommande dagarna lovas kraftigt regn och lågtryck från väst. Så idag blev det så här.

Det finns förmodligen många olika åsikter om Sepia och det är inget jag har någon erfarenhet av. Eftersom det är en av filmsimuleringarna i kameran, tyckte jag att det borde provas. Alla motiv är vel inte lämpliga, men är dessa  okej, eller hur ?.

Annars har det inte hänt så mycket här.

På gensyn.

Postat 2025-10-23 18:52 | Läst 655 ggr. | Permalink | Kommentarer (8) | Kommentera

Roskilde-bloggen # 3192: Jag hade glömt bort honom. Han har väntat sedan den 20 september 2025 😊....

Roskilde, den 22. oktober 2025.

Klik på + please.

... där jag fotograferade och pratade med honom.

Jag väntade också på honom :-)😊 Under tiden tog jag några bilder på Nimbusen.

Den var ursprungligen en av många militärcyklar och denna totalrenoverades för 8 år sedan.

Militären var en stor kund till Nimbus. Den ersatte de engelska MCerrne på grund av sin "kardantræk".Jag vet inte vad kardantræk  heter på svenska, men du kan se den på sista bilden. Den överför motorkraften till bakhjulet.BMW kom också  senare med "kardantræk" och med en större och kraftfullare motor och det var slutet för Nimbus för militären.

"Det Kongeliga Danska Postvæsen" var en annan stor kund - särskilt med sidovagnar. Postvæsenet körde med dem långt in på 70-talet.

Uppfinnarna Fisker och Nielsen hade flera uppfinningar på programmet. Den mest kända och fortfarande i produktion är dammsugaren NILFISK. Ni kan gissa hur de kom på det namnet :-)😊 Det var Europas första dammsugare - Nilfisk C1 och den lanserades 1910.

PS: För er som kan vara mer intresserade:

Danske bloggen / NIMBUS. - Fotosidan

På gensyn.

Postat 2025-10-22 17:52 | Läst 863 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Roskilde-bloggen # 3191: Mjällby - Mjällby. ⚽⚽🙌

Roskilde, den 21. oktober 2025.

Grattis och blommor här från Roskilde mig till Mjällby AIF. Även om det igår drabbade min svenska favoritklubb IFK Göteborg :-( 

Nyheten har spridit sig över fotbollsvärlden. Danska TV2 skickade sin nordiska korrespondent till Mjällby för att bevaka lagets återkomst till staden.

Svensk sensation fuldender mirakel

Det finns och har funnits danska fotbollsspelare i Mjällbys lag – ända sedan de spelade i 3:e divisionen.

Fler danskar kan fira mästerskapet
Det är faktiskt inte bara Jeppe Kjær, som kom in i andra halvlek, som kan fira mästerskapet. Dansk-pakistanske Abdullah Iqbal spelar också i laget, efter att han kom från B.93 sommaren 2024.

Dessutom finns det två danskar som faktiskt inte längre spelar för klubben som kan fira.

FC Nordsjællandsspelaren Nicklas Røjkjær spelade för Mjällby under den första delen av säsongen 2025, vilket Jakob Kiilerich också fick. De kommer därför båda att få en medalj.

På gensyn.

Postat 2025-10-21 18:51 | Läst 559 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Roskilde-bloggen # 3190: Ny fotobutik.

Roskilde, den 20. oktober 2025.

Fotograferet den 17. oktober med min Fujifilm X100F - f/4 - 1/160 sek. - ISO 6400 - EC: + 0,3.

Roskildes sista och äldsta fotobutik "Reidel Foto"/Click stängde för fyra år sedan. Men nu öppnas en ny av fotohandlaren Martin Nielsen, som också äger en butik i Stenløse, cirka 20 km norr om Roskilde.

Jag har köpt mycket fotoutrustning och film från Reidl Foto. Jag satt i styrelsen under många år med chefen och senare ägaren av Reidel Foto i "Roskilde Smalfilm Klub" och har känt hans son och senare ägare Kim Worch sedan han var liten pojke.

Maretin Nielsen berättar för Roskilde Avis att han vill göra det möjligt att köpa fotoutrustning och få pappersfoton gjorda igen i Roskilde. Innan butiken är klar har folk redan gått in genom den öppna dörren och frågat om de kan få sina foton gjorda.

Jag ska också besöka dem när de öppnar för att fråga om jag kan få min Kodak Gold 200-film framkallad när jag har klarat rullen :-)😊

På gensyn.

Postat 2025-10-20 20:30 | Läst 591 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Roskilde-bloggen # 3189: Totalt misslyckad bild.

Roskilde, den 19. oktober 2025.

Det är inte nödvändigtvis det här  jag menar - det blev puffbild.

Fotograferet i Algade, den 26. august 2025 med min Fujifilm X100F: manual f/8 - auto 1/320 sek. - auto ISO 12.800 - EC: 0.

Bilden är misslyckad på flera punkter - skär av flickans armbåge och lämnar för mycket fritt utrymme på höger sida - sned bakgrund - fel val av automatisk ISO - jag har 3 olika och väljer oftast rätt innan jag går hemifrån 

Den hade kastats i papperskorgen, men den hade inte tömts :-)😊 Jag blev glad när jag såg den igen och kom ihåg situationen. Jag hade fotograferat dem tidigare i somras, men då kunde jag inte få kontakt med dem på grund av alla människor som stod runt omkring dem.

Varför berättar jag om ett misslyckat foto ? Jag gör det för att jag annars aldrig gör misstag när jag fotograferar :-):-) 😂 Och för att situationen INTE var misslyckad.

Med mange venlige hilsener fra Erik/DK.

Postat 2025-10-19 22:04 | Läst 758 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera
Föregående 1 ... 5 6 7 ... 589 Nästa