fånga dagen
dag 52 21 februari 2011 I dag åkte jag tidig till Sumpafallen, vilken natur. Jag hade gärna stannat hela dagen där men det var jätte kallt. Det får bli en heldags utflykt till sommaren
Sumpafallen är klassat som riksintresse för naturvården och ingår i EU:s nätverk Natura 2000 för bevarande av internationell viktiga naturområden.
En underbar rastplats.
Information om Sumpa Kvarn som fanns här en gång i tiden.
På våren och sommar finns det en rik flora med örter och blommor tex. blåsippa kärrfibbla,bäckbräsma ,ormbär.
I vattnet lever flodpärlmussla , vild lax och öring .
Här kan ni få se kungsfikare och drillsnäppa .
Vilken underbar dag jag har haft. Informationen om Sumpafallet har jag fått på nätet naturguiden.
Ha en underbar dag och tack för i dag.
MVH Anita









Sumpafallen är fint, tänk så vackert där är till sommaren!!!
Kram
Jessica
Tack Jessica. Jag är själv förvånad att det går så bra.Men hade du varit med så hade vi nog haft jätte kul . Folk undrar ibland vad jag håller på med, och visst måste se konstig ut när man ligger där i snön eller .... allt?? Ja du vet!
Häng gärna med en dag om du vill.
Kram Anita
Kram J
Tack Bengt det var snällt sagt. Jag kommer att åka flera gånger till Sumpafallet det är underbart där och inte så långt hemifrån.
MVH Anita